Kosiarki to ryby, które wielu hodowców trzyma w akwarium. Powód zawarty jest w ich potocznej nazwie. Kosiarki świetnie „koszą” akwarium, czyszcząc je z glonów, nawet tych, które są często pomijane przez inne żarłoczne gatunki zwierząt. Co jeszcze wyróżnia kosiarki? Ryby te wyjątkowo cenione zarówno przez akwarystycznych amatorów, jak i profesjonalistów. W naszym tekście opisujemy wszystko, co warto wiedzieć o kosiarkach i rybach, które tylko je przypominają. Poznaj rybki kosiarki bliżej!
Jak naprawdę nazywają się ryby kosiarki?
Kosiarka to oczywiście potoczna nazwa gatunku opisywanej w tekście ryby. Jest nieprzypadkowa, ponieważ zwierzaki potrafią doskonale wyczyścić akwarium z zalegających glonów. Oficjalną, łacińską nazwą tych ryb jest najczęściej Crossocheilus siamensis lub Crossocheilus langei. Obie te ryby mają podobne cechy, choć pierwsza jest nieco mniej popularna od drugiej i rzadziej można ją spotkać w sklepach i u hodowców.
Jaka jest polska nazwa kosiarek?
Polska nazwa tego zwierzęcia to „grubowarg syjamski”. Częściowo pochodzi od wyglądu, czyli charakterystycznych warg stworzenia, a częściowo od miejsca pochodzenia, o którym wspominamy poniżej.
Kosiarki – ryby o pochodzeniu pozaeuropejskim
Skąd wywodzą się kosiarki? Ryby naturalnie występują w Azji. Można je spotkać:
- w Malezji;
- w południowo-zachodniej Tajlandii;
- na Borneo.
Nadal są prowadzone badania, które potwierdziłyby występowanie tego gatunku także w innych miejscach.
W jakich zbiornikach żyją ryby kosiarki?
Kosiarki występują przede wszystkim w wodach płynących, czyli rzekach, strumieniach i ich dopływach. Lubią dno piaszczyste lub żwirowo-kameniowe. Ryby te bytują blisko zanurzonych konarów i korzeni. Wody, które najczęściej zamieszkują, są bardzo przejrzyste. Czasami jednak zwierzęta przemieszczają się do bardziej mętnych i głębokich wód. Bytują w wodach płytkich, gdzie tworzy się dużo biofilmu i właśnie dlatego to nim się odżywiają.
Wygląd kosiarki – ryby akwariowej
Opisywane przez nas zwierzęta nie są duże, choć nie można ich również nazwać maleńkimi. Mają bowiem około 15 cm długości. Czy można rozpoznać płeć kosiarki? Ryby zwane grubowargami syjamskimi trudno rozróżnić. Samce i samice wyglądają bowiem niemal tak samo i da się je rozpoznać tylko wtedy, gdy są tuż obok siebie. Samice są bowiem nieco grubsze od samców. Jak wyglądają bez względu na płeć?
- Należą do rodziny sumowatych i wyróżnia je para wąsików przy pysku.
- Mają także bardzo charakterystyczną czarną smugę wzdłuż ciała, która pozwala odróżnić gatunek od pozostałych, podobnych ryb.
- Warto wspomnieć, że charakterystyczne cechy ubarwienia pojawiają się dopiero u nieco starszych osobników.
Najbardziej charakterystyczne cechy ryby kosiarki
Niektórzy hodowcy sprzedają klientom podobne do kosiarek ryby, więc musisz dobrze poznać cechy grubowarga syjamskiego. Żaden inny gatunek nie będzie czyścił akwarium tak, skutecznie jak kosiarka, więc nie możesz kupić ryby tylko podobnej do opisywanej przez nas. Do wspomnianych cech wyróżniających grubowarga należą przede wszystkim:
- zygzakowato zakończona górna krawędź bocznego pasa;
- jeden środkowy pas barwy czarnej (może blednąć w sytuacji stresowej), który ciągnie się aż do samej płetwy ogonowej i nie kończy się u nasady ogona;
- przezroczysta płetwa grzbietowa. Ta cecha jednak nie zawsze musi być tak wyraźna u młodych ryb. Dorosłe zaś mogą mieć lekko zabarwioną płetwę;
- dokładnie dwa wąsy (nie cztery). Niedopuszczalny jest całkowity brak wąsów;
- wyraźnie ciemniej obrzeżone łuski grzbietowe tworzące charakterystyczny wzór, który przypomina nieco drobną siateczkę.
Jak odróżnić ryby kosiarki od podobnych gatunków?
Wiesz już, jak wyglądają kosiarki. Ryby, które są do nich podobne również warto poznać. Dostrzeżenie różnic pomiędzy poszczególnymi gatunkami będzie o wiele łatwiejsze. Poniżej wymieniamy najczęściej mylone z kosiarkami ryby z rodziny Crossocheilus i inne.
