Żałobniczki są zdecydowanie bardziej znane jako tetry czarne. Chociaż nie mienią się kolorami tak, jak wiele innych gatunków, są bardzo cenione przez wielu doświadczonych akwarystów. Jednak te zwierzaki są polecane także tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym hobby. Zanim kupisz takie rybki, warto dokładnie poznać ich wymagania. Przeczytaj i dowiedz się, czego potrzebuje ryba żałobniczka!
Żałobniczka zwyczajna – skąd pochodzi?
Tak jak duża część rybek akwariowych, żałobniczka pochodzi z Ameryki Południowej. W naturze można spotkać ją w Boliwii, Paragwaju czy Brazylii. Tetra czarna zamieszkuje rzeki o dosyć spokojnych i wolno płynących wodach. Te ryby lubią miejsca mocno porośnięte roślinnością. Można spotkać je także w rozlewiskach w okolicy większych rzek.
Tetra czarna – wygląd i usposobienie
Żałobniczki dorastają do 6-8 centymetrów. W tym gatunku występuje bardzo znaczny dymorfizm płciowy, co oznacza, że samca bardzo łatwo odróżnić od samicy. Ta ostatnia ma znacznie bardziej zaokrąglone ciało, a jej płetwa ogonowa jest jaśniejsza. Samce są smuklejsze i nieco mniejsze. Dorosłe ryby mają jasnoszary kolor.
W hodowlach występuje kilka bardziej ozdobnych odmian:
- welonowa;
- biała;
- czerwona.
Wśród akwarystów żałobniczki mają opinię spokojnych ryb. To ruchliwe zwierzaki, jednak w żadnym wypadku nie narzucają się swoim sąsiadom i nie stanowią dla nich żadnego zagrożenia. Te ryby ławicowe powinny mieszkać w stadach przynajmniej sześciu osobników.
Tetra żałobniczka – jakie akwarium?
Oto podstawowe wymagania tych zwierzaków.
- Żałobniczki wymagają akwarium, w którym będą miały sporo wolnego miejsca do pływania. Najlepiej, aby stado sześciu ryb mieszkało w zbiorniku nie mniejszym niż 100 litrów.
- W naturze tetry żyją w wodach bujnie porośniętych roślinnością, dlatego w akwarium również powinny mieć dostęp do roślin, które służą im za kryjówkę i miejsce do spania.
Parametry wody dla żałobniczek
Oto warunki, które powinny panować w akwarium z tetrami czarnymi:
- temperatura – od 20 do 26 stopni Celsjusza;
- pH – od 6 do 7;
- twardość – od 5 do 20 stopni dGH.
Filtracja powinna być wydajna, ale bez mocnych prądów. Co tydzień warto robić podmiankę przynajmniej 10% wody. Pozwoli to uniknąć rozwoju glonów i niepożądanych w nadmiarze organizmów, takich jak wypławki.
Z jakimi rybami mogą mieszkać żałobniczki?
Tetra czarna będzie czuła się dobrze zarówno w akwarium gatunkowym, jak i towarzyskim. To pokojowo nastawiona ryba, która może mieszkać między innymi z:
- bojownikami bezbronnymi;
- kiryskami;
- zmienniakami;
- razborami;
- danio.
Lepiej unikać jednak trzymania żałobniczek z rybami, które mają bardzo weloniaste płetwy. Tetry mają niekiedy tendencję do ich podgryzania. Zdarza się to rzadko i wtedy, kiedy ryby są znudzone, ale lepiej minimalizować ryzyko. Im więcej towarzystwa własnego gatunku, tym mniejsza szansa, że tetry będą zaczepiały innych mieszkańców akwarium.
Rybki żałobniczki – żywienie
Żałobniczka to ryba wszystkożerna, która może odżywiać się każdym rodzajem pełnowartościowego pokarmu dla ryb. Sprawdzą się zarówno mieszanki w postaci płatków, jak i granulatu.
Oczywiście, bardzo ważne jest to, aby unikać zbyt monotonnej diety. Codzienne posiłki urozmaicaj mrożonym i żywym pokarmem. Ten ostatni będzie niezastąpiony tuż przed tarłem, jeśli planujesz rozmnażać żałobniczki w domowej hodowli.
Ryba żałobniczka – rozmnażanie
Rozmnażanie żałobniczki w warunkach domowych nie jest szczególnie trudnym zadaniem. Ryby te mają jednak tendencję do zjadania swojej ikry, dlatego najlepszym pomysłem będzie włożenie ich do kotnika na czas tarła. Wystarczy niewielki zbiornik o pojemności 30 litrów.
- Przed tarłem ryby powinny być obficie karmione, najlepiej żywym i mrożonym pokarmem.
- Można rozmnażać je w parach. Na jednego samca mogą też przypadać dwie samice.
- Akwarium tarliskowe obficie wyłóż mchem lub specjalnym mopem akwarystycznym.
- Ikra pojawia się po upływie 3-4 dni. Gdy ją zauważysz, przełóż dorosłe osobniki do głównego zbiornika, aby nie została zjedzona.
- Narybek wykluwa się po kilku dniach. Może być z powodzeniem karmiony planktonem w żelu.
Czy tetra nadaje się dla początkujących akwarystów?
Tetra czarna to ryba, które nie ma szczególnie wysokich wymagań i może mieszkać w średniej wielkości zbiorniku. Nie oznacza to jednak, że toleruje przerybienie. Oto garść podstawowych porad.
- Pamiętaj, że w zbyt przepełnionych zbiornikach zamieszkanych przez przedstawicieli łagodnego gatunku może dochodzić do tarć i bójek.
- Zadbaj przede wszystkim o to, aby zachować równowagę pomiędzy bujną roślinnością a miejscem do pływania. Żałobniczki lubią i jedno, i drugie. To ruchliwe zwierzęta, które mają mnóstwo energii i zbyt krótki zbiornik może je frustrować.
- Bardzo ważne jest także to, że żałobniczki to ryby ławicowe. Najlepiej czują się w grupach przynajmniej sześciu przedstawicieli swojego gatunku. Sąsiadkami mogą być także tetry innych odmian kolorystycznych.
Żałobniczki – podsumowanie
Żałobniczki to niewielkie rybki, które są świetną propozycją dla początkujących akwarystów. Dobrze odnajdą się zarówno w towarzyskim, jak i gatunkowym akwarium. Pamiętaj tylko, aby miały towarzystwo własnego gatunku.
Oprócz żałobniczki czarnej występują także tetry w innych odmianach barwnych, które również mogą być trzymane w jednej ławicy. Rozmnażanie i żywienie tych rybek nie jest szczególnie trudne, chociaż zarówno jedno, jak i drugie powinno być zaplanowane w jak najbardziej przemyślany sposób.