Piranie akwariowe hodowane są przez akwarystów na całym świecie. Opowieści o ich krwiożerczych zapędach można traktować ze sporym dystansem. Mimo wszystko trzeba zachować odpowiednie środki ostrożności, gdy prace przy akwarium wymagają kontaktu ze zwierzęciem. Piranie, które nie są głodne, nie powinny stanowić żadnego zagrożenia, jednak warto mieć się na baczności. Jak wygląda pirania i co trzeba o niej wiedzieć? Na te pytania odpowiemy w naszym tekście, w którym sprawdzisz, czy te zwierzęta mogą być w jakikolwiek sposób niebezpieczne. Przeczytaj!
Jak wygląda pirania, czyli Pygocentrus natterera?
Piranie to bardzo duże ryby. W warunkach naturalnych mogą dorastać nawet do 30 centymetrów, a ich waga to niekiedy aż 4 kilogramy. Charakterystyczną cechą piranii jest jej szczęka. Zwierzę ma bowiem szereg ostrych zębów. W dolnej szczęce są duże i dobrze widoczne, w górnej zaś – dużo mniejsze, ale bardziej liczne. Zęby piranii są przystosowane do gryzienia i rozszarpywania ofiar. Jednak mało kto wie, że te zwierzęta zazwyczaj połykają swoje ofiary w całości.
Piranie – usposobienie ryb
W popkulturze dominują obrazy piranii jako ryb krwiożerczych, niebezpiecznych i bardzo drapieżnych. W istocie są one jednak dosyć płochliwe. Jako gatunek ławicowy najlepiej czują się w dużych grupach. W akwarium najlepiej trzymać przynajmniej cztery piranie.
Agresja, tak często kojarzona z tym gatunkiem ryb, wzrasta wyłącznie w okresach głodu. W naturze piranie stanowią największe niebezpieczeństwo w okresach suszy, kiedy kurczy się obszar zbiorników wodnych i ubywa pożywienia. W warunkach akwariowych muszą być karmione dobrze i obficie. W przeciwnym razie mogą atakować siebie nawzajem.
Piranie – środki ostrożności
Dobrze odżywione piranie nie powinny być agresywne. Mimo wszystko podczas prac w akwarium trzeba zachować wszelkie środki ostrożności.
- Ryby zawsze odławiaj za pomocą drucianej siatki.
- Możesz również założyć rękawice ochronne.
Akwarium dla piranii – wymagania
Wielkość akwarium dla piranii zależy przede wszystkim od wielkości zwierząt i tego, ile ich jest. Dla młodych osobników w niewielkim stadzie wystarczy tymczasowy zbiornik o pojemności 300 litrów. Kiedy ryby dorosną, będą potrzebowały zbiornika o przynajmniej dwumetrowej długości.
Akwarium dla piranii, czyli co to zwierzę lubi najbardziej?
Piranie lubią mieć dużo miejsca do pływania. Preferują akwaria z piaszczystym dnem i dość bujną roślinnością. Stłumione oświetlenie akwarium sprawi, że ryby będą najbardziej aktywne i najlepiej widoczne.
Piranie najlepiej czują się we własnym towarzystwie. Trzymanie ich w zbiorniku z innymi gatunkami ryb jest ryzykowne i niebezpieczne. Nawet jeżeli ryby przez jakiś czas będą żyły w zgodzie, instynkt czasem da o sobie znać i towarzysz może zostać zjedzony.
Dieta piranii występujących w naturze
Piranie uchodzą za ryby drapieżne. Zdarza im się zabić dużo większa od siebie ofiarę, jednak praktyce zazwyczaj żywią się padliną. Można uznać je za ryby wszystkożerne.
W naturze piranie zjadają inne ryby – żywe i martwe. Nie gardzą także insektami, materią roślinną, a nawet niewielkimi gadami. W okresach głodu z chęcią zadowolą się także stworzeniami lądowymi, które znajdą się w zasięgu ich zębów. Takie zachowanie to domena większości gatunków, a przede wszystkim piranii czerwonej. Co ciekawe, największa pirania na świecie (Pygocentrus piraya) żywi się jednak przede wszystkim roślinami.
Piranie – żywienie w akwarium
W warunkach akwariowych piranie powinny być karmione przede wszystkim mięsem. Oto nasze wskazówki.
- Najlepiej podawać im całe ryby (razem z głową, ośćmi i wnętrznościami).
- W niektórych trzeba uruchomić instynkt łowiecki, aby zaczęły jeść. Poruszanie martwą rybą w tafli wody powinno zachęcić piranię. Nigdy jednak nie rób tego, trzymając pokarm ręką. Konieczne są specjalne szczypce do karmienia.
- Urozmaiceniem może być surowe mięso (drobiowe, wołowe, serca, podroby itp.). Raz na jakiś czas można także podać pokarm roślinny.
Piranie – rozmnażanie
Rozmnażanie piranii w warunkach akwarystycznych jest dosyć trudne. Ryby powinny same dobierać się w pary w obrębie stada. Kiedy już tak się stanie, oddalają się od pozostałych mieszkańców akwarium i wykopują dołki w jego dnie, gdzie samica składa ikrę.
Jak kontrolować małe piranie akwariowe?
Narybek wykluwa się po mniej więcej 36 godzinach. Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie go do osobnego zbiornika. Po tygodniu małe rybki zaczynają pływać i atakować siebie nawzajem. Mniejsze osobniki warto wówczas oddzielić od mniejszych i obficie karmić.
W przerybionym akwarium trudno liczyć na chętne rozmnażanie się ryb. Zdecydowanie większą szansę na narybek masz w dużych i przestronnych zbiornikach.
Piranie to mało popularne, ale jednocześnie fascynujące ryby akwariowe. Chociaż opowieści o ich agresji i ogromnej drapieżności bywają przesadzone, to ich hodowla zdecydowanie wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności.