Jak oduczyć kota sikania na łóżko?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak oduczyć kota sikania na łóżko?
Aldona zapytał 1 rok temu

Jak oduczyć kota sikania na łóżko? Bardzo kochamy naszego kota, ale zarówno ja, jak i maż mamy już tego powoli dosyć.

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Nie dowiesz się jak oduczyć kota sikania na łóżko, jeżeli najpierw nie poznasz przyczyny takiego zachowania. Kot, który unika kuwety bardzo często załatwia swoje potrzeby na miejscach miękkich i delikatnych. Często wybór pada właśnie na pościel.
Bardzo często sikanie poza kuwetą wynika z problemów zdrowotnych. Zapalenie pęcherza, niewydolność nerek, czy kamica nerkowa to schorzenia, które powodują ból przy oddawaniu moczu. Kot, który załatwia się w kuwecie zaczyna kojarzyć to miejsce z bólem i najbardziej logicznym wyjściem jest dla niego szukanie innych miejsc. Takie problemy zdrowotne są bardzo powszechne i bardzo groźne, dlatego każde nietypowe zachowanie związane z wypróżnianiem się jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u weterynarza.
Jeżeli wykluczymy problemy ze zdrowiem, trzeba będzie wziąć pod uwagę problemy behawioralne. Małe koty mają czasami mają problem z pamiętaniem o swoich potrzebach fizjologicznych, a kiedy orientują się, że muszą do toalety jest już za późno. Sikanie na łóżko może być także spowodowane stresową sytuacją, lękiem separacyjnym, czy nieakceptowanym przez kota żwirkiem. Porozmawiaj z behawiorystą, który pomoże Ci znaleźć rozwiązanie dopasowane do Waszej sytuacji.