Złote rybki w kulach to obraz, który zna chyba każdy z nas. Welonki wymagają oczywiście znacznie większych i bardziej różnorodnych zbiorników, ale świetnie sprawdzą się w domu początkującego akwarysty. Sprawdź, jakie są potrzeby gatunkowe welonek, czym je karmić i jak rozmnażać. Masz życzenie, aby dowiedzieć się o nich więcej? Tym razem to nie złota rybka je spełni, ale my zrobimy to za nią. Przeczytaj więcej o rybkach welonach!
Welonka – występowanie
Ten podgatunek karasia ozdobnego jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej efektownych. Skąd pochodzą welonki? Rybki te wywodzą się z Chin, gdzie ich hodowla ma bardzo bogatą tradycję (sięga wczesnego średniowiecza). Przez setki lat wykształcono wiele podgatunków karasi ozdobnych, jednak największą popularnością cieszą się welonki i welonki tygrysie.
Co ciekawe, w wyniku bardzo intensywnej hodowli te rybki można często spotkać w naturalnych zbiornikach wodnych na całym świecie. Radzą sobie tam bardzo dobrze, a często tworzą nawet trwałe kolonie.
Ryby welonki – usposobienie
Panuje powszechne przekonanie o tym, że welonki powinny być trzymane w pojedynkę (ewentualnie w parach), ponieważ zjadają inne ryby. Tymczasem jest to zupełnie błędny pogląd. Są to bardzo towarzyskie zwierzęta o spokojnym o łagodnym usposobieniu. Ich sąsiedztwo trzeba jednak dobierać ostrożnie. Jak zachowują się welony?
- pływają swobodnie po całym akwarium;
- chętnie spędzają czas blisko dna, ryjąc w podłożu w poszukiwaniu pokarmu;
- są żywe i bardzo sympatyczne.
Co ciekawe, są to także bardzo długowieczne ryby. Jeżeli mają dobre warunki, mogą żyć nawet kilkadziesiąt lat!
Akwarium dla welonki
Welonki często hodowane są w małych zbiornikach, a nawet w kulach. W istocie jednak najlepiej czują się w przestronnych akwariach – najlepiej o wielkości od 100 do 120 litrów. Zdecydowanie warto zadbać o to, aby znalazło się w nim kilka rybek, ponieważ welon to bardzo towarzyski gatunek.
Podłoże akwarium dla welonek
Te złote rybki lubią przekopywać podłoże akwarium. Może to prowadzić do niszczenia roślin i podkopywania ich. Zdecydowanie lepiej postawić więc na roślinność o mocnych korzeniach. Rodzaj podłoża jest praktycznie obojętny.
Woda w zbiorniku dla rybek welonów
Woda powinna być mocno napowietrzona. Wszystkie gatunki karasi ozdobnych mają tendencję do śmiecenia, a ich przemiana materii jest bardzo szybka. Zdecydowanie postaw więc na wydajny filtr do akwarium. Optymalne parametry wody to:
- pH – od 6,5 do 7;
- twardość – od 5 do 20 stopni;
- temperatura – od 18 do 24 stopni Celsjusza.
Warto wymieniać około 25% wody w zbiorniku przynajmniej raz na dwa tygodnie. Woda powinna być odstana (co najmniej dobę), aby wyparował z niej chlor.
Welon – ryba i jej dieta, czyli prawidłowe żywienie
Welonki to ryby wszystkożerne, dlatego nietrudno znaleźć pokarm, który trafi w ich gusta. Możesz jednak dbać o to, aby pożywienie nie było monotonne. Wybieraj na zmianę pokarm:
- żywy;
- mrożony;
- suchy;
- roślinny (w ramach urozmaicenia).
Ważna jest także częstotliwość karmienia. Welonki to ryby wyjątkowo żarłoczne, które mają tendencję do przejadania się i wystarczy karmić je raz dziennie. Możesz także zdecydować się na karmienie dwa razy na dzień, ale małymi porcjami. Tak jak w przypadku większości ryb, lepiej karmić je rzadziej niż przekarmiać.
Rybki welony – rozmnażanie
Rozmnażanie welonek jest dosyć karkołomnym zadaniem.
- Najlepiej, aby na jedną samicę przypadały dwa samce, aby doszło do tarła.
- Dobrze przenieść je na ten czas do oddzielnego zbiornika, gdzie panuje nieco niższa temperatura wody.
- Ikra składana jest blisko dna akwarium.
- Tuż po jej złożeniu trzeba koniecznie zabrać rodziców do zbiornika głównego, ponieważ w przeciwnym razie jajeczka zostaną bardzo szybko zjedzone. Welonki nie gardzą także swoim własnym narybkiem, którego przeżywalność w głównym akwarium jest minimalna.
Choroby welonek
Chociaż welonki są długowieczne, niestety w akwariach bardzo rzadko dożywają 3-4 lat. Nie mają bowiem dobrych warunków. Rybki żyjące samotnie w malutkich kulach szybko zapadają na choroby i przedwcześnie umierają.
Jedną z najczęstszych chorób welonów jest ospa rybia. Chorobę najczęściej „przynosi” do akwarium nowa chora ryba i szybko zaraża całe stado. Inna częsta przypadłość to zapalenie pęcherza pławnego. Jest skutkiem dużej żarłoczności welonów. Musisz więc bardzo ostrożnie je karmić. Ryby te są w stanie zjeść niemal wszystko – od roślin akwariowych po swoje własne potomstwo i narybek innych gatunków.
Welonki – z jakimi rybami je hodować?
Welonki to ryby stadne, które najlepiej czują się w towarzystwie swojego gatunku. Nie musisz jednak ograniczać obsady akwarium tylko do nich. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko zależy od litrażu akwarium oraz od wielkości twoich rybek.
Jakie gatunki mogą towarzyszyć welonkom?
Niewielkie welony mogą spokojnie mieszkać z mniejszymi od siebie rybkami. Wówczas sprawdzą się inne gatunki zimnolubne:
- danio;
- kardynałki;
- neonki.
Większe welonki mogą jednak potraktować mniejsze ryby jak obiad. Jeżeli planujesz akwarium z różnorodną obsadą, w którym mieszkają welonki, powinno ono mieć przynajmniej 300 litrów pojemności.
Welonki – cena
Welony to bardzo popularne ryby, które można kupić niemal wszędzie. Szukaj ich w sklepach akwarystycznych i na portalach z ogłoszeniami, ale pamiętaj o czujności. Ryby powinny pochodzić od sprawdzonych hodowców. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko przyniesienia do akwarium jakiejś przykrej choroby zakaźnej.
Za ile można kupić ryby welonki?
Ceny welonek mogą być bardzo różne. Bardzo młode osobniki można często dostać praktycznie za darmo od hodowców lub wymienić je na inne ryby. Za najmniejsze welony zapłacisz od pięciu do trzydziestu złotych. Dorosłe ryby o imponującym wyglądzie i bujnych płetwach to jednak koszt nawet stu złotych.
Welonki to niezwykle popularne ryby akwariowe. Są chętnie wybierane nawet przez niedoświadczonych akwarystów. Trzeba jednak bardzo uważać, aby ich nie przekarmiać. Konieczny jest także odpowiednio duży zbiornik. Złotą rybkę w kuli traktuj raczej jako obrazek z kreskówek niż za wzór do naśladowania.