Rozella królewska (łac. Platycercus elegans) to gatunek średniej wielkości papugi, który zamieszkuje wschodnią oraz południową część Australii (z wyłączeniem Tasmanii). Można ją spotkać w lasach eukaliptusowych, zadrzewieniach i ogrodach do wysokości 1900 m n.p.m. W domowych hodowlach najczęściej spotykane są w dużych wolierach ogrodowych. Wśród hodowców bardzo często spotkana pod nazwami penanta lub pennanta.
Rozella królewska – charakterystyka ptaka
Długość ciała wraz z ogonem wynosi około 36 cm, jej ubarwienie jest karminowoczerwone. Lica ptaka są koloru niebieskiego, pióra grzbietu zaś czarne z czerwonymi obrzeżami. Lotki i nadlotki są barwy niebieskiej. Środkowe sterówki mają barwę ciemnoniebieską, pozostałe są jaśniejsze. Dziób i nogi mają szaroróżowe. Zarówno samce i samice cechuje intensywne czerwono-niebieskie upierzenie. Przez to niezwykle trudno rozróżnić u tych ptaków płeć, samiczka ma nieco mniejszych rozmiarów głowę, a także węższą nasadę nosa. Pennanty nie mają uzdolnień do naśladowania głosów. Zdrowy osobnik może dożyć 25, a nawet 30 roku życia.
Rozella królewska – hodowla papugi
Hodowla tych papug nie jest trudna, ponieważ rozelle królewskie są z natury spokojnymi ptakami, ale w klatce powinna przebywać tylko jedna parka. Przechowywanie większej ilości osobników tego samego gatunku w jednej klatce, powoduje wśród nich stałe kłótnie. Pennanty są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, mogą nawet w okresie niedużych mrozów przebywać w wolierach ogrodowych wyposażonych w ocieplane schronienia. Klatka dla jednej parki powinna mieć minimum 1,5 m długości i być wyposażona w żerdzie z grubych gałęzi. Rozelle królewskie lubią się często kapać, niezbędny jest więc w klatce duży basen. Aby ptaki nie niszczyły żerdzi i drewnianych ram klatki, należy im często podawać gałązki drzew owocowych lub wierzby.
Rozella królewska – rozmnażanie
Rozmnażanie rozelli królewskich w domowej hodowli jest niezwykle trudne, ale nie jest niemożliwe i wielokrotnie się udaje. To, co przysparza najwięcej kłopotów w tej kwestii to dobranie parki ze względu na brak zauważalnych cech wyglądu, po których można by rozpoznać płeć ptaka.
Klatka do lęgów powinna mieć minimalne wymiary 150 × 80 × 80 cm i najlepiej gdyby była umieszczona w osobnym pomieszczeniu, w którym nie będą miały absolutnie żadnego kontaktu, głosowego również z innymi rozellami. Podczas lęgów ptaki są dosyć podejrzliwe, więc obce im osoby, które podejdą do klatki zbyt blisko, mogą je na tyle wystraszyć, że te porzucą swoje jaja lub pisklęta i już do nich nie powrócą. Dlatego opiekun papug musi być bardzo ostrożny. Przy zbliżaniu się do klatki w czasie karmienia, sprzątania lub innych czynności pielęgnacyjnych był zawsze tak samo ubrany, bowiem nawet zmiana koloru ubrania, szczególnie na jaskrawe barwy może bardzo wystraszyć papużki.
W klatce musi się też znaleźć budka lęgowa, w przypadku rozelli królewskiej jej wymiary to 30 × 30 × 45 cm, a otwór wejściowy powinien mieć 9 cm średnicy. Dobrze jest ją wyścielić trocinami, mchem i torfem. Samica składa od 4 do 8 jajeczek, które samodzielnie wysiaduje przez następne 3 tygodnie. Pisklęta po miesiącu opuszczają budkę lęgową, ale jeszcze przez około cztery tygodnie są dokarmiane przez rodziców. Młode papugi rozelle zazwyczaj mają zielone ubarwienie piórek. Zdarza się jednak, że część młódek, szczególnie tych wcześniej wyklutych ma kolor zielony, a pozostałe są jasnozielone. Zmiana ubarwienia piór młodych osobników zazwyczaj trwa od 12 do 15 miesięcy.
Rozella królewska – żywienie
Rozella królewska to papuga, która nie ma wysokich oczekiwań pokarmowych, niemniej jednak wymaga dostarczenia odpowiednich składników odżywczych, bowiem w innym przypadku może nieprawidłowo się rozwijać i zapadać na rozmaite choroby. Zatem czym karmić te ptaki ozdobne? Pokarm dla tych papug stosujemy taki sam jak dla rozelli białolicych oraz nimf, poza gotowymi mieszankami dostępnymi w sklepach zoologicznych można podawać:
- proso,
- słonecznik,
- kanar,
- owsik,
- len,
- konopie,
- liście świeżej sałaty,
- młode listki mniszka lekarskiego,
- jabłka,
- czarny bez,
- głóg,
- jarzębina,
- tarnina,
- marchew,
- sałata,
- ogórki.
Papuga rozella królewska (łac. Platycercus elegans) to wytworny ptak, który wykazuje się dużą odpornością na złe warunki pogodowe, dlatego doskonale sprawdza się w przestronnej wolierze na zewnątrz. Rozmnażanie papug jest dosyć trudne, ale możliwe, jednak należy pamiętać, że ptaki te w trakcie lęgów są niezwykle płochliwe, więc opiekun musi wykazać się dużą ostrożnością w tym czasie.