Crossocheilus atrilimes
Cechą charakterystyczną tego gatunku jest zmiana koloru czarnego bocznego pasa w zależności od emocji. Pod wpływem gniewu lub stresu pas zdecydowanie blednie i robi się szerszy. Oprócz tego ryby te mają zakrzywioną linię boczną, a płetwy są jasnożółte. Warto też zaznaczyć, że narządy rozrodcze znajdują się znacznie bliżej płetwy odbytowej niż u innych odmian.
Crossocheilus langei
Charakterystyczną cechą tych ryb jest czerwono-złote oko u góry i białe u dołu. Można je też odróżnić ze względu na brązowawy kolor płetw. Podczas stresujących sytuacji pas blednie, ale nie zmienia rozmiaru, co odróżnia tę rybę od wyżej opisanego gatunku. Obok płetwy odbytowej można także zauważyć charakterystyczną ciemną plamę.
Crossocheilus citripinnis
Jak odróżnić od kosiarki ryby tego gatunku? Charakterystyczne dla nich są przede wszystkim płetwy przybierające intensywny cytrynowy kolor. Warto też zaznaczyć, że ciemny pas na boku ciała tych ryb nigdy nie zmienia ani grubości, ani barwy, nawet pod wpływem silnych emocji.
Crossocheilus obscurus
Gatunek ten można łatwo pomylić z innymi, ponieważ ma w zasadzie wszystkie charakterystyczne cechy dla kosiarki. Jest to zatem pas na boku ciała, jedna para wąsów przy pysku, brak ciemnej plamy przy płetwie odbytowej, a także szerokie usta. Niektórzy naukowcy przypuszczają, że gatunek ten został już kiedyś wprowadzony do sprzedaży, jednak pod inną nazwą niż kosiarka.
Crossocheilus nigriloba
Te zwierzęta będą łatwe do rozróżnienia, ponieważ w ich przypadku charakterystyczny ciemny pas z boku kończy się plamami. Podczas przeżywania silnych emocji i w czasie snu dolny płat płetwy ogonowej zmienia kolor na ciemnoczerwony. Podobna do tej odmiany ryba, czyli Crossocheilus burmicanus ma dodatkowo niebieskawy kolor u dołu płetw piersiowych.
Garra cambodgiensis
Mimo że nie należy do tej samej rodziny Crossocheilus, to często jest sprzedawany właśnie jako kosiarka. Rybę jednak łatwo odróżnić od grubowarga syjamskiego po tym, że charakterystyczny pas na boku ciała nie przechodzi na cały ogon, tylko kończy się u jego nasady. Można też zauważyć bardzo małe wąsy, a także jaskrawoczerwone zabarwienie zewnętrznych warg zwierzęcia.
Epalzeorhynchos kalopterus
Ten gatunek także niewprawne oko może wziąć za kosiarkę. W przypadku tej ryby cechą pozwalającą stwierdzić błąd u hodowcy będą czerwono-czarne płetwy, których obrzeża zabarwione są na biało.
Kosiarki – akwarium, jakie trzeba zapewnić rybom
Mimo że kosiarki są dość małymi zwierzętami, to wymagają dość sporego zbiornika. Oto kilka wskazówek.
- Akwarium powinno mieć długość przynajmniej 120 cm długości.
- Podłoże powinno mieć dodatek żwirku, a także kamienie, które będą różnić się od siebie wielkością.
- W zbiorniku mogą się znaleźć dekoracje i rośliny. Kosiarki to ryby, które nie niszczą wyposażenia.
- Musisz jednak pamiętać o tym, że opisywane stworzenia trzymają się często przy dnie. Nie warto zatem zbytnio zabierać im przestrzeni.
- Dobrym wyborem będzie odpowiednia lampa do akwarium. Sprzyja ona powstawaniu glonów, czyli przysmaku dla kosiarki. Ryby będą mogły je na bieżąco usuwać i tym samym mieć zapewnione pożywienie.
Kosiarki – akwarium i jego parametry
Dla kosiarki najlepsza jest woda z silnym prądem. W takich warunkach bytuje na wolności, zatem warto przenieść to, co lubi, także do akwarium. Woda powinna być dobrze natleniona i musisz ją regularnie wymieniać. Optymalna temperatura mieści się w granicach od 24 do 26 stopni Celsjusza. Trzeba to uwzględnić, kupując odpowiednią lampę. Jakie powinno być pH? Najlepiej, jeśli kształtuje się ono w okolicach 6,5-8,0. Pożądana twardość to ta w od 5 do 20 stopni dGH. Trzeba tu zaznaczyć, że ryby kosiarki źle znoszą zmiany środowiska, dlatego najlepiej zawsze utrzymywać zbliżone warunki przez cały czas.
Czym karmić kosiarki?
