Papuga amazonka należy do ptaków o wyjątkowo egzotycznym wyglądzie. Cieszy się sporą popularnością w wielu domach, co ma swoje zalety, ale również wady. Papugi amazonki występują w kilku różnych odmianach kolorystycznych, co zdecydowanie wpływa na rozpoznawalność tych ptaków. Bogactwem kolorów ustępują co prawda wielobarwnym arom lub innym tęczowym odmianom, jednak mimo to ich uroda jest przedmiotem podziwu na całym świecie. Czy ten gatunek jest popularny także w krajach, z których pochodzi? Czytaj nasz artykuł i poznaj wyjątkowe papugi rodem z Amazonii!
Czy papuga amazonka żyje wyłącznie w Amazonii?
Nazwa gatunku może sugerować, że te zwierzaki występują wyłącznie w tropikalnych lasach deszczowych. Jest to po części prawda. W zależności od danej odmiany kolorystycznej papugi te mogą żyć na bardzo szerokim terytorium. Niektóre z nich zajmują obszar środkowej części Ameryki Południowej, zamieszkując Boliwię i Paragwaj, a nawet północną Argentynę. Inne można spotkać w wysuniętej bardziej na północ części kontynentu, a nawet w Ameryce Środkowej. Szczególnie często spotyka się papugi amazonki na licznych wyspach, takich jak Portoryko czy Belize, na których zostały częściowo introdukowane. Na wolności północne gatunki żyją także w Meksyku.
Dlaczego papugi amazonki są zagrożone wyginięciem?
Istnieją gatunki tych barwnych papug, które cieszą się bardzo dużą popularnością i nie grozi im wymarcie. Inne papugi amazonki nie mają jednak tyle szczęścia i mniej lub bardziej poważnie zagrożone. Populację niektórych odmian szacuje się jedynie na niecałe 5000 osobników na wolności. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka:
- przede wszystkim, są to nielegalne łowy i sprzedawanie ptaków do niewoli;
- niszczenie ich naturalnego środowiska przez zbyt intensywną wycinkę drzew;
- tępienie niektórych gatunków uznawanych przez mieszkańców za szkodniki.
Amazonka – gatunek papugi o wyjątkowym upierzeniu
Papugi amazonki nie mają aż tak tęczowego ubarwienia, jak inne gatunki ptaków, ale mimo to ich upierzenie prezentuje się bardzo elegancko. Są całkiem dużymi zwierzętami – mogą osiągać długość do 45 centymetrów. Ważą zazwyczaj około pół kilograma. Ciekawą cechą tych papug są ich oczy – młode osobniki mają szare tęczówki, które z wiekiem zmieniają kolor na czerwonawo-brązowy. Trudno odróżnić od siebie samce i samice, choć te pierwsze zazwyczaj są większe. Chcąc mieć pewność, najlepiej udać się do weterynarza na specjalistyczne badania.
Odmiany kolorystyczne papugi amazonki
Ptaki występują w różnych odmianach kolorystycznych. Do najpopularniejszych należą:
- amazonka niebieskoczelna – na większości ciała, jak u wszystkich odmian, można zauważyć soczystą zieleń. Jednak w okolicy oczu zmienia się ona w żółty, a przy pysku i na policzkach widać wyraźnie odcień błękitny. Oprócz tego na końcówkach piór można dostrzec czerwień oraz kolor granatowy;
- amazonka żółtogłowa – ptaki te cechują się przewagą zielonego na całym ciele. Nie można jednak przegapić wyraźnego żółtego nad czołem (bez śladu niebieskiego, jak w przypadku powyższej odmiany). Ponadto, na skrzydłach da się gdzieniegdzie zauważyć kolor czerwony;
- amazonka żółtogardła – odmiana ta przypomina nieco żółtogłową. Ma przewagę zielonego, a na głowie dominuje kolor żółty. O ile jednak papugi żółtogłowe mają jaśniejszy wyłącznie obszar nad dziobem, o tyle te żółtogardłe odznaczają się całą głową w jaśniejszym odcieniu. Co jeszcze? Na skrzydłach można zauważyć dużo wyraźniej zaznaczoną czerwień z domieszką żółtego.
Papugi amazonki – gaduły, które można nauczyć różnych słów
Większość papug cechuje się mniejszymi lub większymi skłonnościami do powtarzania konkretnych dźwięków, a nawet słów. Papugi amazonki wiodą tutaj prym, gdyż są jednymi z najbardziej rozmownych odmian ptaków. Z powodzeniem naśladują pojedyncze słowa, całe zdania, a także przypadkowe dźwięki, np. chrząknięcia, kaszel czy różne odgłosy wydawane przez sprzęty w domu. Oprócz tego te ptaki potrafią świetnie gwizdać i robią to bardzo często. Charakteryzują się również niespotykaną melodyjnością, która pozwala im bezbłędnie odtwarzać całe melodie.
Jak nauczyć papugi amazonki mówić?
