Wśród akwarystów ślimaki cieszą się bardzo mieszanymi opiniami. Wiele z nich szybko się rozmnaża, co sprawia, że w krótkim czasie kolonizują całe akwarium. Ampularia są jednak wyjątkiem. To bardzo lubiane ślimaki. Nie mają dużych wymagań, dobrze się prezentują i jednocześnie oczyszczają zbiornik z glonów i martwej materii organicznej. Poznaj je bliżej.
Ślimak ampularia – występowanie
Ampularie to słodkowodne ślimaki, które można spotkać niemal w całej Amazonii. Występują licznie w wodach bieżących i stojących. Można je spotkać w:
- rzekach;
- jeziorach;
- strumieniach;
- stawach;
- potokach;
- na terenach zalewowych.
Ze względu na bardzo rozwiniętą populację tych mięczaków ich hodowla jest obecnie prawnie ograniczona na terenie całej Unii Europejskiej.
Ślimaki ampularia – jak wyglądają?
Ampularie są bardzo lubiane za swoje różnorodne odmiany barwne. Dzikie odmiany spotykane w wodach Amazonii mają muszle w różnych odcieniach kolorów brązowego i żółtego. W hodowlach spotykana kolorystyka jest zdecydowanie bardziej różnorodna. Popularne są na przykład:
- ampularie niebieskie;
- amularie białe;
- ampularie fioletowe.
Spotykane są także osobniki o czarnym ciele i białej muszli, ozdobione prążkami czy paskami. Charakterystyczną cechą mięczaków z tej rodziny są wyjątkowo długie czułki, które trzeba chronić przed rybami lubiącymi skubać inne organizmy.
Jak oddychają ampularia?
Te gatunki ślimaków słyną z bardzo dużej odporności na trudne warunki. Natura wyposażyła je nie tylko w skrzela, ale także w płuca i syfon oddechowy. Dzięki temu ampularia doskonale radzą sobie w wodach ubogich w tlen.
W dobrze natlenionych akwariach ślimaki również mogą wychodzić na brzeg i oddychać powietrzem atmosferycznym. Czasami można także zobaczyć, jak pływają w wodzie, z której wystaje tylko syfon w formie cienkiej rurki.
Ślimak akwariowy ampularia – tryb życia
Ampularia to ślimaki, które prowadzą nocny tryb życia. W ciągu dnia najczęściej znajdziesz je zakopane w podłożu lub ukrywające się w zaciemnionych fragmentach zbiornika akwariowego.
Ampularie bardzo dobrze czują się w zbiornikach razem z krewetkami. Małe skorupiaki czasami czyszczą muszle ślimaków, a nawet urządzają sobie na nich przejażdżki. Jako towarzystwo dobrze sprawdzą się także spokojne rybki. Unikaj natomiast drapieżnych i większych gatunków, które mogą podgryzać ampulariom ich długie czułki.
Ślimaki akwariowe ampularia – w jakim zbiorniku?
Istnieje przekonanie, że ślimaki mogą mieszkać w każdym zbiorniku wodnym. W istocie – są to bardzo odporne zwierzęta, jednak doświadczeni akwaryści zalecają przynajmniej 10 litrów wody netto na jedną sztukę.
Im większa powierzchnia dna zbiornika, tym lepiej. Ampularia to ślimaki, które oddychają zarówno w wodzie, jak i poza nią. Dodatkowo mają tendencję do uciekania z akwarium i udawania się na wycieczki. Konieczna będzie więc pokrywa.
Jeżeli zależy ci na rozmnażaniu tych ślimaków, ustal nieco niższy poziom wody, aby mogły składać jaja tuż nad taflą. Sama woda powinna być dobrze natleniona, ponieważ odchody ślimaków prowadzą do jej zmętnienia.
Ampularia będą czuły się najlepiej w zbiorniku z rozproszonym światłem. Koniecznie umieść w nim źródło wapnia!
Ampularia – rozmnażanie
Ampularie to ślimaki jajorodne i rozdzielnopłciowe. Jeśli chcesz rozmnażać je w warunkach domowych, musisz więc zaopatrzyć się w samca i samicę. Co ciekawe, samica może przechowywać plemniki nawet przez miesiąc.
Nie zdziw się, jeśli kupisz samicę, która po kilku tygodniach złoży w twoim akwarium dojrzałe jajeczka, które zapłodni. Populację ampularii dosyć łatwo kontrolować, ponieważ jajka są dobrze widoczne. W razie potrzeby zawsze możesz je usunąć.
Większość gatunków ampularii składa jaja powyżej tafli wody, najczęściej na ścianie akwarium. Jest ich zazwyczaj około dwustu, składane są tuż obok siebie i na pierwszy rzut oka mogą przypominać kokon. Dbaj o to, aby jajka nie wyschły. Muszą być trzymane w ciepłym i wilgotnym środowisku, ale nie powinny być zalewane przez wodę.
Kolor kokonu z czasem zmienia się z białego na różowy, a same jajka pęcznieją. Po upływie od dwóch do czterech tygodni pojedyncze zaczynają pękać, a do wody wpadają małe ślimaki. Mają jeszcze bardzo miękkie muszle, dlatego w początkowych etapach swojego życia najczęściej zagrzebują się w podłożu, gdzie żerują.
Poniżej tafli wody jaja składają następujące gatunki ampularii:
- asolene;
- lanistes;
- marisa.
Czym żywią się ampularie?
Ampularia to roślinożerne ślimaki, które najczęściej spożywają glony oraz martwą materię organiczną. Potrafi także spożywać pokarm z powierzchni wody, dlatego mogą być karmione świeżymi warzywami i ziołami.
W kontekście pokarmu warto także zaznaczyć, że odchody ślimaków bardzo zanieczyszczają wodę. Wszystko przez mikroorganizmy, które wydalane są razem z produktami przemiany materii. Trzeba więc pamiętać o tym, aby nie przekarmiać ślimaka, a jednocześnie jak najbardziej wydajnie filtrować wodę w zbiorniku.
Ampularia – zakaz hodowli
Amularia to bardzo sympatyczne i pożyteczne ślimaki akwariowe. Wiele osób chciałoby mieć je w swoim zbiorniku. Niestety, obecnie hodowla i sprzedaż tych zwierząt jak zakazana prawnie. Dlaczego?
Zakaz obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej od 2012 roku. Wszystko dlatego, że ślimaki z rodziny ampularia rozprzestrzeniały się w ogromnych ilościach na terenie Hiszpanii. By ich tak dużo, że w pewnym momencie powodowały straty w uprawach ryżu.
Jako gatunek inwazyjny ampularia powinny być bezwzględnie zwalczane wszędzie tam, gdzie się pojawią. Przepisy są jednak na tyle niejednoznaczne, że wielu hodowców nadal importuje ślimaki z rodziny ampularia. Polska obecnie uchodzi wręcz za największego importera tych mięczaków.
Musisz jednak wiedzieć, że sprzedaż i przetrzymywanie ampularii może być ukarane karą grzywny!
Ampularia – podsumowanie
Ślimaki akwariowe ampularie to bardzo popularne mięczaki ozdobne. Chociaż oficjalnie ich hodowla w Unii Europejskiej jest zakazana, to te zwierzęta nadal są często spotykane w zbiornikach akwariowych – także w Polsce.
Cenione są przede wszystkim za swój ozdobny wygląd oraz usuwanie glonów akwariowych. Mogą z powodzeniem żyć zarówno w krewetkariach, jak i zbiornikach ogólnych, w których mieszkają łagodne ryby.
Przede wszystkim hodowla tych ślimaków jest nielegalna.