Akary uchodzą za ryby dla bardzo wymagających akwarystów, którzy jednocześnie dysponują przestrzenią i wiedzą. Ich niewątpliwą zaletą jest intensywne ubarwienie i piękne kolory. Akary mają dosyć wyraziste usposobienie, podobnie jak większość pielęgnic. Zdecydowanie nie powinny być umieszczane w akwarium na chybił trafił. Podpowiadamy, co warto wiedzieć o tych niezwykłych rybach.
Akara (Andinoacara) – najpopularniejsze gatunki
W domowych zbiornikach akwariowych najczęściej można spotkać te gatunki akar:
- akara błękitna;
- akara marońska;
- akara pomarańczowa;
- akara pomarańczowopłetwa;
- akara czerwona.
Poszczególne gatunki różnią się nie tylko ubarwieniem, ale także wielkością. Akara pomarańczowopłetwa w warunkach hodowlanych może dorastać nawet do 20 centymetrów długości. Z kolei akary czerwone dorastają średnio do 8 centymetrów.
Różne gatunki akary pochodzą z różnych części świata – Ameryki Południowej, Środkowej, ale także z Afryki. Jak widać, reprezentują bardzo różnorodne biotopy.
Jakie jest usposobienie akary akwariowej?
Charakter ryby takiej jak akara będzie różnił się w zależności od gatunku. Szalenie popularne akary błękitne uchodzą za ryby stosunkowo łagodne jak na swój rozmiar i rodzinę. O ile zbiornik jest odpowiednio duży, mogą być trzymane z innymi rybami, które nie zmieszczą im się do pyska.
Z kolei akara pomarańczowopłetwa to ryba niezwykle charakterna. Wśród akwarystów uchodzi wręcz za agresywną, dlatego trzeba bardzo uważać zarówno na wielkość zbiornika akwariowego, jak i na jego wyposażenie oraz obsadę.
Akara w akwarium jednogatunkowym, czy towarzyskim?
Czy akara może mieszkać w akwarium z innymi gatunkami ryb? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, z którym gatunkiem masz do czynienia. Niektóre akary są bardziej tolerancyjne niż inne. Trzeba jednak zaznaczyć, że każda z nich – niezależnie od odmiany – potrzebuje bardzo dużego zbiornika akwariowego.
Dla odmian takich jak:
- akara pomarańczowopłetwa,
- akara czerwona,
zaleca się akwarium gatunkowe, czyli takie, w którym żyją tylko te konkretne akary. Pozostałe gatunki nie mają aż tak wyśrubowanych wymagań, zazwyczaj dogadują się z innymi rybami. Wybieraj jednak takie, które nie zmieszczą się w ich paszczy.
Żadna akara nie powinna mieszkać w zbiorniku z inną pielęgnicowatą. Wyjątkiem tutaj są mniejsze i łagodniejsze gatunki, na przykład skalary czy platki.
Jakie akwarium będzie dobre dla akary?
Optymalna wielkość akwarium dla akary
Wszystkie gatunki akary wymagają dużych zbiorników akwariowych. W tym zakresie w grę nie wchodzą żadne kompromisy. Każda akara – zarówno niewielka czerwona, jak i ogromna pomarańczowopłetwa – wymaga przestrzeni do pływania.
Za minimalny rozmiar uznaje się zbiornik z najdłuższą ścianą o wymiarach 120 cm. Jednocześnie doświadczenia akwaryści zalecają długość przynajmniej 150 cm. To bardzo ważne – w zbyt małych akwariach ryby z tej grupy czują się bardzo źle. Nierzadko zapadają na różne choroby, są otępiałe i smutne. Jednocześnie na małej przestrzeni często dochodzi do agresji także w obrębie gatunku.
Akara – rośliny i podłoże w akwarium
Najlepszym podłożem dla akary będzie gruboziarnisty piasek. Ryby tych gatunków mają naturalną skłonność do grzebania w nim. Z tego powodu potencjalne rośliny w akwarium powinny mieć mocne korzenie. W przeciwnym wypadku szybko zostaną wykopane.
W akwarium mogą znaleźć się różnorodne ozdoby, które tworzą kryjówki. Dobrze sprawdzą się płaskie podłoża – na przykład kamienie. Na takich akary składają ikrę.
Hodowla akary – parametry wody
Akara jest bardzo wrażliwa na zmiany parametrów wody i na zanieczyszczenia. Właśnie dlatego akwarium powinno być bardzo dobrze filtrowane. Konieczne są także regularne podmiany wody. Raz w tygodniu wymieniaj od 20 do 30% całości.
Dokładna temperatura będzie bardzo różna w zależności od gatunku akary. Zazwyczaj powinna wynosić od 25 do 27 stopni Celsjusza. W akwarium powinieneś zamontować grzałkę i termostat, ponieważ duże skoki temperatur nie służą tym rybom.
Optymalne parametry wody to:
- pH: 6,5 do 7,5 pH;
- twardość: 5 do 15 stopni dGH.
Co je akara?
Żywienie wszystkich ryb z gatunku akara opiera się na podobnych zasadach. Musisz przede wszystkim pamiętać, że są to drapieżne ryby mięsożerne. Ich pokarm powinien być wysokobiałkowy.
W naturalnych warunkach ryby te żywią się owadami – zarówno larwami, jak i dorosłymi – a także skorupiakami i innymi rybami. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór dobrej jakości pokarmu dla pielęgnic. Sprawdzi się ten w formie granulatu albo płatków.
Dieta nie powinna jednak być zbyt monotonna. Pamiętaj, aby urozmaicać ją żywym i mrożonym pokarmem. W tej roli świetnie sprawdzi się artemia czy ochotka. Możesz także podawać dżdżownice, najlepiej w wersji posiekanej.
Akara – rozmnażanie
Rozmnażanie akary w niewoli nie jest łatwe, ale w dobrych warunkach może się udać. Ryby te dobierają się w monogamiczne pary samca i samicy. Ikrę składają w wykopanym przez siebie gnieździe, a następnie bardzo czule się nią opiekują.
Narybek wykluwa się mniej więcej po 3 dniach. Potomstwo akary zaczyna samodzielnie pływać po kolejnych 3 dobach.
Akara – podsumowanie informacji dla akwarysty
Akara to piękna pielęgnica, która zachwyca akwarystów swoim majestatycznym wyglądem. Niestety, ryby te nie są polecane początkującym akwarystom. Potrzebują bardzo dużego zbiornika. Jednocześnie niektóre gatunki wykazują się dosyć dużą agresją i nie powinny być trzymane z innymi rybami.
Akary (podobnie jak wszystkie inne pielęgnice) łączą się w monogamiczne pary. Ich rozmnażanie w warunkach hodowlanych nie jest łatwe. Mimo wszystko ryby tych gatunków są zazwyczaj dosyć łatwo dostępne i niedrogie. Aby naprawdę dobrze się nimi zająć, trzeba jednak dysponować wiedzą akwarystyczną i przestrzenią.