Kardynałek chiński (Tanichthys albonubes) należy do bardzo popularnych ryb akwariowych, po które szczególnie chętnie sięgają osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką. Jest to niewielka ryba o równie niewielkich wymaganiach, dlatego jej hodowla nie powinna przysporzyć problemów nawet niedoświadczonym akwarystom. Zastanawiasz się nad urządzeniem pierwszego akwarium? Kardynałek chiński to najlepszy kandydat na jego mieszkańca! Dowiedz się więcej.
Kardynałek chiński – charakterystyka
Kardynałek chiński, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Chin. W szczególności zaś z obszaru Gór Południowochińskich, rozciągających się w południowo-wschodniej części Azji. Ponadto występuje także na terenie Wietnamu.
Kardynałek chiński – wygląd
Jest to niewielka ryba słodkowodna, należąca do rodziny karpiowatych, której dorosłe osobniki osiągają przeciętnie około 4 cm długości. Cechą charakterystyczną kardynałka chińskiego jest pas w złotawej barwie otoczony niebieskim kolorem. Biegnie on od oka przez cały tułów aż do nasady płetwy ogonowej. Kończy go ciemna plama obrzeżona na czerwono. Ubarwienie płetw jest bardzo różnorodne. Poza „standardowym” kardynałkiem występują także inne odmiany hodowlane. Cechują się ubarwieniem m.in.:
- intensywnie czerwonym;
- albino;
- złotym.
Ponadto występuje również odmiana o długich płetwach. Choć bez wątpienia są one intrygujące i pięknie wyglądają w akwarium, są znacznie słabsze i bardziej podatne na choroby. W gatunku tym występuje dymorfizm płciowy. Samce są nieco smuklejsze od samic i posiadają jaskrawsze ubarwienie.
Kardynałek chiński a wietnamski
Ryba ta często mylona jest, zwłaszcza przez początkujących akwarystów, z kardynałkiem wietnamskim. Choć rzeczywiście są do siebie podobne, wprawne oko z łatwością dostrzeże różnice. Kardynałek wietnamski jest mniejszy od chińskiego niemal o 1 cm, a ich ciemny pas jest szerszy niż u kardynałków chińskich.
Kardynałek chiński – żywienie
W naturalnych warunkach kardynałek chiński odżywia się przede wszystkim zooplanktonem, larwami owadów i niewielkimi insektami. W warunkach domowych dobrze znosi żywienie suchym pokarmem, ale należy go wzbogacać o pokarm mrożony bądź żywy. Ryba ta żeruje najczęściej w środkowej części akwarium, przy tafli wody.
Kardynałek chiński – akwarium
Ten gatunek ryby doskonale odnajdzie się w średniej wielkości akwarium. W zupełności wystarczające będzie to mające 60 cm długości (około 54 l). Kardynałek chiński najlepiej czuje się w dość chłodnym otoczeniu. Optymalna temperatura wody to 16°C do maksymalnie 22°C. Jeśli będzie cieplejsza, znacząco wpłynie to na pogorszenie warunków życia ryby. Warto dopilnować także, aby pH pozostawało w przedziale pomiędzy 6 a 8,5. Istotna jest ponadto dobra filtracja. Akwarium warto wzbogacić o ciemne podłoże, dużo bujnej, zielonej roślinności, a także np. o gałęzie i korzenie.
Kardynałek chiński – usposobienie
Jest to stworzenie bardzo towarzyskie, ławicowe, które doskonale czuje się w obecności innych osobników. Można je łączyć z rybami nie tylko jego gatunku, ale też wielu innych. Kardynałki można trzymać np. z takimi gatunkami jak danio pręgowany, wielkopłetw wspaniały czy brzanka. Oczywiście, jeśli zdecydujesz się na dużą liczbę ryb, musisz zadbać o odpowiednią przestrzeń dla nich.
Kardynałek chiński – rozmnażanie
Kardynałek chiński rozmnaża się bez większego problemu. Nie jest to ryba szczególnie „opiekuńcza” – po rozrzuceniu ikry kardynałka nie zajmuje jej dalszy los. Jeśli zależy ci na dużej ilości narybku, przed planowanym tarłem musisz przygotować oddzielny zbiornik tarliskowy. Zadbaj o to, aby akwarium do tarła było zacienione. W ciągu 2–3 dni ryby należy odłowić, ponieważ gatunek ten na skłonność do… zjadania swojego potomstwa! Do wylęgu dochodzi po około 48 do 60 godzin. Po zaledwie kilku dniach małe rybki zaczynają pływać, jeść pokarm w płynie, a następnie mikro pokarm.
Kardynałek chiński – cena
Kardynałek ten nie kosztuje wiele. Za jednego osobnika zapłacisz od 2 do 4 zł. Bez trudu znajdziesz go też w niemal każdym sklepie zoologicznym, ponieważ jest to bardzo popularna rybka akwariowa.
Jeśli poważnie rozważasz swoje pierwsze akwarium, kardynałek chiński to naprawdę świetny kandydat na domowego pupila. Pamiętaj jednak o tym, że choć rybek nie musisz wyprowadzać na spacer jak psa i poświęcać im aż tak wiele czasu, nie są to zwierzęta „bezobsługowe”. Samo karmienie to za mało. Musisz regularnie dbać o czystość w akwarium oraz kontrolować pH i temperaturę wody. Jeśli zaniedbasz tę kwestię, będziesz mieć znacznie więcej pracy. Ponadto niewłaściwe warunki mogą poważnie zaszkodzić rybom, doprowadzić do ich choroby, a nawet śmierci.