Razbora borneańska jest bardzo popularnym gatunkiem wśród miłośników tak zwanych nanoakwariów, czyli bardzo małych zbiorników akwariowych. Boraras nie przepada za towarzystwem ryb innego gatunku, jest natomiast rybką wybitnie ławicową, którą poleca się trzymać w dużych grupach.
Rasbora brigittae – skąd pochodzi?
Boraras pochodzi z Borneo, czyli wyspy w Azji Południowo-Wschodniej. Te maleńkie rybki można spotkać przede wszystkim w niewielkich rzekach i spokojnym nurcie. Niejednokrotnie przedstawiciele tego gatunku spotykani są także w bagnach.
Boraras brigittae – jak wygląda?
Razbora borneańska jest jednym z najmniejszych przedstawicieli rodziny karpiowatych. Jej rozmiary są naprawdę mikroskopijne, a rybka rzadko przekracza długość 2 centymetrów. Zdecydowanie rzuca się w oczy, ponieważ jej ubarwienie jest intensywnie czerwone.
Płetwy tych ryb są transparentne, jednak w niektórych przypadkach pojawiają się na nich czarne paski. Długa czarna pręga biegnie także przez tułów ryby i w naturalnych warunkach pełni funkcje obronne.
U samców czasami spotykane jest bardzo intensywnie czerwone, wręcz rubinowe ubarwienie. Większość razbor ma jednak odcień czerwieni, który wpada w kolor pomarańczowy.
W tym gatunku zachodzi niewielki dymorfizm płciowy. Samice są nieco bardziej okrągłe w okolicach brzucha i nieco większe. Samce są natomiast smuklejsze, ale zwykle intensywniej wybarwione.
Razbory borneańskie – usposobienie
W stosunku do ryb innych gatunków razbora borneańska jest raczej nieśmiała, często wręcz płochliwa. Właśnie dlatego nie zaleca się trzymania jej w akwariach towarzyskich. Świetnie natomiast będzie czuła się w dużej ławicy przedstawicieli własnego gatunku.
Zaleca się, aby w akwarium trzymać przynajmniej 10 razbor. Wówczas będziesz mógł zaobserwować relacje w grupie, rywalizacje między samcami i inne ciekawe zachowania, o które trudno, kiedy ryb jest mniej.
Razbora borneańska – akwarium
Malutkie razbory potrzebują zbiornika, w którym będą mogły swobodnie pływać. Dla grupy 10 ryb potrzebny ci będzie zbiornik o pojemności minimum 40 litrów.
Filtracja w akwarium z razborami powinna być dosyć wydajna, ponieważ gatunek jest bardzo wrażliwy na wysokie stężenia azotanów. Jednocześnie niepożądane są bardzo silne prądy. W naturze rybki te żyją w akwenach rzecznych o spokojnym nurcie.
Roślinność w akwarium z razborami powinna być bujna. Nie bój się wypełniać zbiornika kamieniami i korzeniami, które zapewnią rybkom kryjówki.
Czy boraras może mieszkać z innymi rybkami?
Jak już wspomnieliśmy, te nieśmiałe rybki najlepiej czują się we własnym towarzystwie. Jeżeli jednak bardzo chcesz trzymać je w akwariach towarzyskich, na sąsiadów wybieraj wyłącznie te rybki, które są tylko nieznacznie od nich większe. Odpowiednie gatunki to:
- kiryski;
- otoski;
- krewetki karłowate;
- razbory plamiste.
Parametry wody dla razbory borneańskiej
Utrzymanie razbory borneańskiej w dobrej kondycji wymaga zwracania uwagi na parametry wody. Najbardziej odpowiednie dla tych ryb będą:
- temperatura: 25–28 stopni Celsjusza;
- pH: 6,5–7;
- twardość: 0–10 stopni dGH (woda bardzo miękka).
Razbora borneańska – żywienie
Razbora borneańska to rybka, która jest wszystkożerna, dlatego bardzo łatwo skomponować jej zróżnicowaną dietę.
Koniecznie zaopatrz się w pełnowartościowy pokarm dla małych rybek. Najlepiej sprawdzi się ten w formie płatków. Razbory są naprawdę malutkie, dlatego suchy pokarm trzeba najpierw rozdrobnić.
Dietę urozmaicaj pokarmem żywym i mrożonym. Dobrze sprawdzą się na przykład:
- larwy komara;
- zooplankton;
- drobne owady.
Pamiętaj, że jakość jedzenia i jego różnorodność ma wpływ nie tylko na układ odpornościowy rybek, ale także na intensywność ich ubarwienia.
Rasbora brigittae – rozmnażanie
Rozmnażanie razbory borneańskiej w warunkach hodowlanych nie jest szczególnie trudne. Musisz jednak przygotować oddzielny kotnik, ponieważ ryby te mają tendencję do zjadania swojej ikry. Jeżeli razbory mieszkają w akwarium towarzyskim, jajka i narybek są narażone na zjedzenie przez inne ryby.
Połowę zbiornika tarłowego wypełnij mchem. Nad nim umieść siatkę, która ochroni ikrę. Temperatura w zbiorniku powinna wynosić od 26 do 28 stopni Celsjusza. Zadbaj o to, aby woda była miękka i kwaśna (pH od 5 do 6,5).
W kotniku umieść około 3–4 par. Podczas tarła samce rywalizują o względy samic. Wówczas ich kolory jeszcze bardziej się uwidaczniają. Nie musisz się martwić, razbory borneańskie to bardzo łagodne ryby, które nawet w tym szczególnym czasie nie zrobią sobie krzywdy.
Żeby obejrzeć tarło, musisz wstać rano, ponieważ odbywa się ono niemal zawsze o wschodzie słońca. Samica składa około 50 jajek. Po 2 dniach wykluwają się larwy, które po kolejnych 48 godzinach zaczynają nieśmiało pływać w zbiorniku.
Razbora borneańska – podsumowanie
Razbory borneańskie to bardzo malutkie i łagodne rybki. Zanim umieścisz je w swoim zbiorniku, musisz pamiętać, że masz do czynienia z rybką ławicową. Oznacza to, że razbora musi mieszkać w stadzie. Na początek sprawdzi się ławica przynajmniej 10 rybek.
Dla ławicy 10 rybek musisz zapewnić akwarium o pojemności przynajmniej 40 litrów. Te aktywne zwierzątka wodne muszą mieć sporo miejsca do pływania oraz rośliny, w których mogą ukrywać się i spać.
Pamiętaj, że razbora najlepiej czuje się w towarzystwie swojego własnego gatunku, jednak może zamieszkiwać akwarium z innymi małymi rybkami o przyjaznym usposobieniu. Szybkie pływanie rozbor, które mają piękne kolory, to fantastyczny obiekt do obserwacji. Być może te maluchy znajdą swój dom w twoim akwarium?
Fot. ilustracyjna: JoKrimmel via Wikipedia, CC BY-SA 4.0