Czy koty płaczą?

Zadaj pytanieKategoria: KotCzy koty płaczą?
Wiktor zapytał 1 rok temu

Zauważyłem ostatnio, że mój Bonifacy ma załzawione oczy. Czy koty płaczą?

1 odpowiedzi
Best Answer
Magdalena Dzik Personel odpowiedział 1 rok temu

Koty, podobnie jak ludzie, odczuwają wiele różnych emocji, które wyrażają na rozmaite sposoby. Załzawione oczy nie są jednak w ich przypadku oznaką smutku, a raczej budowy anatomicznej lub problemów zdrowotnych.
Łzawienie oczu bardzo często zdarza się kotom o płaskiej budowie pyska. Rasy takie jak persy bardzo często ronią łzy. Zdarza się to także mieszańcom, które po przodkach odziedziczyły płaski kształt pyszczka. Łzy pojawiają się także u długowłosych kotów, których sierść podrażnia gałkę oczną.
U pozostałych kotów łzawienie oczu może być jednym z objawów problemów zdrowotnych. Tak jak ludzie, koty łzawią w wyniku alergii. Jest to szczególnie prawdopodobne, kiedy towarzysz temu kaszel i kichania. Często jest to skutek uszkodzenia mechanicznego. Kocie oczy są wrażliwe i nawet bardzo drobne zabrudzenie jest w stanie je uszkodzić.
Dużo poważniejszym przypadkiem jest łzawienie oczu związane z kocim katarem. Chociaż nazwa tej choroby brzmi banalnie, w istocie jest ona bardzo groźna i zagraża życiu zwierzaka.
Czy koty płaczą? Na pewno nie w ludzkim rozumieniu tego słowa. Jeżeli Twój kot jest krótkowłosy i nie ma płaskiego pyszczka, a jego oczy łzawią, warto rozważyć wizytę u weterynarza.