O zwierzęciu możesz powiedzieć, że jest dzikie, gdy nie mieszka z człowiekiem w domu, ani nie wchodzi w skład jego gospodarstwa. Dziki zwierzak bytuje w swoim środowisku naturalnym. Nie oznacza to jednak, że miejsce życia dzikich zwierząt zawsze jest oddalone od ludzi. Rozmaite gatunki żerują nawet w centrum miast. Nie wszystkie dzikie zwierzęta w Polsce są zagrożone, ale zgodnie z prawem są dobrem ogólnonarodowym i powinny mieć zapewnione warunki do swobodnego bytu i rozwoju. Warto o tym pamiętać!
Dzikie zwierzę w Polsce – jak się zachować, gdy je spotkasz?
Zanim zbliżysz się do dzikiego zwierzaka, przemyśl, czy to bezpieczne dla ciebie i dla niego. Nawet jeśli jest ranne lub wyraźnie potrzebuje pomocy, najlepiej, gdy powiadomisz o tym odpowiednie służby.
Dzikie zwierzęta w Polsce najczęściej nie chcą mieć bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Należy to uszanować i nie zmuszać ich swoim zachowaniem do obrony, bo zwykle oznacza to atak. Pamiętaj, że nawet jeśli zwierzę wolno żyjące sprawia wrażenie, że jest łagodne, nie jest domowym pupilem i spotkanie z tobą jest dla niego ogromnym stresem. Istnieje też ryzyko, że jest zarażone wścieklizną. Najrozsądniej jest spróbować się oddalić i nie zakłócać jego spokoju.
Miasto a dzikie zwierzęta
Musisz wiedzieć, że dzikie zwierzęta w Polsce mieszkają również w miastach. Niektóre łatwo zobaczyć. Przykładem są dzikie ptaki, takie jak na przykład: mazurek, bogatka, drozd, kos, szpak, kruk, sroka. Co ciekawe, ostojami dla tych ptaków nie są jedynie parki miejskie. Z powodzeniem możesz je znaleźć na osiedlowych drzewach i krzewach.
W miejskich przestrzeniach mieszkają także inne dzikie zwierzęta, choć zwykle dużo trudniej je zauważyć. Jeśli poświęcisz nieco więcej uwagi, możesz spotkać na przykład jeża, wiewiórkę czy łasicę. Coraz częściej można też spotkać lisy, a nawet szopy szukające pożywienia.
Dzik jest dziki!
Dziki prowadzą nocny tryb życia. Jeśli możesz, nie spaceruj wczesnym rankiem ani nocą na terenach przez nie zamieszkiwanych. Spotkanie lochy z prosiętami może być niebezpieczne. Taki widok powinien być dla ciebie zdecydowanie powodem do jak najszybszego oddalenia się od tych zwierząt.
Niestety z powodu łatwej dostępności pożywienia, coraz częściej można zobaczyć dziki na ulicach miast. Niszczą trawniki, dezorganizują ruch uliczny, a przestraszone potrafią atakować psy i ludzi. Najlepiej starać się nie wchodzić im w drogę. Próby podchodzenia do nich lub ich odstraszania nie są dobrym pomysłem.
Żubr – uratowany dzięki zoo
Żubry spotkać można zazwyczaj w lesie. Te majestatyczne olbrzymy uwielbiają podmokłe tereny. Żyją w stadach i są roślinożerne. W 1925 roku padł ostatni żubr żyjący na wolności. Dzięki osobnikom mieszkającym w ogrodach zoologicznych udało się jednak uratować te fantastyczne zwierzęta i wprowadzić je z powrotem do natury. Są jednymi z dzikich zwierząt w Polsce podlegającymi ścisłej ochronie.
Czarny charakter z bajek – wilk
O wilkach krąży wiele mitów. Mówi się o ich agresywnej złej naturze i zagrożeniu, jakie stanowią dla ludzi i psów. Nie wolno zapominać, że wilk jest chronionym dzikim zwierzęciem w Polsce nie bez powodu. Urbanizowanie kolejnych zajmowanych przez wilki terenów spowodowało, że ten drapieżnik rzeczywiście zaczął pojawiać się przy domostwach, szukając pożywienia. Z natury unika jednak człowieka i, mając wybór, trzyma się zdecydowanie z daleka.
Niedźwiedź brunatny
To wszystkożerny miś, którego w Polsce można spotkać w Karpatach i na Podkarpaciu. Zwykle unika człowieka, ale gdy poczuje się zagrożony, jest śmiertelnie niebezpieczny.
Niedźwiedź brunatny to najpotężniejszy drapieżnik ze wszystkich dzikich zwierząt w Polsce. Jest pod ścisłą ochroną. Trudno go spotkać, bo został prawie całkowicie wytępiony i prowadzi samotniczy tryb życia.
Co zrobić, by pomóc dzikim zwierzętom w Polsce?
Jest wiele sposobów na pomoc dzikim zwierzętom. Na pierwszym miejscu należy wymienić zdecydowanie brak zbytniej ingerencji w ich życie. Może się to wydawać dziwną formą pomagania, ale z całą stanowczością nadmierny wpływ ludzi na życie dzikich zwierząt w Polsce i nie tylko bywa głównym powodem ich problemów.
Doskonale potwierdzają to podstawowe przyczyny malejących populacji zagrożonych wyginięciem zwierząt:
- przeobrażanie terenów bytowania dzikich zwierząt na ludzkie siedliska;
- intensywnie pozyskiwanie na potrzeby ludzi roślin i zwierząt będących pożywieniem dzikich zwierząt;
- kłusownictwo.
Gdy dołożymy do tego bezmyślne przeszkadzanie dzikim zwierzętom w ich naturalnym środowisku przez turystów, wyłania się obraz największego problemu dzikich zwierząt w Polsce – obecności ludzi. Chcąc pomóc faunie w naszym kraju, powinieneś więc zacząć od zastanowienia się, jak jej przeszkadzasz i czy możesz to zmienić. Dopiero wtedy kolejnymi krokami powinny być czynności takie jak na przykład dokarmianie, wystawianie wody czy wspieranie działań organizacji prozwierzęcych. Tylko dzięki odpowiedzialnemu podejściu twoja pomoc będzie mieć realny wpływ na życie zwierząt.