Jak oduczyć kota gryzienia?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak oduczyć kota gryzienia?
Kamila zapytał 1 rok temu

Mam w domu małego kota, który w zabawie często rzuca się na moje ręce. Nie chcę, żeby to się utrwaliło. Jak oduczyć kota gryzienia?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Małe koty uczą się kontroli intensywności gryzienia i drapania od swojej mamy. Fachowo nazywa się to inhibicją gryzienia. Matka interweniuje, kiedy kotek, bawiąc się z rodzeństwem staje się zbyt natarczywy lub po prostu sprawia im ból. Jeżeli Twój kot dotkliwie gryzie prawdopodobnie nie spędził z matką i rodzeństwem wymaganych dwunastu tygodni.
Jak oduczyć kota gryzienia w takiej sytuacji? Przede wszystkim konsekwentnie unikaj zabawy z udziałem rąk. Najlepiej wdrążyć zabawki dystansowe, czyli na przykład wędki. Przekierowuj uwagę kota na inne przedmioty lub zabawki, a kiedy uparcie gryzie Cię po rękach przerywaj zabawę. Nie krzycz na zwierzaka i nie stosuj kar fizycznych – spowodujesz w ten sposób stres i pogłębisz problem. Jeżeli wymienione wyżej metody nie zadziałają, warto rozważyć konsultacje behawiorystyczne. Tutaj przeczytasz, czym dokładnie zajmuje się behawiorysta: https://zwierzaki.pl/behawiorysta