Zadaniem psów myśliwskich jest, w zależności od potrzeb łowieckich i rasy psa, tropienie rannej zwierzyny, pogoń za zającem czy lisem, wypłaszanie zwierząt z kryjówek lub aport łupu. Pies polujący powinien być odporny na odgłosy wystrzałów, odważny, posłuszny, szybki i w dobrej kondycji. Potrzebny ci taki towarzysz do pomocy przy polowaniach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest szkolenie psów myśliwskich.
Poznaj grupy psów łowieckich
Rasy myśliwskich piesków dzielą się na grupy, z których każda ma nieco odmienny instynkt, przydatny podczas polowań. I tak wyróżniamy:
- posokowce i tropowce – np. niektóre wyżły i spaniele, posokowiec bawarski. Tropią zdrową i ranną zwierzynę po jej śladach i lub węsząc farbę;
- norowce i płochacze – np. jamniki, teriery. Potrafią wypłoszyć zwierzęta z nory i z zarośli;
- aportery – golden retriever, labrador retriever. Aportują upolowane ptactwo z wody;
- legawce – różne odmiany wyżłów. Służą do wystawiania zwierzyny myśliwemu;
- psy do pogoni za zwierzyną – np. ogar polski, gończy alpejski.
Psiak też może mieć charakter
Ze względu na osobowość pieski dzielą się na:
- optymistów (zrównoważone, sprytne, inteligentne);
- flegmatyków (stabilne, mało ruchliwe);
- melancholików (mało mobilne, niewytrzymałe);
- choleryków (niespokojne, niecierpliwe).
Pamiętaj, że rasa niekoniecznie oznacza, że piesek sprawdzi się na polowaniu. Ważne są też jego osobowość i dobre szkolenie psów myśliwskich.
Jak dopasować rasę psa do swoich potrzeb?
Zastanów się, do jakich zadań potrzebujesz czworonoga? Niektóre rasy mają wszechstronny instynkt, a dobre szkolenie nauczy je zarówno tropić, jak i aportować czy polować. Jeśli chodzi o charakter, to w łowiectwie przydatni są zwłaszcza psi optymiści. Równie istotne jest twoje podejście do piesków, cierpliwość przy ćwiczeniach i konsekwencja.
Kiedy i od czego zacząć szkolenie psów myśliwskich?
Tresurę szczeniaka zacznij od nauki podstawowych komend i posłuszeństwa. Kolejny etap to habituacja, czyli stopniowe przyzwyczajenie do środowiska lasu i odgłosów zwierząt oraz wystrzałów broni. Ucz go tropienia po ścieżkach i przynoszenia łupu. Nagradzaj za wykonanie polecenia. Bądź stanowczy, konsekwentny, ale nie podnoś głosu.
A co w sytuacji, gdy piesek myśliwski nie poluje? Swoje naturalne instynkty może zaspokajać podczas spaceru w parku lub poprzez kopanie dołków. Świetnym pomysłem mogą być też różne psie sporty.