Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak oduczyć kota sikania poza kuwetą?
Ula zapytał 1 rok temu

Moja kotka w ostatnim czasie ma problemy z załatwianiem się w kuwecie. Coraz częściej zdarza jej się oddawać mocz w różnych miejscach w domu. Jak oduczyć kota sikania poza kuwetą?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Załatwianie się poza kuwetą to chyba najczęściej występujący problem, z jakim zgłaszają się właściciele kotów. Niestety, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jak oduczyć kota sikania w miejscach do tego nieprzeznaczonych, ponieważ takie zachowanie ma różne źródła. Zdecydowanie jest to jednak sygnał, że z kotem dzieje się coś złego.
Na początku umów się ze zwierzakiem na wizytę u weterynarza. Niestety, sikanie poza kuwetą bardzo często jest nieswoistym objawem chorób pęcherza lub nerek. Kot zaczyna kojarzyć kuwetę z bólem, więc załatwia się gdzie indziej. Dopiero kiedy choroba zostanie wykluczona można zacząć szukać innych przyczyn.
Czasami problemem jest nagła zmiana żwirku Zastanów się, czy w ostatnim czasie nie zaszła w waszym domu zmiana, która mogła spowodować u kota stres. Jeżeli nie można jej odwrócić najlepiej skonsultować się z behawiorystą. Problemem może być także zmiana żwirku lub położenia kuwety.
Pamiętaj, że kot nie robi niczego ze złośliwości! Ma problem, w którym trzeba mu pomóc. Pierwsze kroki w takiej sytuacji zawsze należy skierować do lekarza weterynarii.