Danio są bardzo popularnym gatunkiem, jeśli chodzi o polskie akwaria. Większość z nich, pomijając danio fluo, to gatunki występujące naturalnie w krajach azjatyckich. Danio znajdowane w Kolumbii zostało tam zawleczone i uważane jest za gatunek inwazyjny. Czy rozmnażanie danio w warunkach domowych jest trudne? Jakie są wymagania danio? Sprawdź! Ryby danio występują w różnych gatunkach oraz odmianach barwnych. Oto najczęściej spotykane.
Danio tęczowy
Danio tęczowy to ryba żyjąca naturalnie w Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim w obszarze Tajlandii. Dorasta do mniej więcej 6 cm w niewoli. Nazwa tej ryby pochodzi od specyficznego umaszczenia, które sprawia, że ryba ma perłowy poblask. Jej kolorystyka jest w rzeczywistości zielono-fioletowa. Ten gatunek danio wymaga dużego zbiornika i najlepiej czuje się w stadzie.
Danio malabarski
Te rybki danio dorastają nawet do 10 cm długości, są więc znacząco większe od reszty kuzynów. Nadają się do zbiorników wielogatunkowych, w których czują się dobrze, o ile przebywają w stadzie z innymi danio. Wymaga dużego zbiornika, również z uwagi na swoje znaczne rozmiary.
Danio lamparci
Jak sama nazwa mówi, danio lamparcie wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Mają brązowy kolor ze złotym połyskiem, a dodatkowo pokryte są czarnymi kropkami, a czasem nawet paskami. Obecnie naukowcy są zdania, że jest to odmiana danio pręgowanego, aczkolwiek nie jest to do końca pewne stanowisko. Ta rybka danio dorasta do 5 cm długości. Jest to ryba drapieżna, stadna. Przy większej ławicy potrzebuje adekwatnie dużego akwarium.
Danio pręgowany, czyli Brachydanio rerio
Ich nazwa systemowa to Danio rerio. Te rybki akwariowe danio są najbardziej popularne. Dorastają do 5 cm, są dostępne też w dwóch odmianach:
- o standardowych płetwach;
- o wydłużonych, weloniastych płetwach.
Ryby te mają brązowo-złoty kolor z czarnymi, podłużnymi paskami biegnącymi przez całe ciało. Jest to typowa ryba stadna, która szybko pływa i preferuje towarzystwo przedstawicieli tego samego gatunku.
Danio neonowy
Etyka hodowli danio fluo wciąż wzbudza kontrowersje. Wielu akwarystów uważa, że ryba ta cierpi, gdy jest w niestandardowym kolorze. Tymczasem, według badań naukowych, kolor jest wrodzony, a nie, jak uważają niektórzy – wstrzykiwany. W związku z tym niektórzy uznają po prostu takie danio za barwną odmianę gatunkową.
Danio neonowe występuje w wielu wersjach, między innymi jako:
- danio fluo;
- danio różowy;
- danio czerwone.
Żółte albo różowe rybki akwariowe budzą wiele entuzjazmu wśród początkujących, jak i zapalonych akwarystów. Pamiętaj jednak, że takie odmiany danio uznane są za organizmy genetycznie modyfikowane. W związku z tym na ich hodowlę, ale i samo posiadanie trzeba mieć odpowiednie zezwolenia na terenie całej Unii Europejskiej. To sprawia, że danio neonowe często sprzedawane są nielegalnie – nie warto przykładać ręki do takiego procederu.
Danio – optymalne warunki
Danio to ryby żyjące przede wszystkim w stadach jednogatunkowych. Mogą też łączyć się w ławice z innymi danio. Minimalna liczebność ławicy to 8 osobników. Danio nie powinny być łączone z rybami, które są agresywne albo bardzo powolne. Ruchliwość tych ryb sprawia, że mogą być po prostu uciążliwe dla takich gatunków.
Akwarium dla danio
Minimalny rozmiar akwarium dla danio to 60 cm długości szyby. Jednocześnie wyjątek stanowią danio malabarskie, w przypadku których minimalna długość zbiornika to 100 cm. Wszystko dlatego, że dorastają one nawet do rozmiarów dwukrotnie większych niż pozostałe gatunki.
Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę, aby zapobiega wyskakiwaniu ryb. Sprawdzi się gęsta uprawa roślin, zwłaszcza wysokich, sadzonych na ostatnim planie. Rodzaj podłoża nie ma znaczenia pod względem technicznym. Ciemne żwirek czy piasek sprawiają jednak, że wybarwienie ryby jest lepiej widoczne. W akwarium powinny znaleźć się wydajny filtr, deszczownia oraz grzałka, jeśli to konieczne.
Wymagania ryb danio
Danio wymaga wody w temperaturze minimalnej 20°C. Jednocześnie pH powinno być lekko kwaśne. Podmiany wody należy wykonywać mniej więcej co dwa tygodnie, za to nawet o 30%.
Danio – opieka nad rybą
Jak wszystkie ryby akwariowe, danio wymagają odpowiedniej opieki. Oto jej podstawy.
Danio – rozmnażanie
W warunkach sztucznych można zwiększyć populację danio. Rozmnażane w przypadku najpopularniejszych gatunków nie jest specjalnie skomplikowane. Rozpoczęcie tarła wspomaga obfite karmienie żywym pokarmem. Danio nie mają zaznaczonych wyraźnie cech płciowych aż do momentu, gdy rybka danio jest w ciąży. Wtedy jej brzuch zaokrągla się.
Samica jest w stanie złożyć nawet do tysiąca jaj podczas jednego tarła. Ikra danio opada zwykle na dno i pływa swobodnie, bo nie przykleja się do żadnych powierzchni. Jeśli akwarium jest odpowiednio zagospodarowane i nie brakuje w nim roślinności, to narybek danio jest w stanie rozwijać się bez odławiania. W przeciwnym razie warto odłowić ikrę do osobnego akwarium.
Karmienie danio
Niespecjalnie skomplikowane jest również żywienie danio. Ryba ta jest wszystkożerna. Spożywa zarówno pokarm sztuczny, jak również naturalny. Do jej żywienia nadaje się zarówno pokarm żywy, odpowiednio odkażony, jak i mrożony. Danio zjada jednak również rozmaite granulaty czy płatki.
Warto karmić danio po kilka razy dziennie, jednak niedużą ilością pokarmu. W ten sposób akwarium dłużej pozostaje w dobrej kondycji. Raz w tygodniu wskazane jest zaprzestanie karmienia na jeden dzień. Narybek z kolei powinien otrzymywać specjalistyczny pokarm, najlepiej w łatwo przyswajalnej formie. Również należy uważać, aby nie dać go zbyt wiele naraz.
Danio to nieduże rybki, które cieszą się dużym zainteresowaniem akwarystów o różnym stopniu zaawansowania. Świetnie radzi sobie w zbiornikach wielogatunkowych i jest odporne na wiele chorób. Przy dobrze przygotowanym akwarium może rozmnażać się bez dodatkowych zabiegów z twojej strony. Sprawdź, czy danio będą czuły się dobrze w twoim akwarium!