Gupik Endlera to gatunek wybierany często przez mniej doświadczonych akwarystów. Ta niewielka rybka nie potrzebuje bardzo dużego zbiornika, a zapewnienie jej prawidłowych parametrów wody nie powinno przysporzyć ci szczególnych trudności. Jak wygląda hodowla tych rybek? Czy ich rozmnażanie może być problemem? W jaki sposób je dokarmiać? Na te pytania odpowiadamy w tekście. Zapraszamy do lektury!
Gupik Endlera – występowanie i charakterystyka
Ten gatunek pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z Wenezueli. Można spotkać go w lagunach Buena Vista i Camporna.
Dymorfizm płciowy jest wyraźny, co pozwala bez trudu odróżnić gupiki Endlera:
- samica jest nieco większa od samca i skromniej ubarwiona. Da się ją rozpoznać także po przezroczystych płetwach;
- samiec natomiast na podstawowych srebrno-oliwkowych barwach ma pomarańczowe i czarne plamy.
Gupiki Endlera to malutkie ryby, których długość ciała nie przekracza 3 centymetrów. U samców można zauważyć wyraźne gonopodium, czyli narząd kopulacyjny.
Gupik Endlera – odmiany barwne
Gupiki, o których mowa, występują w bardzo różnych odmianach barwnych. Różnorodne są przede wszystkim plamy na ciele ryb. Możesz spotkać się z różnymi kolorami:
- czerwonym;
- fioletowym;
- zielonym;
- niebieskim;
- czarnym;
- żółtym;
- pomarańczowym.
Wyjątkową odmianą jest gupik Endlera w kolorach albino. Takie ryby mają całkowicie białe ciało, na którym pojawiają się plamy w bardzo różnych kolorach. Jest to forma stworzona sztucznie, która nie występuje w naturze. Popularną odmianą jest gupik Endlera Tiger/Cobra Yellow. Samo określenie gupika (tiger) może wiele mówić o jego wyglądzie.
Gupik Endlera – usposobienie
Gupik Endlera wygląda oryginalnie, ale nie jest szczególnie popularnym gatunkiem. Najczęściej w sklepach akwarystycznych możesz znaleźć krzyżówki z gupikiem pawie oczko. Wiele osób jednak wytrwale poszukuje tych ryb, ze względu na ich wyjątkową urodę.
Charakter gupików Endlera
W hodowli to bardzo spokojne ryby, które nie sprawiają problemu swoim sąsiadom. W niektórych przypadkach (szczególnie przy przerybieniu) samce mogą jednak mieć problemy z ustaleniem hierarchii w obrębie stada. W takich sytuacjach może dochodzić do walk.
Gupik Endlera to ryba ławicowa, która najlepiej czuje się w stadzie. W akwarium powinno mieszkać przynajmniej sześć osobników. Na jednego samca powinny przypadać trzy samice.
Gupik Endlera – jakiego akwarium potrzebuje?
Oto kilka porad dotyczących zbiornika dla tego gatunku.
- Ta bardzo mała rybka słynie z dużej aktywności. Lepiej więc nie trzymać jej w zbyt ciasnym akwarium. Na jednego samca i trzy samice powinno przypadać minimum 30 litrów wody netto.
- Gupiki najlepiej czują się w akwarium z wieloma roślinami, które służą im za kryjówkę.
- Idealna temperatura wody powinna wynosić od 24 do 27 stopni Celsjusza. Gupiki Endlera mogą mieszkać w cieplejszej wodzie i wówczas szybciej dorastają. Pamiętaj, że jednocześnie skraca to długość ich życia.
- Gupiki odnajdują się w bardzo różnych warunkach. Optymalna będzie dla nich średnio twarda woda o odczynie obojętnym.
Z jakimi rybami mogą mieszkać gupiki Endlera?
Gupik Endlera poczuje się najlepiej w akwarium gatunkowym. Możesz trzymać go także w akwariach towarzyskim, ale musisz ostrożnie dobrać obsadę. Unikaj ryb, które mają tendencję do podskubywania płetw innych osobników. W roli sąsiadów dobrze sprawdzą się natomiast:
- mieczyki;
- zbrojniki;
- krewetki;
- kiryski;
- tęczaki;
- niektóre rodzaje tetr.
Gupik Endlera – czym powinien się żywić?
Czym karmić gupiki Endlera? To z natury ryby wszystkożerne, którym trzeba zapewnić jak najbardziej różnorodne pożywienie. Dobrze sprawdzi dobrej jakości suchy pokarm w formie płatków lub granulatu. Dietę urozmaicaj różnego rodzaju jedzeniem mrożonym lub żywym. Doskonale sprawdzą się:
- larwy komarów;
- małe mięczaki;
- drobne pająki.
Wszystkie gupiki mają bardzo szybką przemianę materii. Najlepiej karmić je częściej, ale nieco drobniejszymi porcjami. Strawienie pokarmu nie zajmuje im więcej niż 45 minut.
Gupik Endlera – rozmnażanie
Gupik Endlera to ryba, która bardzo łatwo się rozmnaża, jednak mimo to narybek nie jest szczególnie liczny. Co jest tego przyczyną? W naturze gupiki nie składają ikry, a od razu rodzą młode osobniki, które w większości przypadków zostają zjadane przez własny gatunek. Nie pogardzą także „zdobyczami”, które pochodzą od innych ryb. Jeżeli masz w planach ich rozmnożenie, może być konieczny kotnik.
Gupiki Endlera a owady
W naturze gupiki Endlera polują na komary. Są w tym bardzo skuteczne, dlatego wiele osób wykorzystuje zbiorniki z tymi rybami, aby latem ograniczyć nieco populację niechcianych owadów. Niestety, te rybki mają także tendencję do wyskakiwania z akwarium. Zapewnij im stabilną pokrywę na zbiornik, która to uniemożliwi.
Gupik Endlera – podsumowanie
Gupik Endlera to bardzo urodziwa ryba, która występuje w bardzo różnych odmianach barwnych. Nie ma zbyt wysokich wymagań, dlatego często wybierana jest przez mniej doświadczonych akwarystów. Rozmnaża się samoistnie i dosyć łatwo, jednak ma tendencję do zjadania swojego narybku. Jeśli chcesz rozmnażać gupiki, przyda ci się oddzielny zbiornik akwariowy, w którym oddzielisz maluchy od ich żarłocznych rodziców.