Bojowniki w kuli, a nawet w słoikach to niestety bardzo powszechny widok. Można natknąć się na nie w większości sklepów zoologicznych. Utrzymywanie tych ryb w takich warunkach wielu osobom wydaje się naturalne. Tymczasem bojowniki potrzebują zbiorników akwariowych, odpowiedniego żywienia i opieki. Sprawdź, co warto wiedzieć o tych niezwykłych stworzeniach. Poznaj bliżej bojownika syjamskiego i przekonaj się, czy ciebie też urzeknie jego piękno!
Ryby bojowniki – skąd pochodzą?
Bojowniki wywodzą się z Półwyspu Indochińskiego, jednak można spotkać je na terenie całej Azji Południowo-Wschodniej. Czasem występują także na terenie amerykańskiego stanu Floryda.
Ryby te zamieszkują wody stojące i najlepiej czują się w bardzo spokojnych i dobrze zarośniętych zbiornikach. Spotkasz je w sadzawkach, ale także w rozlewiskach na polach ryżowych i w małych stawach.
Bojowniki – wygląd
Te rybki występują w niemal niezliczonych i bardzo pięknych odmianach kolorystycznych. Ich płetwy są duże, okazałe i zdecydowanie większe niż w przypadku ryb żyjących dziko. Jakie są najpopularniejsze barwy bojowników? Kolorów może być wiele. Częste odmiany to:
- zielona;
- niebieska;
- żółta;
- czerwona;
- dwubarwna;
- z podwójnym ogonem.
Jak widzisz odcienie są intensywne, więc oprócz niebieskiego może występować bojownik fioletowy. Wśród odmian hodowlanych pojawił się także bojownik czarny, a nawet albinos.
Bojowniki samce a bojowniki samice
W tym gatunku występuje bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Oznacza to, że bojowniki samce i bojowniki samice można odróżnić już na pierwszy rzut oka. Te pierwsze mają o wiele bardziej okazałe płetwy i zazwyczaj są także nieco mocniej ubarwiony.
Co ciekawe, w niektórych sytuacjach samica bojownika może zmienić płeć. W naturze dzieje się tak jedynie w bardzo trudnych okolicznościach. Jak przebiega ten proces?
- Po zmianach fizjologicznych ryba, która wcześniej była samicą, jest w stanie brać udział w reprodukcji.
- Jednocześnie na miejscu jej jajników pojawiają się jądra, a płetwy stają się bardziej okazałe.
- Ryba zaczyna wykazywać zachowania agresywne w stosunku do innych samców.
Bojowniki – rybki o bojowym charakterze
Bojowniki słyną z walecznego usposobienia. Samce tego gatunku rzeczywiście są bardzo terytorialne i źle znoszą obecność rywala w swoim akwarium. Jednak wiele zależy od tego, jak duży jest zbiornik. Dysponujesz kilkusetlitrowym akwarium, gęsto obsadzonym roślinami? Nie ma przeszkód, by trzymać w nim więcej niż jednego osobnika płci męskiej.
Czy bojowniki mogą mieszkać z innymi rybami?
Panuje przekonanie, że opisywane zwierzaki muszą mieszkać samotnie. Wynika to z wojowniczego usposobienia tych ryb, które często wdają się w walki z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Starcia kończą się czasem poważnymi ranami i poszarpaniem płetw.
Czy to oznacza, że bojowniki muszą mieszkać w akwarium same? Na szczęście – nie. Można zaaranżować im zarówno akwarium gatunkowe, jak i towarzyskie. Oto podstawowe wskazówki.
Jakie ryby dobierać do akwarium z bojownikami?
- Te ryby czują się dobrze w towarzystwie gatunków o spokojnym usposobieniu. Jeżeli zdecydujesz się na akwarium towarzyskie, dobieraj do obsady raczej ryby mniejsze od bojownika. Większe mogą go onieśmielać.
- W akwarium gatunkowym najlepiej skompletować obsadę według przepisu – jeden samiec i dwie trzy samice. Trzymanie parki bojowników może skończyć się tym, że samiec zamęczy samicę swoimi zalotami. W większej grupie samców będzie z kolei dochodziło do walk.
Akwarium bojownika – jak powinno wyglądać?
Pojemność akwarium dla bojownika
Obraz bojownika w kuli lub niewielkim pojemniku można włożyć między bajki. Minimalna wielkość zbiornika dla tego gatunku to 10 litrów. Musisz pamiętać, że im mniejsze akwarium, tym szybsze jego zanieczyszczenie toksycznym amoniakiem. W niewielkich pojemnikach trzeba także częściej uzdatniać wodę. Właśnie dlatego warto wybrać zbiornik o pojemności od 20 do 54 litrów. Nie ma oczywiście przeszkód przed zapewnieniem rybie jeszcze większej przestrzeni.
Jak urządzić akwarium dla bojownika?
