Wypadanie sierści u psa, które nasila się zazwyczaj dwa razy do roku (przed zimą i po zimie), to zjawisko naturalne, fizjologiczne, dzięki któremu czworonóg może lepiej przystosować się do warunków panujących w jego otoczeniu. Nadmierne wypadanie sierści, zwłaszcza gdy towarzyszą mu inne niepokojące objawy, może jednak być związane np. z rozmaitymi schorzeniami, niedoborami, stresem czy nieprawidłową pielęgnacją. Jak poradzić sobie z linieniem? Czy można mu zapobiec? Jak rozpoznać, czy nie kryje się za nim jakiś problem? Dowiedz się więcej!
Wypadanie sierści u psa – proces fizjologiczny
Linienie psa jest zjawiskiem, które doskonale zna każdy opiekun czworonoga. Nie istnieją bowiem psy, które nie gubią sierści w ogóle. Chyba że… psy bezwłose! Istnieją natomiast rasy, których sierść wypada w niewielkim stopniu. To rasy psów bez podszerstka, jak np. popularny yorkshire terrier czy maltańczyk. Ich okrywa włosowa nie jest „nieśmiertelna”, gdyż tak samo podlega cyklowi rozwojowemu. Kiedy włos obumiera, wypada, ustępując miejsca nowemu.
Psy standardowo zrzucają sierść dwa razy w roku. Przed zimą, gdy wymieniają delikatną, letnią szatę na grubszą, która będzie je lepiej izolować od zimna, i po zimie, gdy pozbywają się ciepłego „kożuszka”. Czy istnieją domowe sposoby na wypadanie sierści u psa, które całkowicie je powstrzymają? Nie, ale stosując się do kilku prostych wskazówek, można przetrwać czas wymiany sierści, o czym szerzej poniżej.
Wypadanie sierści u psa – choroba
Wypadanie sierści u psa może być oznaką choroby, zwłaszcza gdy:
- jest to nadmierne linienie;
- występuje w innych niż typowe dla tego zjawiska okresach roku;
- towarzyszą mu inne niepokojące objawy, jak np. miejscowe wyłysienie, świąd, niepokój, drapanie i wygryzanie sierści powodujące rany i strupy.
W tej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii w celu przeprowadzenia badań. Czworonóg może bowiem zmagać się z rozmaitymi schorzeniami o podłożu alergicznym, grzybiczym etc. Powód oczywiście może być też bardziej prozaiczny, jak np. pchły lub inne pasożyty.
Wypadanie sierści u psa – niedobór składników odżywczych
Niedobory poszczególnych składników odżywczych mogą wynikać zarówno z choroby, jak i np. nieprawidłowej diety. Jeśli pies otrzymuje nieodpowiednią karmę, np. niskiej jakości lub/i źle dobraną do jego potrzeb i wymagań (tj. do wagi, wieku, stanu zdrowia itd.), jego dieta nie będzie zbilansowana. W praktyce oznacza to, że w którymś momencie może przełożyć się to na pogłębianie się niedoboru witamin, minerałów i innych cennych składników potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stan ten może objawiać się m.in. wypadaniem sierści.
Od Redakcji
Zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie dodawaj do psiej miski zbyt dużo suplementów, które mogłyby obciążyć np. wątrobę. Najlepiej, jeśli ich rodzaje oraz dawki skonsultujesz z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.
Wypadanie sierści u psa – stres
Stres często nazywany jest „cichym zabójcą”. W stwierdzeniu tym nie ma przesady. Psy narażone są na negatywny wpływ silnego lub/i długotrwałego stresu tak samo jak ludzie. Może on skutkować nie tylko obniżeniem nastroju i innymi problemami psychicznymi, ale wywoływać m.in. problemy skórne, w tym wypadanie sierści u psa.
