Łacińska nazwa tego gatunku to „eclectus roratus”, zaś zwyczajowa „barwnica zwyczajna”. Zwierzęta te pochodzą z okolic Oceanii, a konkretnie z Wysp Salomona i Nowej Gwinei. Ptaki można także spotkać na północno-wschodnich wybrzeżach Australii. Lora wielka preferuje więc ciepły klimat, co nie oznacza, że nie można hodować jej w Polsce. Jeśli ptak będzie miał odpowiednie warunki, wówczas z powodzeniem odnajdzie się w naszym klimacie i nie będzie tu cierpiał. Ma dobry charakter i nie jest zbyt uciążliwy, więc nadaje się na pierwszego pupila. Sprawdź, czy papuga lora to właściwy zwierzak do twojego domu. Przeczytaj!
Lora – papuga o wyjątkowym wyglądzie
Niektóre gatunki papug różnią się między sobą w tak niewielkim stopniu, że aby stwierdzić ich płeć, trzeba wykonać specjalne badania genetyczne. Lora wielka to jednak nie ten przypadek, gdyż samce i samice różnią się tak bardzo, że były niegdyś uznawane za osobne gatunki. Samice odznaczają się czerwoną barwą piór z domieszką niebieskiego na górze piersi. Ich dzioby są czarne. Samce mają zaś jaskrawozielone pióra na większości ciała, a końcówki skrzydeł i ogona są czerwono-niebieskie (z domieszką żółtego). Dzioby mają zaś jasnopomarańczowe (ciemnobrązowe u młodych). Samce są też nieco większe od samic.
Papuga lora – charakter i zachowania ptaka
Ptaki te są stosunkowo ciche, choć zdarza im się od czasu do czasu odezwać. Nie należą jednak do gadatliwych papug i raczej trudno będzie je skłonić do nauki słów, chociaż to zależy od indywidualnych predyspozycji danego osobnika. Lory nie są zbytnio niszczycielskie, więc wszelkie zabawki, które się im kupuje, zazwyczaj wystarczą na dłuższy czas. Oprócz tego lora wielka to ptak bardzo inteligentny, lubiący zabawę i przede wszystkim ceniący kontakt z właścicielem. Jest dobrym towarzyszem dla całej rodziny także dlatego, że nie ma zbyt dużych wymagań.
Lora wielka – hodowla i warunki, jakich potrzebuje ptak
Najlepszym miejscem dla tych papug będzie zdecydowanie woliera. Zapewni niezbędną przestrzeń do latania i sprawi, że lora nie będzie osowiała. Lora wielka może być jednak trzymana również w klatce, o ile będzie ona dostatecznie duża. Musisz wówczas pamiętać także o tym, by wypuszczać regularnie zwierzę, aby mogło latać po całym domu i wchodzić w interakcję z domownikami. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakup dwóch ptaków, ponieważ wiele gatunków papug lubi towarzystwo przedstawicieli swojego gatunku.
Lora wielka i jej dieta
Ptak, o którym piszemy, ma duże zapotrzebowanie na witaminę A, którą trzeba podawać pod postacią odpowiedniego pożywienia lub specjalnych suplementów. Najlepiej karmić lorę miękkim, świeżym pokarmem, czyli owocami i warzywami. Podawaj jej np.:
- marchewki;
- buraki;
- brokuły;
- jabłka;
- mango;
- pomarańcze;
- granaty.
Świeży pokarm należy regularnie wymieniać, by nie zepsuł się. Lora wielka powinna dostawać również gotową mieszankę karmy dostępną w sklepach zoologicznych. Można ją także uzupełniać gotowanym ryżem, makaronem i grochem oraz ziarnami, które jednak podaje się wyłącznie jako specjalne smakołyki.
Lora wielka – cena jednego osobnika
Ptaki te nie należą do bardzo popularnych gatunków, więc ich ceny nie są niestety niskie. Minimalna kwota, na którą trzeba się przygotować, to 2000 zł, choć zdarzają się też osobniki, za które trzeba zapłacić ponad 3000 zł. Niskie ceny powinny wzbudzać wątpliwości, gdyż mogą świadczyć o niewiarygodnym źródle pochodzenia. Czasami oznacza to, że ptaki pochodzą z nielegalnego przemytu lub nie były trzymane w odpowiednich warunkach.
Lora wielka to wyjątkowo piękna odmiana papugi, która jednak nie cieszy się dużą popularnością. To odpowiedni ptak dla całej rodziny, wymagający jednak odpowiednich warunków. Jeśli zadbasz o dobry kontakt z ptakiem i zapewnisz mu odpowiednie pożywienie, papuga stanie się wierną towarzyszką twoich domowników.