Dzień Pandy to dobry moment na przełamanie stereotypu słodkiego, czarno-białego misia. Zwierzę to jeszcze czterdzieści lat temu było poważnie zagrożone wyginięciem. Dziś przebywa w wielu rezerwatach, a jego populacja została częściowo odbudowana. Sprawdź, co warto wiedzieć o pandach!
Dzień Pandy 2024 – kiedy jest obchodzony?
Większość gatunków pandy ma swoje święto. Jednak skupimy się na tej najbardziej znanej i kochanej. Międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej przypada na 16 marca. Od połowy XX wieku to właśnie ona była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. Z tego powodu zagościła w logo organizacji chroniącej środowisko – WWF. Dzięki wieloletnim trudom i staraniom ekologów w ciągu 40 lat jej populacja zwiększyła się o 80%! Pandy zagrożone wyginięciem już nie są, lecz wciąż są na to narażone. Warto więc dbać o ten gatunek.
Jak uczcić Dzień Pandy Wielkiej?
Ogromny wzrost liczebności żyjących osobników pandy wielkiej to zdecydowanie powód do radości. Jednak wciąż jest ich zbyt mało, aby stwierdzić, że ten gatunek misia jest w pełni bezpieczny. Dlatego warto uczcić Dzień Pandy np. wsparciem organizacji ochrony środowiska.
Jak spędzić Dzień Pandy?
Namów swoich znajomych lub lokalną społeczność do współpracy. Im większa świadomość i chęć pomocy ludzi, tym większa szansa na przywrócenie równowagi w świecie pand! Możesz też uczcić ten dzień, oglądając prawdziwy hit animacji – „Kung Fu Panda”. Warto też dowiedzieć się co nieco o tych przyjaznych misiach.
Światowy Dzień Pandy – ciekawostki
Skoro o wiedzy mowa, warto w Dzień Pandy zabłysnąć nią w towarzystwie. Oto ciekawostki o tym gatunku.
- Panda, jako jeden z niewielu gatunków niedźwiedzi, nie zasypia w sen zimowy.
- Dosłownie całe życie pandy kręci się wokół jedzenia. Spędza ona aż około 14 godzin dziennie na szukaniu bambusów i ich jedzeniu. Aby ten przysmak dostarczył jej odpowiednią dawkę dziennej energii, musi spożyć aż 14-40 kg pędów!
- Ruja samicy pandy wielkiej trwa tylko 3 dni w roku. To jeden z powodów, dla których tak trudno przywrócić temu gatunkowi odpowiednią liczebność.
- Urocze, czarno-białe ubarwienie to kamuflaż tych azjatyckich niedźwiedzi. W ich naturalnym środowisku zdarzają się bowiem spore opady śniegu. Z kolei czarne plamy okazują się lepszym przebraniem wśród cieni lasów bambusowych.