Rozmnażanie ryb może sprawić trudności nawet profesjonalistom, szczególnie w wypadku gatunków mniej skłonnych do mnożenia się w niewoli lub potrzebujących dodatkowych zabiegów, aby było to możliwe. Które z nich bez większych komplikacji wydają na świat młode nawet w warunkach akwariowych? Omówimy to artykule. Poznasz również kilka gatunków, które idealnie sprawdzą się dla osób początkujących. Jeśli jesteś doświadczonym akwarystą, również znajdziesz wiele przydatnych informacji, o których najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia.
Rozmnażanie ryb akwariowych – co musisz wiedzieć?
Rozmnażanie ryb to marzenie chyba każdego miłośnika tych zwierząt, ponieważ przynosi ogromną satysfakcję. To niezwykłe doświadczenie, które pozwoli ci obserwować cały cykl życia w podwodnym świecie. Co więcej, masz świadomość perfekcyjnie wykonanej pracy. W końcu zapewniłeś rybom tak idealne warunki, że zdecydowały się wydać na świat potomstwo. Odpowiedni pokarm, roślinność i temperatura wody to podstawa. Przygodę należy zacząć jednak od odrobiny teorii. Jak rozmnażają się ryby? Do zapłodnienia dochodzi na dwa sposoby, omówimy je teraz.
Rozmnażanie ryb jajorodnych
Rozmnażanie ryb tego typu poprzedza tarło, które ma na celu zwabienie partnerów i zachęcenie ich do kopulacji. Miejsce, w którym się odbywa, nazywamy tarliskiem. Wiele gatunków posługuje się jaskrawymi kolorami oraz sygnałami świetlnymi dla lepszego efektu wabiącego. U zwierząt jajorodnych samica składa ikrę, czyli dużą ilość jaj otoczonych galaretowatą osłonką. Następnie samiec polewa złożoną ikrę mleczkiem. W przypadku niektórych gatunków do zapłodnienia dochodzi w narządach rozrodczych, a dopiero później uwalniane są jajeczka.
Po zapłodnieniu z jaj wylęgają się larwy, czyli narybek, które często diametralnie różnią się wyglądem od dorosłych osobników. To najczęściej spotykany sposób rozmnażania ryb. Warto wiedzieć jednak, że wśród gatunków jajorodnych to nie jedyny sposób. Niektóre ryby zakopują jajeczka w podłożu, inne rozrzucają je w pobliżu roślinności czy przechowują zapłodnioną ikrę w jamie gębowej (pyszczaki). Istnieją też ryby, które na powierzchni budują gniazda celem przechowywania ikry (skrzeczyki). Giętkozęby podrzucają jajeczka gębaczom, dlatego nie mogą się rozmnażać bez ich obecności w akwarium.
Ryby akwariowe jajorodne to na przykład pielęgnice, bojowniki czy danio. O potomstwo najłatwiej w wypadku pielęgnic. Jeśli decydujesz się na ten gatunek, warto zadbać o podstawowe potrzeby ryby, a będzie rozmnażać się chętnie i dosyć często. Pielęgnice nie mają dużych wymagań, ale należy im zapewnić optymalne warunki do tarła. Będą doskonałym gatunkiem do rozpoczęcia domowej hodowli. Wśród ryb jajorodnych warto wspomnieć grubowargi. Są bardzo wymagające i rzadko wydają na świat potomstwo w warunkach hodowlanych, wymagają większego doświadczenia i stosowania hormonów.
Jak wygląda cykl życiowy gatunków ryb żyworodnych?
Rozmnażanie ryb żyworodnych jest stosunkowo proste. W tym wypadku zarówno zapłodnienie, jak i rozwój ikry odbywają się w ciele samicy. Co ciekawe niektóre gatunki potrafią magazynować nasienie, aby później samodzielnie zapładniać kolejne jajeczka. Czas inkubacji trwa zazwyczaj od 4 do 6 tygodni, ale wszystko zależy od gatunku. Młode przychodzą na świat dosyć dobrze rozwinięte, co zwiększa ich szansę na przeżycie. Najpopularniejsze gatunki akwariowe z tej grupy to mieczyki, gupiki i molinezje.
Co warto wiedzieć o rybach chrzęstnoszkieletowych?
Rzadziej spotykane w akwariach ze względu na swoje gabaryty. Jest to gromada kręgowców zaliczanych do ryb współczesnych. Żyją głównie w dużych zbiornikach wodnych morzach i oceanach. Posiadają chrzęstny szkielet i strunę grzbietową oraz skrzela zbudowane z 4 do 7 par skrzelowych. Rozmnażanie u ryb chrzęstnoszkieletowych odbywa się najczęściej poprzez zapłodnienie jajeczek za pomocą narządów kopulacyjnych. U rekinów wykształciły się one z płetw odbytowych i brzusznych. Młode rozwijają się w ciele samicy, która rodzi w pełni ukształtowane potomstwo.
Pielęgnica – rozmnażanie ryb w akwarium
Pielęgnice bardzo chętnie rozmnażają się w warunkach domowego chowu. Powinieneś jednak zadbać o ich podstawowe potrzeby. Ryby składają ikrę poza ciałem, dlatego należy zapewnić im odpowiednią ilość miejsc, w których będą mogły ją ukryć. Są jednymi z bardziej agresywnych rybek akwariowych, szczególnie w okresie tarła, w związku z czym nie nadają się do hodowli z innymi gatunkami. Aby sparować osobniki tego gatunku, najczęściej wystarczy wpuścić samicę i samca do jednego zbiornika.
