Mieczyki Hellera to jedne z najpopularniejszych rybek akwariowych. Nic dziwnego. Kosztują niewiele, ale wiele wybaczają. Jakich warunków potrzebują mieczyki? Ryby te, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie mogą mieszkać wszędzie. Kule i niewielkie pojemniki można z miejsca odrzucić.
Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić akwarium, aby było dla mieczyków przyjaznym miejscem. Poznaj mieczyki. Rybki być może będą idealne na początek przygody z wodnym światem w domu!
Ryba mieczyk – pochodzenie
Mieczyki to ryby, które pochodzą z Ameryki Środkowej. Chociaż w akwariach spotyka się przede wszystkim osobniki urodzone w niewoli, to dzikie mieczyki występują w wielu krajach z tamtej części świata. Spotykasz je między innymi w:
- Hondurasie;
- Gwatemali;
- Meksyku.
Gdzie w naturalnych warunkach bytują mieczyki? Ryby żyją w bieżących wodach słodkich. Można je znaleźć przede wszystkim w rzekach i strumieniach.
Mieczyki Hellera – wygląd
Mieczyki są niezwykle różnorodne i występują w wielu odmianach barwnych. Ze względu na dosyć wyraźny dymorfizm płciowy łatwo odróżnić samca od samicy mieczyka. Samica mieczyka jest zwykle większa od samca i bardziej okrągła. Samce natomiast (tak jak wszystkie ryby żyworodne) mają gonopodium, które umożliwia im zapłodnienie samicy.
Ile wynosi przeciętna długość ciała mieczyka? Ryba akwariowa ma około 3 centymetrów. W naturze może osiągać jednak nawet do 12 centymetrów.
Mieczyki – ryby o wielu barwach
Najpopularniejsze odmiany barwne tej ryby akwariowej to:
- mieczyk zielony;
- mieczyk czarny;
- mieczyk berliński;
- mieczyk czerwony;
- mieczyk koi;
- mieczyk kohaku;
- mieczyk ananas;
- mieczyk pomarańczowy;
- mieczyk wagtail.
Bardzo pożądane są mieczyki weloniaste z pięknymi i okazałymi płetwami.
Mieczyki – ryby o łagodnym usposobieniu… choć nie zawsze
Jak można najkrócej opisać mieczyki? Ryby ławicowe i stadne, które po akwarium zazwyczaj poruszają się w grupach i zasiedlają jego środkową strefę. Jeżeli przyszło im żyć w odpowiednio dużym akwarium, są zazwyczaj bardzo łagodne w stosunku do innych ryb. Często dochodzi jednak do walk między samcami w obrębie własnego gatunku.
Aby uniknąć rozlewu krwi, konieczne jest unikanie przerybienia. Zbyt wiele mieczyków na małej powierzchni to gotowy przepis na rybie potyczki. Podobnie jak w przypadku gupików, na jednego samca powinny przypadać przynajmniej dwie samice.
Mieczyki – ryby i ich pożywienie
Mieczyki to ryby wszystkożerne, które powinny otrzymywać regularne porcje różnorodnego pokarmu. Możesz śmiało podawać im:
- suchy prasowany pokarm;
- larwy komara;
- blanszowany szpinak;
- granulaty;
- glony;
- rozwielitki;
- siekane dżdżownice;
- larwy ochotka;
- posiekaną sałatę.
Jak często karmić mieczyki?
Czas opisać częstotliwość karmienia mieczyków. Ryby, które są już dojrzałe, powinny dostawać pokarm dwa – trzy razy dziennie, jednak w bardzo małych ilościach. Młode rybki staraj się karmić częściej, ale minimalnymi porcjami pokarmu.
Tak jak w przypadku wszystkich ryb, o wiele łatwiej jest je przekarmić niż zagłodzić. Zbyt dużo jedzenia może doprowadzić do zapalenia pęcherza pławnego. Ta groźna choroba prowadzi do śmierci zwierzęcia, co chyba działa na wyobraźnię.
Jakie akwarium dla mieczyków?
Mieczyki nie potrzebują zbyt dużych zbiorników, jednak bardzo małe akwaria (mniejsze niż 50 litrów) powodują u nich skarłowacenie. Jeżeli dysponujesz jedynie takim akwarium, powinieneś ograniczyć się do czterech rybek tego gatunku. Prawdziwe stado, które liczy osiem rybek, dobrze odnajdzie się w akwarium o pojemności od 80 do 100 litrów.
Podłoże akwarium dla mieczyków
Akwarium dla mieczyków powinno być gęsto obsadzone roślinami, które mogą im służyć do ukrywania się. Warto także wyposażyć zbiornik w liczne kryjówki – na przykład korzenie czy muszle. Zachowaj jednak odpowiednio dużo miejsca do swobodnego pływania.
Mieczyki – ryby a odpowiednie właściwości wody
Oto parametry wody idealnej dla mieczyków. Ryby powinny świetnie czuć się w takich warunkach:
- temperatura – 23-25 stopnie Celsjusza (w cieplejszej wodzie te ryby źle się czują);
- pH – 7-7,5;
- twardość – 6-25 stopni.
Jak często wymieniać wodę mieczykom?
W akwarium z mieczykami konieczna jest odpowiednia filtracja. To ryby, które lubią silne prądy, dlatego zainwestuj w bardzo wydajny filtr. Podmianki wody musisz wykonywać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Świeża woda powinna wynosić wtedy przynajmniej 30% całości.
Warto także korzystać wyłącznie ze zbiorników z pokrywami. Mieczyki często wykazują „zdolności kaskaderskie” i wyskakują z otwartych akwariów.
Mieczyki – rozmnażanie
Mieczyki to ryby jajożyworodne. Z tego względu narybek jest w pełni ukształtowany (młode wyglądają jak miniaturowa wersja dorosłych mieczyków). Ryby rozmnażają się dosyć łatwo, jednak ich odpowiednia hodowla wymaga cierpliwości i wiedzy.
Wraz z kolejnymi porodami samica zmniejsza skalę narybku. Jej pierwszy miot może liczyć nawet 200 osobników. Z każdym kolejnym ta liczba stopniowo spada. Ostatecznie rodzi się około 50-70 małych rybek. Mieczyki chętniej rozmnażają się w cieplejszej wodzie. Do tarła odpowiednia będzie temperatura około 26 stopni Celsjusza.
Mieczyk w ciąży i po niej
Ciąża mieczyka trwa około 5 tygodni. Kiedy masz pewność, że samica niedługo będzie rodzić, możesz przełożyć ją do akwarium tarłowego. Młode urodzone w oddzielnym zbiorniku będą miały większą szansę na przeżycie. Pamiętaj, że akwarium tarłowe również musi być bardzo dobrze filtrowane.
Karmienie narybku mieczyka nie jest skomplikowane. Małym rybkom podawaj dokładnie ten sam pokarm, który spożywają ich rodzice. Trzeba jedynie mocniej go rozdrobnić.
Mieczyki ryby – podsumowanie
Jak można w skrócie opisać mieczyki? Ryby te są dość łagodne, jednak w zbyt ciasnych zbiornikach może dochodzić między nimi do tarć. Zadbaj o to, aby miały dostęp do licznych kryjówek. Ich woda powinna mieć odpowiednie parametry i być filtrowana.
Rozmnażanie mieczyków nie jest może tak proste, jak w przypadku gupików, jednak przy odrobinie starań bardzo szybko uzyskasz liczne mioty. Mieczyki to ryby ławicowe, które chętnie spędzają czas w swoim towarzystwie. Ich popularność zupełnie nie dziwi. Doskonale nadają się bowiem dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką.