Zadaniem psów myśliwskich jest, w zależności od potrzeb łowieckich i rasy psa, tropienie rannej zwierzyny, pogoń za zającem czy lisem, wypłaszanie zwierząt z kryjówek lub aport łupu. Pies polujący powinien być odporny na odgłosy wystrzałów, odważny, posłuszny, szybki i w dobrej kondycji. Potrzebny ci taki towarzysz do pomocy przy polowaniach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest szkolenie psów myśliwskich.

Poznaj grupy psów łowieckich

Rasy myśliwskich piesków dzielą się na grupy, z których każda ma nieco odmienny instynkt, przydatny podczas polowań. I tak wyróżniamy:

  • posokowce i tropowce – np. niektóre wyżły i spaniele, posokowiec bawarski. Tropią zdrową i ranną zwierzynę po jej śladach i lub węsząc farbę;
  • norowce i płochacze – np. jamniki, teriery. Potrafią wypłoszyć zwierzęta z nory i z zarośli;
  • aportery – golden retriever, labrador retriever. Aportują upolowane ptactwo z wody;
  • legawce – różne odmiany wyżłów. Służą do wystawiania zwierzyny myśliwemu;
  • psy do pogoni za zwierzyną – np. ogar polski, gończy alpejski.

Psiak też może mieć charakter

Ze względu na osobowość pieski dzielą się na:

  • optymistów (zrównoważone, sprytne, inteligentne);
  • flegmatyków (stabilne, mało ruchliwe);
  • melancholików (mało mobilne, niewytrzymałe);
  • choleryków (niespokojne, niecierpliwe).

Pamiętaj, że rasa niekoniecznie oznacza, że piesek sprawdzi się na polowaniu. Ważne są też jego osobowość i dobre szkolenie psów myśliwskich.

Jak dopasować rasę psa do swoich potrzeb?

Zastanów się, do jakich zadań potrzebujesz czworonoga? Niektóre rasy mają wszechstronny instynkt, a dobre szkolenie nauczy je zarówno tropić, jak i aportować czy polować. Jeśli chodzi o charakter, to w łowiectwie przydatni są zwłaszcza psi optymiści. Równie istotne jest twoje podejście do piesków, cierpliwość przy ćwiczeniach i konsekwencja.

Kiedy i od czego zacząć szkolenie psów myśliwskich?

Tresurę szczeniaka zacznij od nauki podstawowych komend i posłuszeństwa. Kolejny etap to habituacja, czyli stopniowe przyzwyczajenie do środowiska lasu i odgłosów zwierząt oraz wystrzałów broni. Ucz go tropienia po ścieżkach i przynoszenia łupu. Nagradzaj za wykonanie polecenia. Bądź stanowczy, konsekwentny, ale nie podnoś głosu.

A co w sytuacji, gdy piesek myśliwski nie poluje? Swoje naturalne instynkty może zaspokajać podczas spaceru w parku lub poprzez kopanie dołków. Świetnym pomysłem mogą być też różne psie sporty.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.