Jakie są zalety posiadania psa?

Posiadanie psa ma bardzo dużo zalet. Czworonożny towarzysz nie jest kłopotliwy w utrzymaniu i łatwo się adaptuje do warunków. Szybko staje się najlepszym i wiernym przyjacielem człowieka. To jednak nie wszystko. Liczne badania naukowe wskazują na szereg korzyści dla naszego zdrowia fizycznego oraz psychicznego.

Pies – najlepszy przyjaciel człowieka

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że pies to najlepszy, wierny i lojalny przyjaciel człowieka. Bezwarunkowo akceptuje swojego opiekuna i się do niego przywiązuje. Zawsze cieszy się na jego widok i okazuje to na wszelkie możliwe sposoby. Psy są niezwykle towarzyskie, radosne i potrafią poprawić humor nawet w najgorszy dzień. Co więcej, wyczuwają, kiedy opiekun ma gorszy nastrój i trzeba go pocieszyć.

Pies korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka

Podstawową korzyścią dla zdrowia wynikającą z posiadania psa jest poprawa kondycji fizycznej. Czworonożny pupil to bowiem najlepszy motywator do wyjścia z domu. Dłuższe spacery z psem dobrze wpływają na zdrowie i pomagają utrzymać dobrą formę. Wystarczą 2 wyjścia po 15 minut, by zmniejszyć ryzyko otyłości.

Co więcej, istnieje wiele badań naukowych, które dowodzą, że obcowanie z psem obniża ciśnienie, poziom cholesterolu i w efekcie minimalizuje ryzyko zawału. Ponadto osoby posiadające pupila rzadziej cierpią na: katar, kaszel, bóle pleców czy bezsenność. Psy potrafią również wykryć spadek cukru, atak epilepsji, a nawet niektóre nowotwory i to zasygnalizować.

Udowodniono także pozytywny wpływ kontaktów z psem na zdrowie dzieci. Obcowanie z pupilem przekłada się na odporność i rzadsze zapadanie na infekcje dolnych dróg oddechowych, astmę i alergie. Dzieci, które wychowują się w domu z psem, wykazują także lepiej rozwinięte umiejętności społeczne.

Pies dobroczynnie wpływa na zdrowie psychiczne ludzi. Posiadanie czworonożnego towarzysza zapobiega stanom depresyjnym, zmniejsza poziom stres i lęku. Obcowanie z psem bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, uspokaja i wycisza. Pupil daje wiele ciepła i czułości, przekazuje energię, która dodaje sił.

Jakie jeszcze korzyści wynikają z posiadania psa?

Pies ułatwia nawiązywanie nowych znajomości. Właściciele zwierząt są przyjaźnie nastawieni do otoczenia i otwarci na innych ludzi, co sprzyja nowym kontaktom. Poza tym psy są często punktem wyjścia do rozmów z innymi podczas codziennych spacerów.

Posiadanie psa to także doskonały sposób na nauczenie się dyscypliny i odpowiedzialności za drugą istotę. Zwierzę motywuje również do działania. Ponadto przeszkolony pies może stać się doskonałym obrońcą. Wierny pupil nie pozwoli, by opiekunowi stała się krzywda.

Jakie są wady posiadania psa w domu?

Posiadanie psa to nie tylko plusy, ale także minusy. Jednak wad jest zdecydowanie mniej. Wiele z nich wynika z nieodpowiedzialnej i nieprzemyślanej decyzji lub nieumiejętności obchodzenia się ze zwierzęciem.

Trzeba wiedzieć, że utrzymanie psa kosztuje. Wymaga zakupu karmy i innych akcesoriów, takich jak: obroże, smycze, zabawki, miski czy legowisko. Jednak najdroższe są usługi weterynaryjne, szczepienia, leki czy specjalistyczne preparaty zwalczające pasożyty. Wprawdzie koszty te rozkładają się w czasie, jednak trzeba się z nimi liczyć.

Pies wymaga opieki i poświęcenia mu czasu. Spacery są obowiązkowe, bez względu na porę, pogodę czy ochotę. Zwłaszcza szczeniaki wymagają częstego wyprowadzania i szczególnej troski. Poza tym psa trzeba nauczyć właściwych zachowań, by nie był uciążliwy dla otoczenia i mógł bez obaw zostawać w domu.

Bałagan w domu to kolejny minus posiadania psa. Trzeba się liczyć z wszechobecną sierścią, nanoszeniem piasku czy błota, a także pogryzionymi różnymi przedmiotami. Jednak z tym problemem poradzi sobie dobry odkurzacz.

km5jnr31iwwez5z

Szukasz odkurzacza do sierści? Sprawdź, jaki wybrać: Pies lub kot w domu: jak i czym sprzątać sierść, usuwać zapach?

Pies może być również powodem alergii członków rodziny. Dlatego warto wcześniej upewnić się, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, by zwierzę zamieszkało w domu.

Problematyczne mogą być wyjazdy. Pies nie może zostać sam w domu. Trzeba zapewnić mu opiekę lub zabrać go ze sobą, odpowiednio planując podróż. W takiej sytuacji należy uwzględnić postoje i rezerwację noclegów, które akceptują zwierzęta.

Analiza plusów i minusów posiadania psa zwykle pomaga podjąć decyzję. Czworonożny przyjaciel zmienia życie na lepsze, ale trzeba być świadomym obowiązków, które nie powinny być dla nas przykre ani uciążliwe.

Czytaj także: Odkurzacz do sierści zwierząt: jak wybrać najlepszy?

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.