Brzanka wysmukła (Puntius titteya) to popularna ryba akwariowa cechująca się pięknym ubarwieniem i niewielkim rozmiarem. Ze względu na to, że nie jest szczególnie wymagająca i trudna w hodowli, poleca się ją osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Co istotne, brzanka Titteya odznacza się bardzo łagodnym usposobieniem, w związku z tym z powodzeniem można trzymać ją w tzw. akwarium towarzyskim, wielogatunkowym. Świetnie czuje się w grupie ryb swojego gatunku, ale można łączyć ją także z innymi gatunkami. Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim podejmiesz się hodowli? Sprawdź już teraz!
Brzanka wysmukła – pochodzenie
Brzanka wysmukła jest gatunkiem endemicznym, występującym w Azji, a dokładniej w dorzeczach rzeki Niwala oraz rzeki Kelani na Sri Lance. W naturalnym środowisku wybiera przede wszystkim płytkie strumienie, w których woda jest czysta, miękka i przejrzysta, cechująca się odczynem lekko kwaśnym.
Brzanka wysmukła – wygląd
Brzanka wysmukła jest niedużych rozmiarów rybą akwariową, która dorasta do około 5 cm długości. Cechuje się ona dwoma ciemnymi pasami biegnącymi wzdłuż tułowia. Jeden z nich przebiega od pyska do płetwy na ogonie, a drugi wzdłuż grzbietu. Podbrzusze tej ciekawej rybki ma barwę kremową.
Samice są nieco większe od samców. Ponadto samce mają bardziej intensywny kolor czerwony, który uwydatnia się jeszcze bardziej w okresie tarła. W przypadku samic czerwień zdobi wyłącznie płetwy. Poza wyżej opisaną standardową odmianą w akwariach spotyka się również odmiany weloniastą i albino.
Brzanka wysmukła – usposobienie
Brzanka ta należy do ryb bardzo ciekawskich, energicznych, ale jednocześnie odznaczających się wyjątkowo łagodnym usposobieniem. Świetnie czuje się w grupie kilku, a nawet kilkunastu innych ryb. Bez trudu można ją hodować w akwarium towarzyskim z innymi gatunkami równie niedużych i łagodnych rybek, jak np. tęczanka czy żyworódka. To doskonały wybór dla każdej osoby początkującej.
Brzanka wysmukła – karmienie
Jest to rybka raczej niewymagająca, która w naturalnych warunkach żywi się zarówno niewielkimi owadami, skorupiakami, larwami, glonami i szczątkami organicznymi. W domowych warunkach z powodzeniem dostosuje się do spożywania pokarmu suchego, choć warto zaoferować jej pokarm żywy lub mrożony, przynajmniej w ramach urozmaicenia diety.
Brzanka wysmukła – akwarium
Ryba ta nie ma szczególnych wymagań. Nie potrzebuje też dużego akwarium. Do 10 ryb tego gatunku bez przeszkód możesz trzymać w zbiorniku o wymiarach 60x30x30 cm. Pomimo tego, że jest to stworzenie odważne i aktywne, warto zapewnić mu liczne kryjówki. W ich roli bardzo dobrze sprawdzą się np. korzenie, kamienie i gęsta roślinność. Zadbaj o to, aby temperatura wody w akwarium nie była niższa niż 20°C i nie wyższa niż 27°C. Z kolei pH wody powinno wynosić od 6,0 do 8,0.
Brzanka wysmukła – rozmnażanie
Rozmnażanie tej rybki nie należy do trudnych. Zdarza się, że ryby składają ikrę bez ingerencji człowieka – w akwarium, w którym mieszkają na stałe. Jeżeli jednak planujesz większą hodowlę, na czas tarła musisz zapewnić swoim podopiecznym specjalny zbiornik tarliskowy. Temperatura w nim powinna wynosić około 24–26°C, a pH od 6,0 do 6,5 (woda lekko kwaśna i lekko twarda). Akwarium tarliskowe należy zacienić roślinami drobnolistnymi.
Ze względu na to, że dorosłe osobniki nie opiekują się swoim narybkiem i mają skłonność do wyjadania ikry, od razu po rozrodzie trzeba je odłowić. Do wylęgu dochodzi po około dobie. Początkowo niewielkie rybki trzeba karmić pokarmem w żelu lub w płynie. Kiedy podrosną, można je przenieść do akwarium.
Brzanka wysmukła – cena
Rybka ta nie należy do szczególnie drogich. W zależności od sklepu można ją nabyć już za 2 do 4 zł za sztukę. Zarówno ryby, jak i potrzebny sprzęt do ich hodowli warto kupić w profesjonalnym sklepie akwarystycznym, gdzie od razu uzyskasz wszelkie niezbędne informacje i porady dotyczące hodowli.
Brzanka wysmukła to niewielka, piękna rybka, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu akwaryście. Za jej nabyciem przemawia nie tylko ciekawy wygląd, ale też sympatyczne usposobienie. Dorosła ryba jest aktywna, odważna i bardzo towarzyska. Z powodzeniem możesz trzymać gromadkę rybek tego gatunku, a także łączyć go z innymi łagodnymi gatunkami. Nie są to stworzenia bardzo wymagające, dlatego poradzisz sobie z utrzymaniem akwarium nawet jako osoba początkująca i niedoświadczona. Jeśli myślisz o swojej pierwszej rybce, brzanka jest dla ciebie!