Co to jest artemia? Gdzie naturalnie występuje i jak wyhodować ją w domu? Na te oraz wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części. Artemia salina to idealny pokarm dla ryb akwariowych, w szczególności młodych dopiero co wyklutych z jaj. Sprawdź jak założyć własną hodowlę żywego pokarmu.
Artemia – co o niej wiadomo?
Artemia to rodzaj skorupiaków z gromady skrzelonogów, czasem nazywanych solowcem. W naturze występuje najczęściej w Europie, Afryce, Azji i Australii. Gatunki z tego rodzaju jak na przykład Artemia salina żyją w słonych jeziorach, w wodzie o ogromnym zasoleniu. Nie da się odróżnić poszczególnych gatunków gołym okiem bez użycia profesjonalnych metod. Wykorzystywane są przez akwarystów na całym świecie jako pokarm dla świeżo wylęgniętego narybku. Cenione za dużą zawartość białka, sprawiają, że młode ryby rosną zdrowo i szybko.
Artemia najlepszym pokarmem dla ryb. Dlaczego?
Larwy artemii (nauplie) zawierają blisko 50% białka przy niskiej zawartości tłuszczu. W związku, z czym jest to bardzo zdrowe pożywienie. Narybek karmiony solowcem szybko nabiera masy i masz pewność, że je zdrowo i naturalnie. Solowiec to idealny pokarm zarówno dla młodych, jak i dorosłych osobników. Dorosła postać artemii żywi się fitoplanktonem, jednocześnie filtrując wodę w akwarium.
Nie ma ryb, którym nie smakuje ten skorupiak. Jego ubarwienie zachęca wodne stworzenia do przeprowadzania ataków, jest lekkostrawny, kaloryczny oraz zawiera dużą ilość cennych kwasów tłuszczowych.
Artemia na rynku – w jakich postaciach jest dostępna?
W sklepach akwarystycznych znajdziesz solowca w różnych formach. Bardzo popularne są mieszanki pokarmu, granulatu zawierające w sobie suszone kawałki skorupiaka lub jego larw. Dorosłe postaci idealne są dla ryb większych rozmiarów, na rynku dostępna jest też artemia mrożona, a rzadziej i przeważnie lokalnie znajdziesz świeżą. Możesz kupić karmę liofilizowaną, która pod wpływem wody pęcznieje. Inną metodą jest założenie własnej hodowli, wbrew pozorom nie jest to trudne, a twoje rybki otrzymają świeży wartościowy pokarm.
Jakie gatunki ryb można karmić solowcem?
Artemia to idealne pożywienie dla praktycznie każdej ryby. Bez znaczenia czy jest to zwierzę morskie, rzeczne, w oczku wodnym czy akwarium. Nie ma chyba ryby, która nie skusiłaby się na tego skorupiaka. Dla młodego narybku możesz kupić nauplie, czyli larwy solowca, większe okazy najczęściej preferują dorosłe osobniki. Jest to idealny pokarm dla krewetek, gupików czy ryb morskich. Artemia praktycznie nie ma wad. Jedynie dla niektórych może stać się monotonne odławianie larw we własnej hodowli.
Hodowla artemii – od czego zacząć?
Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane i każdy we własnym domu może założyć wylęg artemii. W handlu dostępne są jaja solowca oraz sól niezbędna do założenia hodowli. Oto, co ci będzie potrzebne:
- szklany słoik lub butelka o pojemności 2 l;
- wysuszone jaja solowca;
- sól (jeśli nie masz specjalistycznej, nada się kuchenna niejodowana);
- pompka napowietrzająca;
- wężyk;
- kostka napowietrzająca.
Do słoika wlej około 1 litra wody o temperaturze akwariowej. Dodaj 20 gramów soli i dokładnie wymieszaj. Do słonej wody wrzuć około 3 gramy jaj solowca. Następnie zamontuj w słoiku kostkę napowietrzającą połączoną z wężykiem i ustaw na silny przepływ powietrza. Słoik najlepiej od razu umieść w akwarium tak, żeby utrzymywał się na powierzchni. Do przymocowania możesz użyć przyssawek. Na okres lęgu słoik lub butelka powinna być oświetlona. Po dwóch dniach otrzymujesz świeżo wyklutą artemię, pozostaje już tylko ją delikatnie odłowić, pozostawiając niewyklute jaja. Dobrym sposobem na to jest przelanie zawartości do szerokiego pojemnika. Weź ręcznik papierowy, połóż na tafli wody, jajeczka przylgną do ręcznika, a w wodzie pozostaną naupliusy.
Artemia do wylęgu – praktyczne porady
Jest kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać hodując artemię. Nie zaleca się używania solowca w proporcji większej niż 3 g na 1 litr wody. Jeden gram zawiera około 250 000 jaj. Jest to ilość, która w zupełności wystarcza na jedno karmienie. Musisz też pamiętać, że nie warto hodować skorupiaków na zapas. Naupliusy zachowują największą wartość odżywczą przez dobę. Warto przykryć gazą słoik lub butelkę, w której rośnie twoja artemia. Hodowla rybek akwariowych nie będzie narażona na słoną wodę, która może się przedostać do zbiornika.
Silne napowietrzenie wody w słoiku z jajeczkami może doprowadzić do powstawania piany, co z kolei zmniejszy wylęg. Unikniesz tego, uprzednio dodając do wody kilka kropel oleju sojowego lub słonecznikowego. W przypadku, gdy nie wszystkie larwy wyklują się z jaj, larwy solowca możesz odessać wężykiem na sitko. Musisz zadbać, by wraz z naupliusami nie podać narybkowi skorupek lub niewyklutych jaj. Może to spowodować poważne kłopoty z trawieniem.
Hodowla larw solowca pozwoli zmniejszyć wydatki na twoje hobby
Akwarystyka nie należy do najtańszych hobby. Jeśli kupujesz pokarm tylko kategorii premium, to zdecydowanie docenisz posiadanie własnej wylęgarni solowca. Ceny rynkowe potrafią być wysokie, ale niewielkim nakładem pracy jesteś w stanie sam dostarczyć swoim zwierzętom pełnowartościowego i naturalnego pożywienia. Twoje rybki i młody narybek odwdzięczą ci się za to szybkim wzrostem oraz dobrym zdrowiem.