W artykule opowiemy o historii szwajcarskich psów pasterskich, a także ich klasyfikacji ustanowionej przez FCI. Poznasz też charakter tych wyjątkowych czworonogów i dowiesz się, jakie cechy wyglądu zewnętrznego je łączą. Zapraszamy do lektury naszego krótkiego tekstu.

Szwajcarskie psy pasterskie w klasyfikacji FCI

Szwajcarskie psy pasterskie zostały zaklasyfikowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną do II grupy, w której tworzą 3. sekcję. W tej samej grupie znajdują się psy molosowate, a także pinczery i sznaucery. Jak to się stało, że masywne i majestatyczne psy pasterskie zostały przydzielone do tej samej grupy z często smukłymi pinczerami? Odpowiedzi należy szukać w historii tych ras.

Historia i pochodzenie szwajcarskich psów pasterskich 

Według wielu źródeł przodkiem berneńskiego psa pasterskiego był starożytny molos – dog tybetański, który dotarł do Europy wraz z legionami rzymskimi. Wraz z biegiem lat czworonogi tej rasy coraz liczniej występowały w całej Szwajcarii, ale szczególnie popularne były w okolicach Durrbach. Brak jednolitej polityki hodowlanej doprowadził do ryzyka wyginięcia rasy. Dopiero na przełomie XIX i XX wieku kilku hodowców rozpoczęło planową hodowlę szwajcarskich psów pasterskich. Wkrótce wskutek ich działań doszło do wyodrębnienia wszystkich obecnie znanych ras z tej sekcji. 

Charakter i temperament szwajcarskich psów pasterskich

Wszystkie szwajcarskie psy pasterskie są bardzo aktywne i energiczne, jednak ze względu na ich masywną budowę ciała nie powinny podejmować się uprawiania sportów takich jak agility czy dog frisbee. O wiele lepiej sprawdzą się takie dyscypliny jak dogtrekking czy trening obedience.

Poza tym cechą wspólną wszystkich przedstawicieli tych ras jest przyjazne nastawienie wobec dorosłych i dzieci, w związku z czym doskonale sprawdzają się w roli psów rodzinnych. W dodatku są niesamowicie lojalne wobec swoich opiekunów i chętnie z nimi współpracują. W połączeniu z ich wyjątkową inteligencją sprawia to, że bardzo łatwo się je szkoli.

Kliknij!
Jaka rasa psa do mnie pasuje? Prosty quiz, który pozwoli ci to sprawdzić!

Wspólne cechy wyglądu zewnętrznego

Wszystkie szwajcarskie psy pasterskie są dosyć dużymi czworonogami, których waga zwykle przekracza 30 kilogramów, a wysokość w kłębie 40 centymetrów. Mają dobrze zbudowane, muskularne ciała i prostopadłe, równe kończyny. Ich szyja jest masywna, ale raczej krótka. Głowy są rozmiarem proporcjonalne do całego ciała i zdobią je trójkątne, opadające uszy średniej wielkości. Jednak najbardziej charakterystycznym znakiem wszystkich szwajcarskich psów pasterskich jest trójkolorowe umaszczenie. Podstawowym kolorem jest czarny z białymi znaczeniami i podpaleniami w okolicach głowy, piersi oraz na łapach. 

Rasy zaliczane do szwajcarskich psów pasterskich

W skład 3. sekcji według klasyfikacji FCI, nazywanej także sekcją szwajcarskich psów pasterskich, wchodzą jedynie cztery rasy. Poznaj je lepiej:

  • Berneński pies pasterski jest największym z wszystkich szwajcarskich psów pasterskich. Bardzo łatwy do ułożenia, w związku z czym doskonale sprawdzi się w roli pierwszego czworonoga.
  • Duży szwajcarski pies pasterski jest ufny i pozbawiony lęku. Niezwykle wierny oraz oddany swoim opiekunem, dzięki czemu łatwo się z nim pracuje.
  • Entlebucher to najmniejszy ze wszystkich wymienionych psów. Sprawdzi się zarówno w roli stróża, jak i towarzysza rodziny.
  • Appenzeller będzie doskonałym i nieprzekupnym stróżem. Ma do tego wszystkie predyspozycje: nieufność wobec obcych, pewność siebie oraz odwagę.

Szwajcarskie psy pasterskie doskonale sprawdzą się w roli towarzyszy rodzin. Odnajdą się zarówno w mieszkaniu, jak i domu, jeśli będą miały wystarczająco dużo spacerów. Jednak zanim zdecydujesz się na ich zakup, powinieneś wziąć pod uwagę stosunkowo wysokie koszty utrzymania.