Sumik rekini ma swoje charakterystyczne cechy. Szaro-grafitowe ubarwienie, jasne podbrzusze, jasna płetwa ogonowa – po tym rozpoznasz suma rekiniego. Ryba ta może się jednocześnie pochwalić sporymi rozmiarami. Rekordziści mają nawet 130 cm długości, choć w warunkach hodowlanych sumik osiąga maksymalnie 90 cm. Jakie warunki musisz zapewnić sumowi rekiniemu? Jak możesz dbać o jego zdrowie? Podpowiadamy!
Ryby akwariowe – sumy rekinie i ich potrzeby
Mini rekin do akwarium, jak można określić opisywaną rybę, jest hodowany przez coraz większą grupę akwarystów. Chcesz do niej dołączyć? Musisz zadbać o to, aby zwierzak miał zapewnione odpowiednie warunki. Jakie? Zobacz, co jest najważniejsze.
Sum rekini – akwarium i jego wyposażenie
Sum rekini jest rybą dużą, a jednocześnie dość aktywną, musisz mu zatem zapewnić odpowiednią przestrzeń. Duże akwarium, które będzie wyposażone w odpowiedni sposób, to podstawa. Oto minimalne wymiary zbiornika:
- 450 x 180 x 180 cm;
- pojemność przynajmniej 14500 litrów.
Ten gatunek nie potrzebuje dekoracji, jednak w jego akwarium musi się znaleźć parę akcesoriów (np. dodatki, które pomagają oczyszczać i dotleniać wodę). Ważną kwestią jest też ustawienie akwarium. Miejsce, w którym postawisz zbiornik, powinno być spokojne i zabezpieczone przed silnym światłem.
Podłoże akwarium dla sumika rekiniego – czym je przykryć?
Ważnym elementem wyposażenia akwarium dla pangi jest podłoże. Możesz tu postawić na:
- żwirek;
- piasek;
- drobne kamyczki.
Dekoracje w akwarium z sumem rekinim – co możesz wybrać?
Dekoracje nie są najważniejsze, mogą jednak okazać się miłym akcentem w szklanym zbiorniku. Jeśli chcesz ozdobić akwarium suma rekiniego, wybierz następujące dodatki:
- korzenie;
- przedmioty wykonane z drewna;
- dekoracje z ceramiki;
- kamienie i otoczaki;
- rośliny z grubymi liśćmi, których zwierzak nie obgryzie.
Sum rekini – z jakimi rybami możesz go połączyć?
Sum rekini, pomimo swych znacznych rozmiarów, nie jest rybą groźną. Brak agresywnych zachowań nie oznacza jednak, że zaakceptuje każdego towarzysza w akwarium. Jest to ryba ławicowa, więc jego współtowarzyszami powinny być również sumy rekinie lub duże ryby innych gatunków.
Jakich ryb nie łączyć z sumem rekinim?
Czego musisz unikać? Nie umieszczaj razem pangi i małych, delikatnych ryb. Złym towarzystwem dla sumika rekiniego będą też krewetki akwariowe.Pamiętaj, że małe ryby mają zupełnie inne wymagania niż spora panga.
Sum rekini – podstawy hodowli
Sum rekini to ryba dla tych, którzy mają sporo miejsca na duże akwarium i są w stanie regularnie je oczyszczać. Sporo czasu musisz poświęcić też na karmienie, gdyż ryba nie zjada pokarmu z dna zbiornika.
Sum rekini – cena
Ile kosztuje panga? Zwykle zapłacisz od 10 do 15 złotych. Pamiętaj jednak, że jako ryba akwariowa sum rekini pojawia się dość rzadko, więc jego znalezienie może okazać się sporym wyzwaniem.
Czym karmić suma rekiniego?
Sumik rekini w warunkach naturalnych odżywia się głównie bezkręgowcami. Choć jest sporą rybą, okazuje się zręcznym myśliwym. W warunkach domowych zjada to, co pływa w jego akwarium. Ważne jest tu słowo „pływa”, gdyż pokarm znajdujący się już na dnie zbiornika przestaje być dla pangi atrakcyjną przekąską.
W diecie pangi żyjącej w domowym akwarium mile widziane są:
- chude mięsa;
- warzywa (np. liście sałaty, mrożony szpinak);
- karmy dla ryb (zarówno suche, jak i mokre);
- mrożone i żywe larwy muchówek.
Sum rekini – choroby, które zagrażają mu najmocniej
Panga może żyć nawet 20 lat, ale na długość jej życia istotny wpływ mają warunki. Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego pupila, musisz wiedzieć, z jakimi chorobami ten gatunek boryka się najczęściej. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami profilaktyki.
Choć ryba wydaje się duża i silna, w rzeczywistości jest dość delikatna. Większość chorób, z jakimi musi się zmierzyć sum rekini, ma związek z zanieczyszczoną wodą. Oto proste wskazówki.
- Musisz zmieniać wodę w akwarium przynajmniej raz na dwa tygodnie.
- Wyposaż zbiornik w odpowiednie filtry, które pozwolą zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby.
Jak przebiega proces rozmnażania u suma rekiniego?
Sum rekini w naturalnym środowisku rozmnaża się bez większych problemów, choć w tym celu musi wybrać się w długą podróż w górę rzeki.
- Zwykle pangi rozmnażają się w okresie od maja do lipca.
- Aby na świecie pojawiły się kolejne zwierzaki, samica musi złożyć ikrę.
- Może się w niej znajdować nawet do 2 milionów ziaren, dzięki czemu w naturze gatunek ten ma spore szanse na przetrwanie. Niestety, przez postępujące zanieczyszczenie wód gatunek musi borykać się z coraz większymi zagrożeniami.
Czy sum rekini rozmnaża się w akwarium?
A jak wygląda rozmnażanie suma rekiniego w warunkach hodowlanych? Jak się okazuje, jest to zadanie bardzo trudne. Szczególnie, gdy ryba umieszczana jest w domowym akwarium o ograniczonej powierzchni. Nienaturalne warunki mają zatem istotny wpływ na stan pangi i nie sprzyjają przedłużaniu gatunku.
Ciekawostki o pangach
Czy wiesz, że…
- ryba swój „rekini” przydomek zawdzięcza płetwie sterczącej na grzbiecie?
- w odpowiednich warunkach panga może żyć nawet 20 lat?
- sumy rekinie z wiekiem tracą swój urok, a najpiękniejsze są w pierwszych miesiącach życia?
- sum rekini, choć może wzbudzać respekt swoimi rozmiarami, jest w rzeczywistości bardzo płochliwą rybą? Jeśli zobaczysz, że opada na dno akwarium i udaje nieżywego, oznacza to jedno – bardzo się czegoś wystraszył.
Sum rekini jest ciekawym gatunkiem i wzbudza zainteresowanie akwarystów. Choć hodowla tej ryby jest dość trudna, a akwarium dla niej zajmuje wiele miejsca, nie brak osób, które zdecydowały się wziąć pod swój dach pangę. Kojarzy się ona głównie z hodowlą spożywczą, nie jest tak łatwo ją znaleźć. Jeśli masz odpowiednie warunki dla sumika rekiniego, możesz go śmiało poszukiwać!