Przed planowanym rozmnażaniem ryb powinieneś karmić je zróżnicowanym pokarmem oraz robić częste podmiany wody. To powinno wystarczyć, aby zachęcić je do tarła. Samica wydaje na świat nawet do 300 jaj, a następnie odpowiada za ich ochronę oraz pielęgnację. Nie ma potrzeby przenoszenia rodziców do innego zbiornika, ryzyko zjedzenia narybku jest znikome. Młode należy karmić artemią, stopniowo wprowadzając rozdrobniony pokarm płatkowy. Jeśli zapewnisz rybkom optymalne warunki, to z pewnością odwdzięczą się licznym potomstwem.
Gupik – kilka zasad gwarantujących potomstwo
Gupiki to jedne z najmniej wymagających stworzeń wodnych, rozmnażanie ryb tego gatunku nie nastręcza zbyt wielu trudności. Tak jak w przypadku większości gatunków żyworodnych wystarczy im zapewnić odpowiednie warunki. Gupiki tolerują niezbyt wysoką temperaturę (22–24°C) i lepiej od innych ryb znoszą twardą wodę. Niestety mają skłonność do kanibalizmu, dlatego powinieneś przed koceniem przenieść samice do innego akwarium. Podobnie jak w wypadku pielęgnic, zapewnij zwierzętom kilka kryjówek dla młodych oraz wiele roślin wodnych. Mimo że gupiki są roślinożerne, należy zapewnić im zróżnicowany specjalistyczny pokarm.
Molinezja – najbardziej towarzyska wśród rybek akwariowych
Molinezje polecane są w każdym sklepie akwarystycznym dla początkujących hodowców. Łatwe w utrzymaniu i niewiele potrzebują, aby się rozmnażać. Są bardzo towarzyskie, dlatego mogą żyć w zgodzie z innymi gatunkami oraz w większych grupach. Do prawidłowego rozwoju wystarczy zapewnić rybom optymalne warunki, które nie są dla danego gatunku ciężkie do spełnienia. Potrafią w krótkim czasie zapełnić cały zbiornik. Są jednak bardzo ruchliwe, wymagają akwarium minimum 60 cm długości, aby miały przestrzeń do poszukiwań pokarmu.
Rozmnażanie ryb z gatunku molinezji w warunkach domowych nie przysparza żadnych trudności. Samiec zapładnia samicę przy pomocy gonopodium, a ciąża trwa około 30–40 dni. Ryby wykazują tendencję do kanibalizmu, dlatego poród powinien odbywać się w osobnym akwarium lub kotniku. We właściwym momencie należy przenieść samicę do zbiorowego akwarium, aby uniknąć pożarcia przez nią jej własnych dzieci. Molinezja rodzi kilkadziesiąt maleńkich rybek, którym należy podawać rozdrobniony, specjalistyczny pokarm.
Jak wygląda rozmnażanie ryb na wolności?
Świat podwodny jest bardzo zróżnicowany i to samo można powiedzieć o sposobach rozmnażania ryb i zwierząt go zamieszkujących. Na młody narybek czyha wiele niebezpieczeństw, a droga do dorosłości nie jest łatwa. To dotyczy ryb zarówno rzecznych, jak i morskich. Łososiowate – bardzo popularne w kręgach wędkarskich, odbywają wędrówki anadromiczne. Żyją w morzach, ale na tarło płyną do górskich potoków. Tam składają jaja, z których wykluwają się młode. Jednym z ich przedstawicieli jest pstrąg potokowy.
Znany z polskich wód szczupak odbywa tarło w równie surowych warunkach, przy temperaturze wody niższej niż 5°C. Podczas tarła samica składa blisko 40 tysięcy ziarenek ikry. Niestety niewiele z nich przeżywa. Dla szczupaków zagrożeniem są wędkarze niestosujący się do przepisów oraz kłusownicy. Są to ryby ze skłonnościami do kanibalizmu, słabsze osobniki zjadane są przez te silniejsze.
Rozmnażanie ryb w akwarium – satysfakcja z ciężkiej pracy
Jeśli udało ci się doprowadzić do rozmnożenia ryb w domowym akwarium, to zdecydowanie możesz odczuwać dumę i satysfakcję. W wypadku niektórych gatunków nawet zapewnienie odpowiednich parametrów wody jak pH czy temperatura nie przynosi to pożądanych efektów. Jeśli jesteś początkującym akwarystą, na początek wybierz mniej wymagające gatunki. Gupik, molinezja czy pielęgnica będą idealne na start przygody z hodowlą zwierząt akwariowych. Nie poddawaj się, dąż cały czas do ulepszania swoich metod oraz zapewnienia dobrostanu rybkom.
Zadbane ryby z pewnością odwdzięczą ci się dobrym zdrowiem, a być może i potomstwem. Obserwacja podwodnych stworzeń działa uspokajająco i wiele potrafi nauczyć również twoje dzieci. Akwarium dla młodego człowieka to świetny sposób, żeby nauczyć go odpowiedzialności. Przy okazji dążenie do celu, jakim jest rozmnażanie ryb, przynosi satysfakcję oraz uczy dzieci na temat życia i zwyczajów tych podwodnych stworzeń.