Bocja to ryba często spotykana w akwariach. Jest to zwierzę ładne, pożyteczne, obdarzone bardzo wyrazistym charakterem i posiadające ciekawe zachowania stadne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie są rodzaje bocji, gdzie ryba bocja występuje w naturze, z jakimi rybkami „dogaduje się” najlepiej oraz jakie warunki akwariowe należy jej zapewnić – zapoznaj się z poniższym tekstem.
Występowanie bocji wspaniałej
Rybki bocje w naturze występują głównie w Azji oraz na Bliskim Wschodzie. W zależności od gatunku zamieszkują między innymi tereny Indonezji, Wietnamu, Indii, Mjanmy, Tajlandii i Pakistanu. Bocje szczególnie dobrze czują się w zbiornikach z dużą ilością mułu przy dnie, gdzie widoczność jest nieco ograniczona.
Charakterystyka rybki bocji
Wygląd bocji
Bocje dość łatwo rozpoznać. Posiadają wydłużone ciało, dużą głowę oraz otwór gębowy z czterema parami wąsików. Pod skórą bocji, pod jej oczami znajdują się kolce, które uwidaczniają się w sytuacji, gdy ryba czuje się zagrożona.
Najbardziej znana jest bocja wspaniała, która występuje w kolorze pomarańczowo-białym lub pomarańczowo-czerwonym, z trzema czarnymi paskami. Inne rodzaje mają kolory szare lub żółtawe, a zamiast pasków cętki. Ryby dorastają niekiedy do 40 cm, chociaż te hodowane w akwariach są przeważnie znacznie mniejsze. Wygląd oraz rozmiary bocji będą się różnić w zależności od gatunku.
Dymorfizm płciowy bocji
Rozróżnienie samic i samców nie należy do łatwych zadań, ponieważ różnice między płciami nie są zbyt wyraźne. Zazwyczaj samice są okrąglejsze i większe od samców. Niektórzy zwracają uwagę na fakt, że osobniki płci męskiej posiadają charakterystyczną płetwę ogonową, zaokrągloną wzdłuż krawędzi zewnętrznych i wciętą — są to jednak niepotwierdzone przypuszczenia.
Usposobienie i zachowania ryby bocji
Bocje należą do ryb stadnych. Najlepiej czują się w grupach złożonych z ryb tego samego gatunku, jednak odnajdą się także w towarzystwie innych stworzeń.
Niektórzy twierdzą, że bocje mają skłonność do agresji. Nie jest to jednak do końca prawda. Rzeczywiście rybki te są dominujące, jednak nie są to zachowania złośliwe czy wrogie. Mimo to warto mieć na uwadze, że w grupie bocji dość często dochodzi do walk o pozycję w hierarchii. Najczęściej przywódczynią stada zostaje samica, zwykle ta największa.
Bocje to ryby prowadzące nocny tryb życia, a ponadto trzymające się raczej przy dnie. Po określonym czasie spędzonym w akwarium powinny jednak wykazywać się aktywnością także i w dzień.
Ciekawostki o bocjach
Do ciekawych zachowań gatunkowych należy tzw. taniec bocji – w trakcie karmienia lub po podmianie wody ryby stają się niespokojne i pływają po całym zbiorniku, bez zatrzymywania się.
Okazują dość silne emocje także w inny sposób, mianowicie poprzez wydawanie specyficznych „klikających” dźwięków. Powstają one prawdopodobnie przez pocieranie zębów gardłowych. Zdarza się, że rybki wydają je podczas zmian hierarchii w stadzie.
Dość charakterystycznym i osobliwym zachowaniem bocji jest sposób, w jaki śpią – na boku lub na grzbiecie. Osoby, które nie wiedzą o tym fakcie, taki widok przeraża, ponieważ rybki sprawiają wówczas wrażenie martwych. Należy jednak pamiętać, że jest to normalne zachowanie bocji i nie należy się nim przejmować.
Bocja – rodzaje
Jak już wspominaliśmy, najbardziej znana jest bocja wspaniała, którą często hoduje się w akwariach, także w Polsce. Oprócz tego występują takie rodzaje bocji, jak:
- bocja indochińska;
- bocja karłowata;
- bocja tygrysia (ryba tygrysia akwariowa);
- bocja Kubotai;
- bocja syjamska;
- bocja pręgowana;
- bocja siatkowana;
- bocja szara – modesta.
