Drogą selekcji hodowlanej wyróżniono pięć ras psów, obecnie określanych jako teriery typu bull (TTB). Jakie to rasy?

Teriery typu bull — co to za psy?

Grupa psów ma niestety przykrą i krwawą przeszłość. Pierwsze hodowle angielskie rozpoczęły pracę nad rasą w celu stworzenia idealnego psa do walki. Dotychczasowo dominującą rasą były buldogi, wyjątkowo silne i zacięte psy. Buldogi skrzyżowano z miejscowymi terierami, znanymi ze swojej szybkości i sprytu. Stworzona w ten sposób grupa nazywana była bull and terrier dogs. Poza wykorzystaniem przy psich walkach psy dobrze sprawdzały się również przy zwalczaniu gryzoni.

Ponieważ w hodowlach skupiano się na cechach użytkowych, a nie eksterioralnych, typ nie jest jednolity.

Jakie cechy posiadają psy bojowe?

Psy hodowane pod kątem użyteczności bojowej wykazują cechy takie jak szybkość, siła, precyzja, brak zawahania się w ataku oraz wyjątkowe posłuszeństwo wobec właściciela. Należy podkreślić, że predyspozycje genetyczne do konkretnych cech nie warunkują zachowania czworonoga. U psów TBT dodatkowo wzmacniano szarpanie jako główny element łańcucha łowieckiego, oraz brak zachowań ostrzegawczych. Pies miał atakować szybko, nie zdradzając kolejnego ruchu przeciwnikowi. Charakterystycznym ruchem psa TBT w walce jest szybki skok i złapanie szczęką ofiary.

Czy teriery typu bull są agresywne z natury?

Predyspozycje do konkretnych cech nie warunkują zachowania osobnika — przekonanie o agresywności terierów typu bull jest więc mylne. Odpowiednio szkolone, oraz przede wszystkim otoczone miłością, psy TTB będą idealnym towarzyszem rodziny. Psy są wręcz znane ze szczególnej czułości względem małych dzieci.

Mylne przekonania wynikają tutaj ze smutnej historii poszczególnych ras wchodzących w skład grupy. Staffik, pitbull czy bulterier był hodowany i wychowywany jako psy walczące. Ich agresywne cechy były więc nie tylko wrodzone metodą krzyżówek w geny, ale i wzmacniane działaniem człowieka. To do ciebie jako odpowiedzialnego opiekuna należy pomóc trudnemu z natury psu w wypracowaniu pozytywnych cech. Pomocne będzie zapewnienie zwierzakowi dużej ilości treningu nastawionego na posłuszeństwo, na które psy TTB reagują świetnie. Kolejny krok to właściwa socjalizacja, szczególnie z innymi psami. Świetnym pomysłem jest więc psie przedszkole.

Jakie rasy należą do grupy terierów typu bull? Systematyka ras TTB

Psy w typie teriery typu bull to następujące rasy (klasyfikacja FCI):

  • staffordshire bull terrier;
  • american staffordshire terrier (amstaff);
  • bulterier;
  • bulterier miniaturowy.

Wiele weterynarzy do grupy TTB zalicza też pitbulteriery lub american pit bull terriery. Do grupy należał też boston terier, przesunięty z czasem do innej kategorii psów do towarzystwa. Co powinieneś wiedzieć o psach ras TTB?

Staffordshire bull terrier

Psy rasy staffordshire bull terrier są pieszczotliwie nazywane Staffikami. Rasa pochodzi z Wielkiej Brytanii i została stworzona poprzez połączenie bulldogów z terierami. Pierwszy oficjalny przedstawiciel rasy został zarejestrowany w AKC (American Kennel Club) w 1975 roku.

Staffiki są bezpośrednimi przodkami pitbulterierów i amerykańskich staffordshire terrierów.

American Staffordshire Terrier

Amerykański staffordshire terier to rasa będąca wynikiem krzyżowania się angielskich staffików z miejscowymi terierami. Psy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych razem z XIX-wieczną falą emigracji. Rasa jest znacznie większa i jeszcze silniejsza niż ich angielscy kuzyni. Psy najczęściej określane są jako amstaffy.

Bulterier i bulterier miniaturowy

Bulteriery to potomkowie terierów krzyżowanych z buldogami. Rasa była długo wykorzystywana w polowaniach na terenie Anglii, została jednak spopularyzowana przez Jamesa Hinksa. Hodowca dążył do uzyskania idealnego psa bojowego, odznaczającego się nie tylko konkretnymi cechami, ale i atrakcyjnym wyglądem. Zaczął on krzyżować bulteriery z białymi terierami staroangielskimi i pointerami. Wynikiem było charakterystyczne, białe umaszczenie — mieszanie kolorów było zakazane we wzorcu rasy aż do 1950 roku. Psy mają wyjątkowo charakterystyczny profil głowy z płaską mózgoczaszką i jajowatym kształtem bez wklęśnięć.

Bulteriery miniaturowe

Rasa jest bardzo rzadka i jest miniaturową wersją bulteriera. Psy nie różnią się pomiędzy sobą charakterem, typ miniaturowy ma jednak znacznie szerszy wzorzec umaszczenia.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.