Chwilowy stres i adrenalina są zwykle skuteczną motywacją. Pozwalają wziąć się w przysłowiową garść i po prostu działać. Permanentny i długotrwały nie jest korzystny dla zdrowia i urody. Jeśli mocno stresujesz się chorobą swojego pupila, może się to odbić na kondycji włosów, które stają się suche, bez życia i zaczynają wypadać. W naszym artykule poznasz najczęstsze przyczyny tego stanu, inne niż wspomniany stres. Podpowiemy ci także, co możesz zrobić, aby wygrać walkę z wypadaniem włosów.
Wypadanie włosów a stres – co mają ze sobą wspólnego?
Powody wypadania włosów mogą być różne, ale jedną z częstych przyczyn tego problemu jest stres. W tak wymagających warunkach włos zbyt szybko przechodzi z fazy wzrostu do fazy tzw. spoczynku i jest gotowy do wypadnięcia. Sam efekt stresu sprawia, że w organizmie dochodzi do wielu procesów i wydzielania hormonów. Te z kolei nie są obojętne dla samego cyklu wzrostu włosa. Ważną rolę odgrywa tutaj dobrze znany kortyzol. Kolejną kwestią jest mniejsze ukrwienie i dotlenienie skóry głowy oraz cebulek w tym czasie.
Inne przyczyny wypadania włosów, które warto znać
Przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele. Ich poznanie bardzo często wymaga czasu, cierpliwości i wielu badań diagnostycznych. Do innych często występujących czynników można zaliczyć:
- nieodpowiednią dietę;
- choroby tarczycy;
- nowotwory;
- dermatozy na obszarze owłosionej skórze głowy;
- osłabienie organizmu;
- przyjmowanie niektórych leków.
Wypadanie włosów – od czego zacząć tę nierówną walkę?
Chcąc zatrzymać i zminimalizować wypadanie włosów, należy znaleźć i usunąć czynnik za nie odpowiedzialny. Przewlekły stres spowodowany ciężką chorobą twojego pupila nie będzie łatwy do wyeliminowania. W takim przypadku musisz zacząć sobie z nim radzić i działać na wielu płaszczyznach jednocześnie. Zadbaj o aktywność fizyczną i wyciszenie. Świetnie sprawdzi się joga i medytacja! Wzbogać swoją dietę o makro- i mikroelementy, które w konsekwencji odżywią włosy i cebulki. Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu i nawodnieniu. To wszystko powinno przyczynić się do regeneracji organizmu w tak wymagającym czasie.
Pielęgnacją włosów, które wypadają – szampon
Podczas nadmiernego wypadania włosów nie można zapomnieć o kolejnej ważnej kwestii, jaką jest właściwa pielęgnacja włosów suchych czy farbowanych. Szampon to podstawowy kosmetyk do higieny skóry głowy. Dobiera się go, mając na uwadze jej aktualne potrzeby. Mimo tego, że włosy wypadają, skalp może borykać się z suchością, nadwrażliwością, zwiększonym przetłuszczaniem czy łupieżem. Produkt ten ma krótki kontakt ze skórą i aktywne składniki nie zadziałają tak, jak powinny. Mogą jednak wspomóc cały proces walki z wypadaniem. Szukaj w nich wyciągów roślinnych takich jak pokrzywa, brzoza czy rzepa.
Odżywka i maska do włosów – czy mają znaczenie?
Wypadające nadmiernie włosy zaczynają niekorzystnie wyglądać. Stają się suche, podatne na zniszczenia i wyraźnie brakuje im zdrowego blasku. Warto więc zadbać o ich odpowiednią regenerację. W tym celu doskonale sprawdzi się odżywka do codziennego stosowania i mocniej nawilżająca maska. Tę drugą należy aplikować na minimum 30 minut, przynajmniej raz w tygodniu. Kosmetyki pielęgnacyjne nie wpłyną bezpośrednio na zahamowanie wypadania – nie mają kontaktu ze skalpem. Poprawią kondycję twojej fryzury, a tym samym twoje samopoczucie.
Wcierka, czyli produkt skierowany na walkę z wypadaniem
Wcierki do włosów to produkty skierowane bezpośrednio na problem m.in. z wypadaniem. Mogą być gotowe, do kupienia w drogerii lub aptece. Możesz także przygotować je samodzielnie w domu np. z nasion kozieradki. Preparaty te aplikuje się codziennie, często przed myciem lub na noc, aby nie powodować efektu tłustej fryzury. Zawierają wiele substancji, które odżywiają cebulkę włosa. Inną kwestią jest wykonywany podczas ich aplikacji masaż. To on wspomaga ukrwienie i dotlenia cebulki.
Eliminacja stresu nie zawsze jest możliwa, szczególnie, gdy martwisz się o pupila, ale nerwy mogą prowadzić do wypadania włosów. Pamiętaj, że ten problem wymaga odpowiedniej diagnozy, pielęgnacji i wiele cierpliwości.