Bocja – żywienie ryb
Z bocjami kojarzy się specyficzna dieta – rybki bocje chętnie jedzą ślimaki. Wiele osób kupuje je z myślą o pozbyciu się mięczaków z akwarium. Ślimaki jednak nie są jedynym pożywieniem tych ryb. W naturze bocje jedzą zarówno pokarm zwierzęcy, jak i roślinny. W domu można je karmić:
- dobrej jakości granulatem dla ryb;
- rozdrobnionymi warzywami (np. cukinią);
- rurecznikami.
Pokarm dla tych rybek może być świeży albo mrożony.
Bocja wspaniała – rozmnażanie i hodowla ryb
W naturze bocja przemieszcza się w górę rzeki lub do mniejszych dopływów w celu odbycia tarła. Zazwyczaj ma to miejsce pod koniec września lub na początku października.
Rozmnażanie większości gatunków bocji w niewoli jest natomiast prawie niemożliwe. W małym zbiorniku ryby nie mają możliwości migracji. Ponadto trudno jest odróżnić od siebie samca i samicę – w przypadku zakupu dwóch rybek nigdy nie ma pewności, że będą różnej płci.
Większość bocji kupowanych do akwariów pochodzi z odłowów.
Bocja wspaniała – cena
Cena bocji zależy od rodzaju, na który się zdecydujesz. Koszt bocji wspaniałej, czyli najpopularniejszej odmiany, to około 15 zł za rybkę. Oczywiście, jeżeli chce się posiadać zwierzę zdrowe, które będzie długo żyło w akwarium, warto dokładnie rozejrzeć się za miejscem, które dba o rybki i warunki hodowli.
Akwarium dla bocji
Warunki dla bocji – wielkość zbiornika, pH i temperatura wody
Długość ścianki akwarium dla stada bocji powinna mieć od 120 do 200 cm. Należy upewnić się także, aby pH wody wynosiło od 6 do 8, temperatura zaś 25–26°C. Warto także zadbać o stężenie azotanów w wodzie, ponieważ bocje są na nie wyjątkowo wrażliwe.
Oświetlenie, filtracja i podłoże akwarium bocji
Bocje należą do ryb przydennych. Należy o tym pamiętać szczególnie podczas wyboru podłoża do akwarium. Zbyt ostre kamienie czy żwir mogą poranić ciało bocji. Dobrze jest również pamiętać o kryjówkach, w których ryby będą mogły się schować. Wykorzystuje się np. łupiny kokosa, korzenie czy jamki z kamienia.
Mimo że bocje pływają głównie przy dnie, oświetlenie w ich akwarium nie powinno być zbyt jasne. Przesadnie jaskrawe światło można ewentualnie rozproszyć przy pomocy roślin. Ważniejsza jest jednak odpowiednia filtracja – wydajny filtr z pompką i jego regularne czyszczenie będą niezbędne dla dobrostanu bocji.
Bocja wspaniała – z jakimi rybami może mieszkać?
Zazwyczaj zaleca się, aby rybki bocje żyły w dużych stadach, ale już w grupie pięciu czy dziesięciu osobników powinny czuć się komfortowo. Niektóre odmiany bocji bywają bardzo dominujące, chociaż nieagresywne. Warto mieć to na uwadze, szczególnie wpuszczając do zbiornika ryby innych gatunków. Równie silne, dominujące stworzenia będą odpowiednim wyborem. Poleca się na przykład ryby paletki. Jeżeli zależy ci na bocjach, które będą bardziej pokojowo nastawione, warto zdecydować się bocje wspaniałe, będące najłagodniejszą odmianą tego gatunku.
Bocje to wdzięczne stworzenia, które z pewnością będą wspaniałą ozdobą twojego domu. Pamiętaj jednak, by przed zakupem dobrze sprawdzić, jak dbać o ten gatunek ryb i jakie zachowania są dla nich charakterystyczne.
Źródło zdjęcia: Lerdsuwa via Wikipedia, CC BY-SA 3.0