Dzień Praw Zwierząt – kiedy jest?
Dzień Praw Zwierząt obchodzimy 22 maja. Jest to ogólnopolskie święto ustanowione przez Klub Gaja – polską organizację ekologiczną. Data 22 maja nie została wcale wybrana przypadkowo. W 1997 roku, właśnie w tym dniu, Sejm uchwalił pierwszą w Polsce ustawę o ochronie praw zwierząt, jako istot żyjących i czujących.
10 grudnia – Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt
22 maja to Dzień Praw Zwierząt, który świętujemy w Polsce. Są jeszcze jednak inne ważne daty. Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt przypada na inny dzień – 10 grudnia. Jest to rocznica ratyfikacji Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka przez ONZ. Tego samego dnia obchodzi się również właśnie Dzień Praw Człowieka.
Po co obchodzić Dzień Praw Zwierząt?
Nie ma większego znaczenia, którą datę zamierzasz obchodzić – najlepiej obie! Święto praw zwierząt ma głównie znaczenie edukacyjne. Uczcisz je najlepiej, jeśli zastosujesz zdobytą w ten dzień wiedzę w swoim życiu codziennym. Wiele zwierząt na świecie nie ma zapewnionego bytu uwzględniającego ich prawa. W większości przypadków dzieje się tak tylko i wyłącznie z winy człowieka.
22 maja – Dzień Praw Zwierząt. Co możesz zrobić?
Klub Gaja i inne podobne organizacje przypominają, że „zwierzę nie jest rzeczą”. Warto więc pamiętać o zdolności odczuwania i indywidualnych potrzebach tych stworzeń. Niestety, mimo licznych akcji edukacyjnych sytuacja wielu zwierząt na świecie wciąż jest tragiczna. Dotyczy to psów, kotów oraz innych gatunków(zarówno zwierząt hodowlanych, jak i dzikich).
Jak aktywnie uczcić Dzień Praw Zwierząt?
W Dzień Praw Zwierząt (i nie tylko) warto podjąć działania na rzecz humanitarnego traktowania tych stworzeń. Być może wesprzesz ulubioną organizację lub zorganizujesz dla niej zbiórkę pieniężną w swojej okolicy? W ten dzień dobrze też pomóc w lokalnym schronisku dla zwierząt lub podpisać jedną z licznych petycji, które wzywają do ratowania gatunków.
Dzień Praw Zwierząt – zaangażuj się!
To święto powinno być tylko przypomnieniem o konieczności działania. Realne zmiany wymagają czasu. Dzień Praw Zwierząt może być więc wstępem do długofalowego działania. Warto zainteresować się systematycznym wolontariatem. Być może rozważysz nawet przejście na dietę wegetariańską lub wegańską? Nawet drobne działania pojedynczych ludzi (np. wybór kosmetyków nietestowanych na zwierzętach) mają pozytywne, dalekosiężne skutki!