Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety?

Zadaj pytanieKategoria: KotJak nauczyć małego kota korzystania z kuwety?
Pola zapytał 4 miesiące temu

Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety? Kiedy się do tego zabrać? Niedługo przygarnę kotkę z maluchami i trochę boję się momentu kuwetowania.

1 odpowiedzi
Ewa Malinowska Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki kuwetowania jest piąty tydzień życia kociaków. To moment, kiedy matka już nie stymuluje maluchów do wypróżniania się. Możesz jednak rozpoczynać zapoznawanie z kuwetą i żwirkiem już w momencie, kiedy kotki będą miały trzy – cztery tygodnie. 
Wielu opiekunów zastanawia się jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety. Często boimy się, że będzie to trudne zadanie, jednak zazwyczaj chodzenie do kuwety przychodzi kociakom bardzo naturalnie. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie malucha na czystym żwirku i lekkie rozkopanie go ręką. 
Jeżeli kotków będzie kilka, masz zdecydowanie ułatwione zadanie. Maluchy uważnie obserwują swoje zachowania i kopiują je od siebie nawzajem. Wystarczy, że jeden kotek „załapie” ideę kuwety, a reszta szybko pójdzie w jego ślady. 
Pamiętaj jednak, że małe koty to po prostu dzieci i mogą mieć problemy z dobiegnięciem do kuwety na czas. Na początku możesz porozstawiać jak największą ilość małych kuwetek w wielu miejscach mieszkania. Zadbaj o to, aby były płytkie, ponieważ małe kotki mogą mieć problemy z wchodzeniem i wychodzeniem z kuwety. W tej roli świetnie sprawdzą się pokrywki od pudełka po butach.