Jeżeli jesteś fanem niewielkich, ale ciekawie ubarwionych rybek akwariowych, bardzo możliwe, że pielęgnica Ramireza to wybór właśnie dlatego ciebie. Ryby, które opiszemy w tekście, naturalnie występują w Wenezueli. Nie wymagają od akwarysty dużego doświadczenia, dlatego są chętnie wybierane nawet przez osoby, które dopiero zaczynają przygodę z tym hobby. Jak wyglądają i co powinien im zapewnić opiekun? Czytaj o pielęgniczce Ramireza już teraz!
Skąd pochodzą pielęgniczki Ramireza?
Naturalnym środowiskiem pielęgniczki Ramireza, czyli Mikrogeophagus ramirezi jest Llanos. To obszerny system sawannowy, który leży na obszarze Wenezueli i Kolumbii. Jest on sezonowo zalewany i panuje tam bardzo duża różnorodność biologiczna.
Pielęgniczki tego gatunku żyją w spokojnych wodach z delikatnym nurtem. Bytują tuż przy miejscach, gdzie roślinność jest bardzo bogata.
Jak wygląda pielęgnica Ramireza?
Pielęgnice Ramireza to rybki średniej wielkości. W naturze osiągają długość do 7 centymetrów, jednak osobniki spotykane w akwariach są z reguły mniejsze.
Najbardziej cenioną odmianą jest pielęgniczka Ramireza electric blue, jednak w sprzedaży znajdziesz także:
- złotą;
- bonową;
- wysoką;
- weloniastą;
- niebieską.
Ciało zwierzaka jest lekko spłaszczone z obydwu stron. Tak jak większość pielęgnic, ramirezki mają dobrze rozwinięte zęby. Wyróżnia je także sposób pływania. Rozpędzają się, po czym dosyć gwałtownie hamują i płyną dalej.
Ryba pielęgniczka Ramireza – usposobienie
Pielęgniczka Ramireza to bardzo łagodna ryba o pokojowym usposobieniu. Samce stają się agresywne wyłącznie w momencie tarła.
Pewnego rodzaju agresja może pojawić się u nich także w momencie przerybienia lub w zbyt małym akwarium. W takich wypadkach nierzadko dochodzi do konfliktów między rybami. Najczęściej jednak spory ograniczają się do kłótni wewnątrz własnego gatunku.
W jakim akwarium powinna mieszkać pielęgniczka Ramireza?
Jedna para pielęgniczek Ramireza wymaga akwarium o długości przynajmniej 60 centymetrów. Jeżeli zdecydujesz się na więcej par, musisz przyszykować długi i dobrze urządzony zbiornik, aby uniknąć potencjalnych konfliktów. Oto warunki, które musisz im zapewnić:
- najlepiej sprawdzi się miękkie podłoże z piasku kwarcowego;
- w akwarium powinno rosnąć dosyć dużo roślin;
- możesz także wrzucić do wody suszone liście, które dadzą rybkom dodatkowe schronienie;
- najlepszym miejscem na złożenie jaj będą rurki bambusowe, z bezpiecznego plastiku lub gładkie kamienie.
Parametry wody dla pielęgnic Ramireza
Ryby tego gatunku są bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany parametrów wody. Do jej przygotowania musisz podejść więc bardzo poważnie. Potrzebna będzie dobra filtracja, która do minimum ograniczy występowanie azotanów i amoniaku. Prądy muszą być bardzo delikatne. Ryby nigdy nie mogą trafiać do niestabilnego biologicznie, świeżego akwarium.
Odpowiednie parametry wody to:
- temperatura – od 27 do 30 stopni Celsjusza;
- twardość – od 1 do 12 stopni dGH;
- pH – od 5 do 7.
Pielęgnica Ramireza – choroby
Pielęgnice Ramireza chorują przede wszystkim z powodu złych parametrów wody (zwłaszcza od zbyt dużej ilości azotu). Ryby te zapadają na:
- erozje głowy;
- erozje linii bocznej;
- ospę białą;
- dziury w głowie;
- pleśniawkę.
Pielęgniczka Ramireza – żywienie
Pielęgnica Ramireza jest gatunkiem bentofagicznym. Te ryby czas poświęcają przede wszystkim na poszukiwanie w podłożu elementów, które nadają się do jedzenia. Biorą do pyszczka, co się da, a niejadalne elementy wyrzucają przez skrzela. Podczas jedzenia towarzyszy im charakterystyczna chmura. Jeśli masz więcej ryb, może ona je całkowicie zasłonić.
Co najchętniej jedzą pielęgnice Ramireza?
Czym karmić takie rybki? Wybierz dobrej jakości pokarmy przeznaczone dla pielęgniczek, które dosyć wolno opadają na dno. Dietę możesz także urozmaicić pokarmem mrożonym i żywym. Zbyt monotonne żywienie prowadzi do osłabienia odporności i przyczynia się do wyblaknięcia kolorów.
Pielęgnice Ramireza – z jakimi rybami mogą mieszkać?
Pielęgniczki Ramireza nie sprawdzą się niestety w każdym akwarium ogólnym. Nie oznacza to jednak, że muszą zadowolić się wyłącznie własnym towarzystwem. Będą czuły się dobrze w towarzystwie niewielkiej ławicy spokojnych ryb, które zamieszkują wyższe partie akwarium.
W tej roli dobrze sprawdzą się na przykład:
- neony czerwone;
- zbrojniki;
- kiryski;
- barwieńce.
Unikaj ryb o agresywnym usposobieniu, które mają jednocześnie inne wymagania biologiczne.
Pielęgniczka Ramireza – podsumowanie
Rybki tego gatunku się niezwykle piękne. Szczególną popularnością cieszy się pielęgnica Ramireza electric blue, jednak możesz zdecydować się również na inne odmiany barwne.
Pamiętaj, że pielęgniczki to dosyć delikatne ryby. Stworzenie im odpowiednich warunków nie jest trudne i poradzi sobie z tym nawet początkujący akwarysta. Ramirezki jednak nie wybaczają błędów i wszystkie zmiany parametrów wody bardzo szybko odchorowują.
Jeżeli zależy ci na pięknych rybkach akwariowych, które mogą cię jednocześnie wiele nauczyć, ten gatunek będzie doskonałym wyborem.