Podstawowym elementem pożywienia kosiarki będą, rzecz jasna, glony. Jeśli jednak w akwarium ich zabraknie, koniecznie trzeba zadbać o inny pokarm zwierząt. Dodatki powinieneś im podawać także wtedy, gdy glonów jest sporo. Kosiarki mają potrzebują bowiem bogatszej diety. Najważniejsza jest suplementacja spiruliny. Można ją podawać w formie granulatów, tabletek czy płatków. Unikaj podawania nadmiaru białka swoim kosiarkom. Ryby nie będą mogły go metabolizować. To spowoduje problemy zdrowotne i degenerację ich organów wewnętrznych.
Kosiarki – ryby, które jedzą warzywa
Świetnym pokarmem dla rybek kosiarek będą warzywa. Najlepiej podawaj im te z własnego, domowego ogródka. Kosiarki chętnie spożywają:
- blanszowany szpinak;
- groszek;
- cukinię;
- siekane owoce;
- bakłażana;
- sałatę.
Kosiarki – ryby o cechach społecznych
Zwierzęta, które opisujemy w naszym artykule, dobrze czują się w grupie. Na wolności pływają w niedużych stadach, które liczą około 10 osobników. Najlepiej zapewnić im podobne warunki w akwarium. Dlaczego nie powinieneś tam trzymać zbyt dużo kosiarek? Ryby mogą popadać w konflikty i ze sobą walczyć. Samotne zwierzęta szybko stają się płochliwe i niechętne do pokazywania się. Warto tutaj zaznaczyć, że kosiarki nie wykazują agresji wobec innych gatunków ryb. Mogą być zatem dopełnieniem domowego akwarium wielogatunkowego, w którym będą przebywać także inne stworzenia upiększające otoczenie.
Jakie jest najczęstsze zachowanie kosiarki?
Grubowarg syjamski to ryba, która ma bardzo niewielki i stosunkowo słabo rozwinięty pęcherz pławny. Z tego powodu jest w ciągłym (nawet niewielkim) ruchu. Wyjątkiem jest tu oczywiście sen. Dość charakterystyczny jest również sposób odpoczywania kosiarek. Ryby opierają się bowiem płetwami brzusznymi, piersiowymi i ogonem o rośliny z odpowiednio dużymi i szerokimi liśćmi. Należy zatem zapewnić im tego typu „infrastrukturę”, by mogły one spokojnie spać. Jeśli jej zabraknie, zwierzaki będą wypoczywać najpewniej na dnie.
Chroń kosiarki przed wypadnięciem!
Oprócz tego dość uciążliwą cechą może być skłonność tych rybek do wyskakiwania z akwarium. Musisz zatem pamiętać o tym, by zawsze nakładać odpowiednią pokrywę, która nie pozwoli im na niebezpieczne wycieczki. Nie zapominaj, że jesteś odpowiedzialny za swoje akwariowe żyjątka i musisz im zapewnić bezpieczeństwo.
Kosiarki – ryby wyjątkowo trudne do rozmnażania
Niestety, musimy rozczarować osoby, które chciałyby założyć własną hodowlę kosiarek. Ich rozmnażanie w warunkach domowych jest bowiem praktycznie niemożliwe. Ryby te są chowane w specjalnych farmach hodowlanych. Osoby prowadzące takie zakłady zapewniają im specjalną stymulację hormonalną, która pomaga stworzeniom wytworzyć tarło. W domu niestety nie da się wytworzyć takich samych warunków. W naturalnym środowisku kosiarki nie mają problemów z wydawaniem na świat kolejnych osobników. Warunki hodowlane rządzą się jednak innymi prawami.
Ryba kosiarka – cena za jednego osobnika
Ile kosztują te ryby? Kosiarki w sklepach zoologicznych to koszt od 5 do 10 złotych. Najczęstsza cena to 8 złotych. Do tej niewielkiej kwoty należy dodać też koszty zakupu akwarium, a także całego wyposażenia. Podczas wizyty w sklepie lub u hodowcy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy rzeczywiście kupujesz kosiarki. Ryby te, jak już wspominaliśmy, mogą być bardzo podobne do innych gatunków, więc uważaj na pomyłki lub nieuczciwość. Ich dużą zaletą, oprócz niskiej ceny, jest także stosunkowa długowieczność. Przy odpowiedniej opiece gatunek dożywa około dziesięciu lat.
Kosiarki to ryby cenione przez wielu akwarystów, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów. To zwierzęta, które warto trzymać w zbiorników, ponieważ niezwykle wydajnie usuwają glony. Dzięki temu właściciele mogą długo cieszyć się pięknym wyglądem akwarium. Cena grubowarga syjamskiego nie jest wysoka. Musisz tylko uważać, by nie pomylić go z innymi gatunkami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pozwoli ci ustrzec się błędu!
Źródło zdjęcia:. aleander2137 via Wikipedia, CC BY-SA 4.0