W akwarium dla bojownika powinien znaleźć się filtr biologiczny, który będzie oczyszczał wodę z toksycznych substancji.
Czas na kilka kolejnych porad.
- Teoretycznie te waleczne ryby nie potrzebują żadnego podłoża. Jego obecność będzie jednak pomocna w dodatkowej filtracji wody. Wybieraj podłoże porowate.
- Bardzo ważnym elementem akwarium z bojownikami są rośliny. Służą jako schronienie i będą także niezbędne podczas rozmnażania. To w nich samiec buduje gniazdo z piany.
- Ze względu na ich obecność w akwarium konieczne jest odpowiednie oświetlenie. Biologicznie nie jest ono potrzebne bojownikom, jednak wymagają go rośliny.
- Koniecznie zadbaj także o to, aby akwarium było przykryte.
Woda w akwarium dla bojownika
Musisz wiedzieć, że zbiornik mają zamieszkiwać ciepłolubne ryby:
- odpowiednia temperatura powinna wynosić od 25 do 28 stopni Celsjusza. Tymczasowo zwierzęta mogą przebywać w nieco chłodniejszej wodzie, jednak nigdy nie powinna ona mieć temperatury niższej niż 22 stopnie;
- bojowniki lubią wodę o pH 6 do 7,8;
- oświetlenie powinno być cykliczne. Ryby te naturalnie żyją raczej w spokojnych zbiornikach wodnych, dlatego w akwarium najlepiej zapewnić im lekkie prądy.
Bojowniki – prawidłowe żywienie
Nieprawidłowe żywienie bojownika może doprowadzić nie tylko do zaburzeń w jego rozwoju, lecz także do problemów z ubarwieniem. Prawidłowa dieta jest więc bardzo ważna, ale nie będzie problemu, by ją skomponować.
Co podawać bojownikom?
Bojowniki są mięsożerne i w swoim naturalnym środowisku zjadają przede wszystkim larwy komarów i drobne skorupiaki. Warto wybierać dla nich zbilansowany pokarm suszony i uzupełniać go mrożonym i żywym. Ryby, wchłaniają także składniki odżywcze bezpośrednio z wody, więc zainteresuj się odżywkami i preparatami witaminowymi.
Tak jak wszystkie ryby, także i te nie mogą być przekarmiane. Grozi to wieloma chorobami, które mogą prowadzić nawet do śmierci.
Choroby bojowników
Bojowniki, tak jak wszystkie ryby, mogą zapadać na niebezpieczne choroby. Ten gatunek narażony jest przede wszystkim na:
- pleśniawkę;
- oodinozę;
- puchlinę wodną;
- martwicę płetw;
- guzy skórne.
Bez odpowiedniego leczenia większość wymienionych wyżej schorzeń kończy się śmiercią. Powody zachorowania mogą być bardzo różne. Niektóre choroby, takie jak guzy skórne, mają podłoże genetyczne. Większość jednak wynika z obecności pasożytów lub – niestety – nieodpowiednich warunków, w jakich przebywa bojownik.
Do boju o zdrowie bojowników!
Leczenie musi być dostosowane do konkretnego przypadku. Kiedy z twoją rybą dzieje się coś niedobrego, koniecznie skontaktuj się z doświadczonym hodowcą. Bojowniki można leczyć i trzeba to robić. Czasami wystarczy podniesienie temperatury wody i dodanie do niej preparatu leczniczego.
Bojowniki – cena
Cena bojownika to bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od tego, z jakiego źródła będzie pochodziła twoja rybka. Najtańszą opcją są wymiany z innymi akwarystami, którzy często ogłaszają się na lokalnych grupach i portalach. Tam młode ryby można kupić już za 10 złotych.
Czy warto kupować bojowniki w sklepach zoologicznych?
Bojowniki sprzedawane w sklepach zoologicznych to zazwyczaj wydatek od 30 do 50 złotych. Niestety, są to ryby przechowywane i transportowane w bardzo złych warunkach, dlatego niejednokrotnie już na początku swojego życia są poważnie chore.
Rasowe bojowniki kupowane u profesjonalnych hodowców kosztują od 70 do nawet 150 złotych. Tańsze są samice oraz młode i mniej ciekawie umaszczone ryby.
Bojowniki – podsumowanie
Bojowniki to popularne ryby akwariowe. Są piękne i stosunkowo łatwe w hodowli. W żadnym wypadku nie mogą jednak mieszkać w kulach ani słoikach. Minimalne akwarium dla bojownika powinno mieć 10 litrów. Wodę w zbiorniku musisz filtrować, a także utrzymywać w odpowiedniej temperaturze i zakwaszeniu.
Bojowniki to bez wątpienia piękne ryby, które mają fascynujące usposobienie. Mogą mieszkać w akwariach gatunkowych lub towarzyskich. Potrzebują akwarium z bujną roślinnością i cyklicznym oświetleniem. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, będą ozdobą twojego domu przez wiele lat.