Ajmarki to bardzo popularne ptaki hodowlane, które nie wymagają zbyt wiele, a są bardzo ładne i ciche, w porównaniu z innymi ptakami hodowlanymi. Jeżeli zatem planujesz zakup zwierzaka domowego, rozważ papugę katarzynkę. Dotrzyma ci towarzystwa, a dzieci będą mogły się nią zaopiekować. Zważaj jednak na słowa, bo katarzynka je powtarza. My jednak nie zamierzamy pisać nic niestosownego. Jeśli chcesz bliżej poznać stokówkę prążkowaną, zostań i czytaj o niej więcej!
Stokówka prążkowana, czyli popularna papużka katarzynka
Ajmarki są zwane inaczej stokówkami prążkowanymi lub – z języka niemieckiego – katarzynkami. To papugi, które zyskały ogromną popularność w polskich hodowlach ptaków egzotycznych. Miejscami, w których żyją stokówki prążkowane, są Ameryka Południowa oraz Ameryka Środkowa. Zamieszkują północno-zachodnią Wenezuelę, północną część Kolumbii, południowo-środkowe Peru i teren ciągnący się od Panamy do południowego Meksyku. Katarzynki tworzą więc trzy populacje, oddzielone od siebie terytorialnie.
Ubarwienie papużki katarzynki – samiec
Stokówka prążkowana jest zielona, niezależnie od wieku i płci. Uważniejsi obserwatorzy mogą dostrzec, że grzbiet papugi katarzynki jest ciemniejszy i ma barwę oliwkowozieloną. Jej brzuch jest jasnozielony z dodatkiem żółtego odcienia, natomiast pióra mają bardzo ciemne brzegi, co daje charakterystyczne dla tych papug prążkowanie. Stąd też pochodzi ich spolszczona nazwa, czyli stokówka prążkowana.
Ubarwienie stokówki prążkowanej – samica
Papuga katarzynka płci żeńskiej także jest zielona, ale różni się nieco od samca tego gatunku. Różnice widać przede wszystkim na piórach, które mają mniej wyraźne prążki, a także na brzuchu, który nie ma żółtego odcienia. Samiczki są też drobniejsze, co widać zwłaszcza po dziobie i głowie tych ptaków. Młode przypominają na początku samiczki, ale jeśli pochodzą z jednego gniazda, można ustalić ich płeć. Wystarczy porównać wielkość głowy. Jeśli ta jest większa, masz do czynienia z samcem.
Gdzie żyje papuga katarzynka?
Papuga katarzynka jest zazwyczaj widywana na kamienistych zboczach górskich i rzadko na tych porośniętych drzewami. Stokówka prążkowana poszukuje pokarmu, czyli owoców i nasion, wędrując między skałami. Zdarza się, że ten ptak hodowlany znajduje się w niebezpieczeństwie. Wówczas jednak inteligentna papuga katarzynka znajduje schronienie między głazami lub szczelinami. Co ciekawe, papugi katarzynki nie tworzą większych stad i przechodzą przez życie w parze lub niewielkiej grupie tworzącej rodzinę. Ich gniazda można znaleźć m.in. w dziuplach obumarłych drzew.
Papuga katarzynka – ptak domowy
Stokówka prążkowana doskonale nadaje się do hodowli w mieszkaniu, ponieważ:
- nie krzyczy;
- nie hałasuje.
Jedyne dźwięki, jakie wydają te papugi, to świergot który jest cichy i przyjemny dla uszu. Można je trzymać w niewielkich klatkach o wymiarach 75 cm x 75 cm, gdzie na pewno poczują się jak w domu. Ich główną zaletą jest to, że nie wpadają w panikę i nie rzucają się po całej klatce. Papużki „strzygą” jedynie piórami ogona na znak swojego niezadowolenia, jakby cięły nożyczkami. Właśnie dlatego osoby, które dopiero chcą zacząć hodowlę egzotycznych ptaków, kupują na początek papugi katarzynki.
Papuga katarzynka – ptak pełen miłości i przywiązania
Stokówka prążkowana jest bardzo przywiązana do swojego partnera. Niektórzy nawet uważają, że miłość tego gatunku przewyższa uczucia papużek nierozłączek i to właśnie je powinno określać się mianem „love bird”. Samotnego samczyka papugi katarzynki można zobaczyć w naprawdę wyjątkowych sytuacjach, czyli np. wtedy, gdy samiczka siedzi na jajach lub ogrzewa swoje młode w gnieździe. Ptak ten jest równie przywiązany do swojego właściciela, któremu daje się łatwo oswoić. Do tego stopnia, że można nauczyć papugę mówić. Musisz jednak uważać na to, co mówisz, aby ptak nie zapamiętał np. przekleństw.
Co je papuga katarzynka, czyli dieta, jaką ma stokówka prążkowana
Katarzynka to ziarnojad, czyli je przede wszystkim nasiona dla papug. Dokup też mieszankę białkową (np. jajeczną), aby twoje papużki katarzynki były okazami zdrowia. Na co dzień podawaj im zieleninę, czyli np. marchewkę, a raz na jakiś czas dorzuć do ptasiej diety sepię, skorupki jajek lub kostki wapienne. W ten sposób zapewnisz swoim zwierzakom najlepsze zdrowie.
Katarzynka to popularny i bardzo prosty w hodowli ptak egzotyczny, który przywędrował do Polski z Ameryki. Stokówka prążkowana nie jest głośna, co jest jedną z jej wielu zalet. To piękna papuga, która bardzo szybko się przywiązuje do swojego właściciela. Co ważne, potrafi mówić, dlatego w jej towarzystwie musisz zwracać uwagę na swoje słowa. Aby papuga katarzynka była zdrowa i energiczna, zadbaj o jej prawidłową dietę, dostarczając podopiecznej witamin, minerałów, owoców, warzyw i ziaren. Na szczęście, jedzenie dla papug możesz teraz zamówić nawet online, więc z tym nie będziesz miał problemu.