Szkolenie ptaka należy rozpocząć jak najwcześniej, jednak nawet starszy ptak jest w stanie nauczyć się powtarzania wybranych fraz. Kluczowe są tutaj przede wszystkim spokój, uważność i zaangażowanie. Należy uzbroić się w cierpliwość i przygotować do powtarzania słów lub melodii, których chcesz nauczyć papugę. Ważna jest też bliska relacja z opiekunem – nauka przynosi bowiem lepsze efekty wtedy, gdy ptak czuje przywiązanie do swojego nauczyciela. Przy powtarzaniu istotne jest także wkładanie w słowa emocji. Ich brak z pewnością nie zachęci ptaka do nauki. To właśnie emocje są powodem, dla którego papugi łatwo uczą się przekleństw.
Towarzyski i bezproblemowy charakter papugi amazonki
Jak większość ptaków tego gatunku, opisywane odmiany mają dużą potrzebę towarzystwa i kontaktu z człowiekiem. Papugi amazonki lubią spędzać czas z innymi zwierzętami i ze swoim właścicielem, od którego chętnie uczą się sztuczek czy nowych słów. Są ufne i przywiązują się do całej rodziny, choć oczywiście mogą wybrać jednego domownika, za którym najbardziej przepadają. Nie zawsze musi to osoba, z którą spędzają najwięcej czasu. Ptaki rodem z Amazonii przepadają także za ruchem i wykazują potrzebę dużej aktywności.
Amazonka żółtogardła – hodowla i warunki, których potrzebują ptaki
Niezależnie od odmiany kolorystycznej każda amazonka potrzebuje podobnych warunków. Musi być chowana minimum w parze, gdyż źle znosi samotność. Pozbawione kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku papugi amazonki stają się apatyczne i ospałe, mają skłonności do tycia i mogą nawet wyskubywać sobie pióra. Ten zwierzak jest dużym ptakiem i wymaga odpowiednio obszernej przestrzeni. Amazonka może być chowana w klatce, ale pomieszczenie powinno być dostatecznie duże. Oprócz tego konieczne jest także wypuszczanie ptaka, by mógł polatać po całym mieszkaniu. Trzeba wówczas odpowiednio zabezpieczyć elementy, które papuga mogłaby naruszyć.
Papugi amazonki w wolierze – czy to dobre rozwiązanie?
Woliera jest zdecydowanie najlepszym miejscem do trzymania ptaków tego gatunku. Zapewnia ona wystarczająco dużo przestrzeni do latania, a papug nie trzeba wypuszczać na zewnątrz. Papugi amazonki mogą być trzymane zarówno w wolierze wewnętrznej, w środku domu, jak i w zewnętrznej, na przykład w ogrodzie. W tym drugim przypadku musisz pamiętać o montażu ocieplenia na zimę lub o przeniesieniu ptaków do domu. Otoczenie powinno być także urozmaicone o zabawki i akcesoria stymulujące rozwój ptaka.
Papugi amazonki i kąpiele w wodzie
Wiesz już, w jakim klimacie, żyją te ptaki na wolności. Jeśli weźmiesz papugę amazonkę pod swój dach, musisz jej zapewnić odpowiednio nawilżoną przestrzeń. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy temperatury bywają wysokie. Oprócz daszków i domków, w których zwierzaki mogą przetrwać najcieplejsze momenty dnia, dobrze jest także zamontować im zraszacz. Da im bowiem możliwość kąpieli w delikatnej mgiełce. Jeśli nie chcesz na stałe instalować urządzenia, możesz także urządzić ptakom kąpiel, używając choćby zraszacza do kwiatów.
Amazonki niebieskoczelne – żywienie tych i innych odmian
Hodując papugi amazonki, trzeba uważać na to, by nie przekarmić ptaków. Mają one bowiem duży apetyt. Podstawowym pokarmem może być gotowa mieszanka ziaren, którą warto urozmaicać na przykład owocami i warzywami. Papudze nie wolno podawać mięsa, ale od czasu do czasu możesz podsunąć jej larwy. Dzięki temu uzupełnisz białko w diecie zwierzaka.
Papuga amazonka – cena za jednego osobnika
Ile kosztuje amazonka? Papuga ta nie należy do najtańszych ptaków. Mimo że w niektórych sklepach można ją kupić już za 1500 zł, to najczęściej spotyka się ceny oscylujące wokół 2500 i 3000 zł. Koszt może zależeć od miejsca i legalności hodowli. Ceny znacząco niższe powinny wzbudzić twoje podejrzenia, gdyż mogą świadczyć o tym, że papuga pochodzi z niepewnego źródła.
Papugi amazonki to wyjątkowe ptaki, które mają spore predyspozycje do powtarzania wielu słów. Kupując zwierzaka, powinieneś zwrócić uwagę na jego pochodzenie, by nie wspierać nielegalnego przemytu zwierząt. Zapewnij też amazonce ptasie towarzystwo i odpowiednie warunki – zwłaszcza wodę i pożywienie.