Domowe zwierzaki, takie jak przede wszystkim psy i koty, ale też np. chomiki czy papugi, traktowane są niejednokrotnie jak najlepsi przyjaciele rodziny i jej pełnoprawni członkowie. Nic dziwnego, że każdy opiekun pragnie, aby jego zwierzak był bezpieczny i szczęśliwy, także pod jego nieobecność. Gdy z różnych względów nie ma możliwości zabrania ze sobą pupila, np. w podróż służbową czy na wesele, a przyjaciele i członkowie rodziny też nie mogą się nim zająć, wówczas często pojawia się pomysł oddania zwierzaka pod opiekę petsittera. Kto to taki? Czym się zajmuje? Jak go wybrać i czy warto nim zostać? Sprawdź!

Kim jest petsitter?

Petsitter to osoba, która zawodowo zajmuje się opieką nad zwierzętami. W błędzie jest jednak ten, kto uważa, jest to lekka i prosta praca, która nie wymaga żadnej wiedzy i przygotowania, o czym szerzej poniżej. Każdy petsitter samodzielnie ustala swoją ofertę, na którą składa się wiele kwestii:

  • cena usługi;
  • gatunki i/lub wielkość zwierząt, które bierze pod opiekę;
  • miejsce sprawowania opieki;
  • zakres usługi.

Ceny są oczywiście różne. Zależą od wielu czynników, jak m.in.:

  • gatunek zwierzęcia;
  • liczba zwierząt;
  • ewentualny dojazd do klienta;
  • zakres usług;
  • miejsce zamieszkania etc.

Petsitting w głównej mierze dotyczy psów i kotów, ale zdarzają się też inne zwierzęta domowe, w tym np. rybki, ptaki, jaszczurki, króliki etc. W zależności od oferty petsittera opieka może odbywać się w domu klienta lub opiekuna. Może to być opieka kilkugodzinna, całodniowa, całodobowa lub sprowadzać się tylko do tego, że petsitter przychodzi do zwierzęcia np. 2–3 razy dziennie na chwilę, wyprowadza psa na spacer, czyści kuwetę kotu czy karmi rybki. Opiekun musi ustalić z klientem wszystkie kwestie związane ze zwierzęciem, w tym np. dodatkowy zakres prac związany z podawaniem leków, pielęgnacją czy szkoleniem

Praca petsittera – łatwy zarobek?

Zdecydowanie nie! Jak zostało nadmienione, petsitting jest zajęciem bardzo wymagającym. Petsitter nie przekłada papierów w biurze i nie układa towaru na półce, ale pracuje z żywymi istotami, które wymagają odpowiedniej opieki. Odpowiedniej, czyli takiej, która zaspokaja wszystkie potrzeby danego gatunku. Zawodowy opiekun zwierząt, chcąc być naprawdę dobrym w tym, co robi, musi być osobą posiadającą stosowną wiedzę. Może ją zdobyć w trakcie różnego rodzaju kursów, szkoleń, seminariów czy webinarów. Ważne jest to, aby być na bieżąco i cały czas tę wiedzę poszerzać. Osoba decydująca się na zarabianie pieniędzy w ten sposób musi być świadoma tego, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność.

Po czym poznać profesjonalnego petsittera?

Zamierzasz powierzyć swojego pupila obcej osobie, która ogłasza się jako profesjonalny petsitter? A może myślisz o tym, by spróbować swoich sił w tym zawodzie i chcesz wiedzieć, na co zwracają uwagę świadomi klienci? Oto kilka istotnych kwestii:

  • umowa – każdy profesjonalny petsitter poprosi o zapoznanie się z umową i podpisanie jej. Poszczególne umowy mogą się od siebie znacznie różnić zależności od tego, jakie usługi oferuje zawodowy opiekun. Niemniej umowa ma chronić obie strony i jasno wskazywać zasady świadczenia danej usługi;
  • otwartość, kreatywność, profesjonalizm – cechy te, jeśli je posiada, łatwo od razu „wyczuć” w czasie rozmowy z petsitterem. Dobry petsitter, który wie, co robi, ma zarówno wiedzę teoretyczną i doświadczenie, jest odpowiedzialny, pewny siebie, chętnie odpowie na wszystkie pytania, nie będzie unikał kontaktu. Jeśli opieka odbywa się u niego, nie będzie też widział przeciwwskazań do oprowadzenia potencjalnego klienta i pokazania mu, w jakich warunkach będzie przebywał jego pupil;
  • zainteresowanie zwierzęciem – dobry, odpowiedzialny petsitter wprost zasypie właściciela pytaniami na temat zwierzaka. Powinny pojawić się pytania m.in. o to, jak zwierzę znosi rozłąkę z właścicielem, czy już kiedyś było pozostawiane pod opieką obcych osób, czy na coś choruje, jakiej opieki oczekuje właściciel (np. w przypadku psiaka tylko wyprowadzanie i karmienie, czy np. także kąpiel, czesanie, szkolenie etc.), czy pies lub kot może mieć kontakt z innymi podopiecznymi petsittera, czy czegoś się boi;
  • okres próbny – świadomy petsitter nie zdecyduje się na sprawowanie np. dwutygodniowej opieki nad psem czy kotem „w ciemno”. Jeśli ktoś chce zostawić u niego zwierzę na czas wyjazdu wakacyjnego czy ferii zimowych, opiekun powinien umówić się na zapoznanie i osobiście ocenić, czy opieka jest możliwa.

To oczywiście tylko kilka z wielu spraw, na które należy zwrócić uwagę. Zwierzę nie jest przedmiotem, dlatego warto wybrać do opieki nad nim osobę, która naprawdę wie, co robi i uwielbia to robić. 

Czy petsitter może odmówić pracy?

Jak najbardziej! Gdy petsitter odmawia zaopiekowania się zwierzęciem, tak naprawdę świadczy to o jego… profesjonalnym, odpowiedzialnym podejściu! Ogromnym błędem, bo ze szkodą dla zwierzęcia, byłoby podejmowanie się pracy przy np. papudze bądź jaszczurce, jeśli petsitter nigdy nie miał z tymi stworzeniami do czynienia. Zapewnienia właściciela, że „wystarczy tylko…”, to za mało, by dobry petsitter zdecydował się wziąć odpowiedzialność za gatunek zwierzęcia, na temat którego nie ma pojęcia. Może też odmówić, gdy zauważa np. zachowania agresywne lub inne problemy behawioralne. 

Petsitter – czy to dobry pomysł, by zostawiać zwierzę pod jego opieką?

Wiele osób rozważa zatrudnienie petsittera, choć nie każda zdecyduje się na to, aby skorzystać z pomocy tego typu fachowca. Chyba nadal pokutuje przekonanie, że skoro ktoś zdecydował się na domowego pupila, musi być zawsze przy nim, a zostawianie go pod opieką obcych ludzi to lekkomyślność, brak empatii, „pozbycie się problemu”. Naturalnie to nieprawda. Zdarzają się różne sytuacje życiowe, gdy właściciel nie może być ze swoim zwierzątkiem i musi zapewnić mu opiekę. Osoby posiadające wiedzę i doświadczenie, kochające zwierzęta, to dobry wybór. W końcu po to został stworzony ten zawód!

Poszukując petsittera dla swojego zwierzaka, pamiętaj o powyższych wskazówkach. Niech nie będzie to przypadkowy wybór, bo przecież oddajesz w czyjeś ręce swojego przyjaciela. Jeśli natomiast rozważasz petsitting jako swoją drogę zawodową, najpierw zdobądź odpowiednią wiedzę, aby móc zaoferować ludziom usługi na najwyższym poziomie! 

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.