Otoski – pochodzenie
Rybki otoski, z łacińskiego Otocinclus affinis, to ryba rodem z Ameryki Południowej. Żyje w wodach słodkich, płynących, przede wszystkim strumieniach. Najczęściej spotyka się ją w Brazylii. Otoski są szczególnie popularne w dorzeczach w regionie Rio de Janeiro czy Amazonii. Często zasiedlają strumienie górskie.
Otosek przyujściowy – wygląd i zachowanie ryb
Nie bez powodu otosek jest rybą, która często pojawia się w zbiornikach. Zarówno jej wymagania, o czym za chwilę, jak i zachowanie nie przysparzają wielu problemów. Oto kilka najważniejszych informacji o otoskach.
Jak wygląda otosek?
Ryby z rodziny Otocinclus w niewoli dorastają maksymalnie do 5 cm długości. Mają wydłużone, charakterystyczne, jasne ciało z biegnącym przez całą jego długość czarnym pasem. Otwór gębowy skierowany jest ku dołowi i ma formę przyssawki. Ryby te są smukłe, bardzo wdzięczne i przyjemne do oglądania w ruchu. Otoski należą do długowiecznych i mogą dożywać nawet 5 lat.
Jak zachowuje się otosek?
Wesoły i przyjazny – taki mniej więcej jest otosek. Ryba ta doskonale sprawdzi się w akwarium z obsadą wielogatunkową, bo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Ważne jest jednak, aby ich współtowarzysze nie byli agresywni, a także znacznie więksi od nich. Doskonale sprawdzają się popularne kiryski.
Otoski to ryby przyjacielskie. Zwykle żyją w grupach po kilka osobników. Przy zbyt małym litrażu jak na ich liczbę mogą zachowywać się terytorialnie – zwłaszcza samce – jednak nie oznacza to walki na śmierć i życie. Otoski są raczej ugodowe, choć bardzo ruchliwe. Przez cały dzień przeczesują dno albo zjadają glony.
Otoski – wymagania i potrzeby
Sprawdź, jakie potrzeby mają otoski, jeśli chodzi o ich hodowlę.
Wielkość i rodzaj zbiornika
Najmniejsza jednostka społeczna, jeśli chodzi o otoski, to oczywiście para. Ryba ta źle czuje się samodzielnie, bez towarzysza tego samego gatunku. W takim przypadku, bez innej obsady, wystarczające jest akwarium, które nie przekracza 30 l. Jednakże rzadko kiedy otoski trzyma się w ten sposób z uwagi na fakt, że nie są szczególnie ozdobne. Z tego powodu przy większej grupie, na przykład 8 osobników, akwarium powinno mieć litraż nawet 100 l. Im więcej ryb innych gatunków, tym większy powinien być zbiornik.
Jak zostało wspomniane, otoski dobrze czują się w akwariach wielogatunkowych. Potrzebują odpowiedniej przestrzeni, ale również dużej liczby roślin i kryjówek, usytuowanych zwłaszcza przy dnie oraz do połowy poziomu wody. Zadbaj o to, aby na akwarium znajdowała się pokrywa, a jednocześnie tafla wody była w ruchu i pozbawiona pływającej roślinności. Pamiętaj, że otoski oddychają też powietrzem atmosferycznym, a więc podpływają do lustra wody i nabierają powietrza zgromadzonego ponad nim.
Musisz brać pod uwagę, że otosek to ryba denna. W związku z tym podkład powinien być odpowiedni. Żwir nie może mieć ostrych krawędzi, które mogłyby doprowadzić do okaleczenia ciała otoska.
Parametry wody dla otosków
Otoski najbardziej lubią wodę miękką, że średnim pH na poziomie ok. 6,5. Ich zaletą jest odporność na zmienne warunki, na przykład temperaturę wody. Równie dobrze odnajdą się na poziomie 21°C, jak i nawet sześć stopni cieplejszej. Bardzo ważny jest odpowiedni poziom natlenienia wody, a także jej regularne podmiany. Zapobiegnie to zatruciu związkami azotowymi, pochodzącymi z rozkładu amoniaku.
Otoski – żywienie
Zastanawiasz się, czym karmić otoski? Ryby te preferują pożywienie pochodzenia roślinnego. Zjada pokarm, który opada na dno, dlatego lepiej podawać go np. w granulkach albo tabletkach. Przede wszystkim jednak ryba ta żywi się resztkami materii organicznej, a także grzybami.
Otosek – rozmnażanie
Rozmnażanie otosków jest u początkującego akwarysty raczej dziełem przypadku niż efektem celowego działania. Otoski należą do ryb składających ikrę w rozmaitych kryjówkach, jak i na widoku, w całym akwarium. Po kilku dniach dochodzi do wylęgu młodych osobników, bardzo wrażliwych i często stających się ofiarami żeru innych ryb.
Na szczęście nie ma dużego problemu, jeśli chcesz mieć w akwarium liczne otoski. Cena tych jest jest naprawdę na tyle niska, a ich popularność duża, że znajdziesz je w większości sklepów. Możesz też zdecydować się na zakup z hodowli albo od cenionego akwarysty z okolicy.
Otoski na glony – idealny wybór!
Otoski nie bez powodu są rybami wyposażonymi w przyssawkę. Dzięki niej oraz umieszczonym na niej kolcom mogą skutecznie zdejmować pokarm ze ścianek akwarium albo dekoracji. Z tego powodu wielu akwarystów kupuje otoski na glony. Z powodzeniem pomogą one pozbyć się niezbyt intensywnej inwazji tych organizmów wodnych.
Otoski to niewielkie rybki, często bardzo cenione nawet przez doświadczonych akwarystów. Pomagają walczyć z glonami i ciekawie się prezentują. Wiesz już, jakie wymagania mają otoski i w jakich warunkach powinny żyć. Sprawdź, czy otoski nadają się też do twojego zbiornika!