Brzanki należą do rodziny karpiowatych. Są to ryby słodkowodne, stadne. Oznacza to, że potrzebują zbiorników, w których znajduje się przynajmniej osiem ryb. Dla zachowania łagodnego charakteru ryba ta powinna przebywać w dostatecznie licznych ławicach. W przeciwnym razie, zwłaszcza trzymana pojedynczo albo w parach, może przejawiać agresję. Gdy czuje się bezpiecznie, jest łagodna.
Wygląd brzanki
Brzanka sumatrzańska ma żółte ciało z ciemnymi, pionowymi pasami, biegnącymi równie przez płetwy. Warto jednak wiedzieć, że brzanki te występują również w odmianach barwnych. I tak, zielona nazywana jest na przykład brzanką mszystą. Dostępne są też inne ryby, na przykład brzanki czerwone albo platynowe. Brzanka dorasta do około 5 cm długości.
Najpopularniejsze brzanki
Choć to sumatrzańskie stanowią najbardziej popularne rybki, brzanki są dostępne również w innych gatunkach i odmianach. Różnią się nieco wymaganiami, jeśli chodzi o idealny zbiornik. Inny jest również ich wygląd. Najczęściej spotykane brzanki, poza sumatrzańską, to:
Brzanka rekinia
Ta azjatycka brzanka dorasta w zbiornikach nawet do 30 cm długości. Najlepiej czuje się w dużych grupach, w mniejszych staje się agresywna. Ma srebrne wybarwienie z czarnymi krawędziami płetw. Z uwagi na swoje rozmiary potrzebuje bardzo dużego zbiornika, który dodatkowo ma szczelną pokrywę. Woda musi imitować prąd rzeczny. Praktycznie nie rozmnaża się w akwariach.
Brzanka odeska
Brzanka w naturze spotykana w Azji. W zbyt małych stadach może przejawiać agresję. W zbiorniku wymaga silnego ruchu wody. Rozmnaża się często, ale wyjada zarówno ikrę, jak i narybek. Osiąga długość mniej więcej 5 cm, a na bocznie spłaszczonym ciele ma dwie charakterystyczne, czarne plamy – przy grzbiecie i przy ogonie.
Brzanka różowa
Ten gatunek brzanki pochodzi z Azji i jest powszechnie wykorzystywany do badań laboratoryjnych. Te brzanki akwariowe mają intensywnie różową barwę, niekiedy wpadającą wręcz w czerwień. Płetwy są czarne, a do tego opalizujące. Co ciekawe, taki kolor mają głównie samce, bo samice są srebrzyste i mniej atrakcyjne wizualnie. Te brzanki żyją w dużych ławicach i są raczej łagodne. Dorastają do 12 cm długości.
Brzanka titteya
Ten wyjątkowy gatunek brzanki zamieszkuje jedynie pewien obszar Sri Lanki. Dorasta jedynie do 5 cm długości. Żyje w grupach liczących przynajmniej sześć osobników. Ceni sobie kryjówki, dlatego warto zaoferować brzance środowisko pokryte gęstą roślinnością. Brzankę tę cechuje widoczny dymorfizm płciowy – samiec jest bardziej bordowy, u samic bordowe są tylko płetwy. Dodatkowo przez ciało biegną dwa poziome pasy.
Brzanka Denisona
Te brzanki żyją głównie w Indiach, w obszarach górskich. Dorastają do 15 cm. Niestety, z uwagi na bardzo duże trudności w rozmnażaniu w niewoli brzanki te były licznie odławiane, w związku z czym obecnie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Są spokojne, żyją stadnie. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, skąd pochodzi ryba, którą kupujesz – te z odłowu są nielegalne.
Brzanki – karmienie
Brzanki akwariowe nie są wymagające, jeśli chodzi o rodzaj pokarmu, który powinny spożywać. Świetnie nadają się do karmienia pokarmem żywym, odpowiednio wcześniej odkażonym. Będą też dobrze rosły z pokarmem mrożonym. Mogą jeść gotowe produkty, na przykład w płatkach, jednak lepiej, aby nie była to podstawa ich diety. Dodatkowo można serwować im również pokarm typowo roślinny.
Rozmnażanie brzanek
Zwykle rybki akwariowe – brzanki również – rozmnażają się jedynie w dogodnych warunkach. W przypadku brzanek jest to jeszcze bardziej skomplikowane, bo niektóre gatunki w ogóle nie chcą rozmnażać się w niewoli. Inne z kolei, jeśli proces rozrodu jest udany, muszą być mnożone w specjalistycznych warunkach, na przykład w profesjonalnych hodowlach.
Jakie akwarium dla brzanki?
Brzanka potrzebuje zwykle, w luźnym przeliczeniu, 1 litr wody na 1 cm ciała ryby. Oczywiście, nie dotyczy to na przykład brzanek rekinich. Idealnym podłożem jest piasek o dużej gramaturze. Ważna jest też obsada roślinami – flora w zbiorniku powinna być bogata, zwłaszcza na dalszym tle. W akwarium powinny znajdować się grzałka, a także filtr. Pokrywa może być wyposażona w oświetlenie, byle nie było zbyt intensywne.
Brzanka – parametry wody w zbiorniku
Jako słodkowodne rybki brzanki najlepiej czują się w temperaturze mniej więcej 23ºC, przy wodzie słodkiej. Optymalne pH wynosi ok. 7. Brzanki wymagają bardzo dobrze napowietrzonej, czystej wody. Najlepiej, aby filtr miał przynajmniej kilka mediów czyszczących. Szczególnie dobrze sprawdzają się filtry zewnętrzne. Z filtrem dobrze jest używać deszczowni, która intensywnie poruszy taflę wody. Do tego konieczne są też podmiany co ok. 17 dni. Wymienić powinieneś mniej więcej 40% wody ze zbiornika.
Brzanka sumatrzańska – z jakimi rybami może mieszkać?
Jeśli planujesz zbiornik wielogatunkowy, musisz coś wiedzieć o brzankach sumatrzańskich – z jakimi rybami mogą mieszkać. To bardzo ważne, aby zapobiec ewentualnym konfliktom. Mogłyby one prowadzić na przykład do obgryzania płetw albo innych niepokojących zwyczajów.
Brzanka sumatrzańska powinna mieszkać przede wszystkim z rybami, które preferują podobne warunki. Nie nadaje się jako towarzystwo dla ryb, które wolą wodę stojącą i są raczej spokojne. Ryby są bardzo aktywne, ruchliwe, dlatego będą denerwować gatunki bardziej statyczne. Potrzebują też bardzo dużo miejsca do pływania. Dobrze dogadają się z rybami aktywnymi, które preferują bytowanie przy dnie.
Jako akwariowe ryby brzanki są stosunkowo zgodne, a przy okazji ładne. Przyjemność sprawia również obserwowanie ich zachowań stadnych. Jeśli tylko masz warunki w swoim zbiorniku na ten gatunek, warto rozpatrzyć jego zakup do akwarium.