Większość psów nie lubi kagańca. Nic w tym dziwnego, uniemożliwia on wykonanie wielu czynności, czasem bywa również niebezpieczny, ponieważ utrudnia psiakowi ziajanie odpowiedzialne za proces schładzania. Polskie przepisy nie określają jednoznacznie, czy pies musi mieć kaganiec. Zawierają jednak informację, że opiekun ma obowiązek zachowania środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, a także podczas wyprowadzania go na spacer. Co ciekawe, poszczególne gminy wprowadzają swoje własne wymagania w tym temacie. Może zatem okazać się, że w twoim miejscu zamieszkania istnieje nakaz zakładania psom kagańców na spacerze. Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, zapoznaj się z obowiązującymi przepisami, aby nie narażać się na karę grzywny, a nawet ograniczenia wolności.
Kiesy pies musi nosić kaganiec?
Pies w kagańcu od razu nasuwa myśl o agresywności. Widząc tak uzbrojone zwierzę, myślisz zapewne, że jego właściciel ma konkretne powody do obaw. Nie zawsze tak jest. Czasem jest to wymóg przepisów w danej gminie. Co więcej, w każdym regionie Polski wymagania mogą być nieco inne:
- w miejscach uczęszczanych może zachodzić konieczność prowadzenia psa na smyczy i w kagańcu;
- w miejscach mało uczęszczanych psy mogą biegać swobodnie pod nadzorem właściciela;
- niekiedy wprowadza się nakaz zakładania kagańca psom należącym do ras uznawanych za agresywne.
Musisz pamiętać, że twoim obowiązkiem jest założenie psu kagańca i smyczy, gdy podróżujecie komunikacją miejską lub pociągiem. Jeśli pies nie będzie w ten sposób zabezpieczony, kierowca może poprosić Cię o zabranie zwierzęcia i opuszczenie pojazdu. Wyjątkiem będzie przewożenie zwierzęcia w specjalnym transporterze. Kaganiec bywa jednak bardzo przydatny w niektórych sytuacjach, dlatego warto popracować z pupilem, aby przyzwyczaił się do tego akcesorium.
Kiedy warto zakupić kaganiec dla psa?
Kaganiec przyda się np. podczas wizyt u weterynarza. I wcale nie chodzi tu tylko o duże psy. Każdy czworonóg może pokazać swoje groźne oblicze, gdy znajdzie się w gabinecie lekarskim. Aby bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić badanie lub zabieg, zakłada się zwierzętom specjalne kagańce weterynaryjne. Jeśli pies jest przyzwyczajony, da sobie założyć takie zabezpieczenie bez problemu. To ułatwi pracę lekarzowi, a tobie i psu zaoszczędzi sporo stresu. Warto też zakładać kaganiec psom, które na spacerze chwytają wszystko, co tylko pojawi się w zasięgu ich pyska. Może to być coś trującego lub niebezpiecznego. Kaganiec zapobiegnie takiej sytuacji, a nawet uratuje psu życie. Choć w mało uczęszczanych miejscach pies może biegać bez smyczy, lepiej założyć mu kaganiec, dzięki czemu nie będzie zagrażał bezpieczeństwu innych. Choć przepisy dotyczące wyprowadzania psów nie mówią jednoznacznie, kiedy kaganiec należy założyć, warto obiektywnie spojrzeć na zagadnienie – pies nie może stwarzać zagrożenia dla ludzi i zwierząt!
Co może grozić za brak kagańca? Kary dla właściciela psa
Czy pies musi mieć kaganiec i być na smyczy na każdym spacerze? To zależy, ty jako opiekun musisz zachować zwykłe środki ostrożności, biorąc pod uwagę charakter czy cechy danej rasy psów. Właściciel, który nie dopilnuje swojego czworonoga i stworzy zagrożenie, podlega karze grzywny, nagany lub ograniczenia wolności. Mandat natomiast mogą otrzymać właściciele psów, które zostaną uznane za niestwarzające zagrożenia. Szczegółowe informacje co do sposobu kontrolowania psów znajdują się w regulaminach np. przewoźników. Dowiesz się z nich, czy i kiedy kaganiec dla psa jest obowiązkowy.
Noszenie kagańca przez psy uznawane za agresywne
W kagańcu powinny chodzić niektóre psy – zwłaszcza te uznane za rasy niebezpieczne:
- rottweiler;
- dog argentyński;
- pies z Majorki;
- pies kanaryjski;
- moskiewski pies stróżujący;
- owczarek kaukaski;
- buldog amerykański;
- amerykański pit bull terrier;
- tosa inu.
Jeśli masz psa rasy agresywnej, musisz mieć świadomość, że powinien być on pilnowany i kontrolowany na spacerze. Możesz go spuścić ze smyczy, jednak w miejscach, gdzie nie ma tłumów i powinien on wówczas mieć założony kaganiec.
Kiedy można puścić psa luzem?
Właściciele psów zastanawiają się również, czy mogą puszczać psa luzem np. na spacerze w parku. Istotne jest to, czy mają oni pełną kontrolę nad pupilem, czy ten przychodzi na zawołanie, reaguje na komendy. Dodatkowo, taki pies powinien zostać oznakowany, co umożliwia identyfikację właściciela. Psy nie mogą biegać swobodnie, jeśli właściciel nie ma nad nimi pełnej kontroli. Kaganiec jest również niezbędny w przypadku psiaków, które mogą ugryźć. Czasem nawet przedstawiciele małych ras mają tendencje do podgryzania, czym niestety mogą wyrządzić krzywdę, a opiekunowi przysporzyć kłopotów.
Czy pies musi mieć kaganiec? Podsumowanie
Na pewno warto nabyć kaganiec i oswoić z nim psa. Kaganiec jest niezbędny w przypadku psa, który zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia innych. Jako opiekun i właściciel musisz przestrzegać zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu i wyprowadzaniu zwierzęcia. Powinieneś znać zasady, które mówią, kiedy pies musi chodzić w kagańcu, kiedy możesz spacerować z psem bez smyczy. Każdy, kto złamie obowiązujące przepisy, podlega karom. Musisz dopilnować, aby twój pies nikomu nie zrobił krzywdy. Pilnuj czworonożnego przyjaciela i nie zostawiaj go samemu sobie.
Tak naprawdę liczy się zdrowy rozsądek opiekuna zwierzęcia. Wiadomo, że nie należy puszczać psów bez możliwości ich kontroli. Trzymanie na smyczy podczas spacerów to także norma. Kiedy już dobrze poznasz psi charakter, z pewnością zrozumiesz, czy pies powinien mieć kaganiec w określonych sytuacjach i jak bezpiecznie się z nim przemieszczać.