Jak karać kota?

PytanieKategoria: KotJak karać kota?
Oliwia zapytał 6 miesięcy temu

Jak karać kota, aby przyniosło to jakiekolwiek efekty? Mam wrażenie, że na mojego kota nic nie działa…

Bilety do atrakcji turystycznych
1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Behawioryści i hodowcy kotów są zgodni w tym, że karanie kota nie ma zbyt wiele sensu. Krzyki, kary fizyczne, czy owiane niechlubną sławą pryskanie kotu wodą w pyszczek mijają się z celem. Jedyne, co zyskujemy w ten sposób to stres zwierzaka i jego coraz większy dystans do nas.
Niektóre zachowania zaleca się po prostu zaakceptować albo… dać zwierzakowi alternatywę. Trudno oczekiwać od kota, że nie będzie wskakiwał na blat w kuchni. Jeżeli postawisz jednak tuż obok drapak lub wysoką półkę, która pozwoli mu obserwować to co się dzieje, zmniejszysz prawdopodobieństwo deptania po talerzach. W pobliżu drapanego przez kota mebla warto zainstalować matę do drapania lub drapak.
Niestety, nie ma skutecznego sposobu na to jak karać kota. Zwierzęta te nie uznają niczyjego przywództwa. Wynika to z procesów ewolucyjnych i nie mamy na to wpływu. Jeżeli zachowania zwierzaka są bardzo uciążliwe, warto pomyśleć o konsultacji z behawiorystą. Tutaj przeczytasz więcej o tym, czym dokładnie zajmuje się behawiorysta: https://zwierzaki.pl/behawiorysta.

Bilety do atrakcji turystycznych