Wypadanie sierści u psa – błędy w pielęgnacji lub jej brak
Nawet jeśli pupil ma krótką sierść, wymaga ona starannej, regularnej pielęgnacji. Powinna być m.in. szczotkowana nie rzadziej niż 2–3 razy w tygodniu w celu pozbycia się martwych włosów, kurzu i innych zanieczyszczeń, które gromadzą się na niej każdego dnia. Jest to szczególnie ważne w przypadku psów ras długowłosych o bujnej szacie, w których sierść łatwo zaplątują się zanieczyszczenia różnego rodzaju (np. drobne patyczki, liście podczas spaceru etc.) i która ma tendencje do kołtunienia.
Od Redakcji
Regularna pielęgnacja sierści psa pozwoli też szybciej zaobserwować ewentualne pasożyty, takie jak pchły czy kleszcze, i podjąć działanie w celu ich wyeliminowania.
Zaniechanie regularnego czesania psa pociągnie za sobą nie tylko problemy estetyczne. Wypadanie sierści u psa może być ponadto spowodowane np. za rzadką lub za częstą kąpielą lub/i stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków.
Wypadanie sierści u psa – czy można je zatrzymać?
Jak już zostało wyżej nadmienione, nie można powstrzymać wypadania sierści, jeśli jest ono związane z fizjologicznym procesem, który odbywa się zazwyczaj dwa razy do roku. Martwy włos musi wypaść, ustępując miejsca nowej, zdrowej sierści psa, która ma spełniać określone zadania (przede wszystkim funkcję termoizolacyjną). Jeżeli natomiast przyczynami wypadania sierści u psa są np. choroba, nieprawidłowa dieta, stres czy niewłaściwa pielęgnacja, koniecznie trzeba te czynniki wyeliminować, aby powstrzymać nienaturalny proces.
Wypadanie sierści u psa – co robić w czasie linienia fizjologicznego?
To zjawisko, które będzie się powtarzać przynajmniej dwa razy w roku przez całe życie psa. Jest ono szczególnie uciążliwe w przypadku ras dużych, które cechują się bardzo gęstą i długą szatą. Sierść rozrzucona po całym domu, nie tylko na podłogach, ale w pościeli, na sofie i w… porannej kawie irytuje i skutecznie potrafi zepsuć humor. Na szczęście, choć nie unikniesz linienia całkowicie, możesz znacząco ograniczyć bałagan z tym związany. Jak? Oto kilka prostych rad:
- regularne szczotkowanie – to absolutna podstawa. Im więcej włosa wyczeszesz, tym mniej spadnie go na podłogę. Bez względu na rodzaj sierści szczotkuj swojego pupila codzienne przez cały okres wymiany szaty (a nawet kilka razy dziennie, jeśli znajdziesz chwilę);
- suplementacja – choć istnieją rozmaite preparaty witaminowe, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i inne dostępne w sklepach zoologicznych, tę kwestię skonsultuj z lekarzem weterynarii. Niech poleci ci dobry produkt na wzmocnienie sierści czworonoga;
- kąpiel – podczas kąpieli (nie powinna być zbyt częsta!) stosuj dobrej jakości kosmetyki, jak szampony i odżywki, które wzmacniają włos i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu;
- akcesoria do czesania – postaw na odpowiednie szczotki i grzebienie – solidne, dobrze dobrane do wielkości psa, rodzaju i długości jego szaty. Jeśli masz wątpliwości, co wybrać, skonsultuj się z groomerem;
- akcesoria do sprzątania – obecnie istnieje bardzo dużo ciekawych sprzętów do łatwego i szybkiego usuwania sierści. Warto się w nie zaopatrzyć, by pozbyć się niechcianych włosów zarówno z dywanu, łóżka, jak i ubrań w okresie linienia.
Okres naturalnej wymiany okrywy włosowej wcale nie musi być czasem stresującym, przebiegającym pod znakiem bałaganu w domu. Wystarczy, że odpowiednio się do niego przygotujesz! Jeśli natomiast wypadanie sierści u psa wynika z innych przyczyn niż naturalne linienie, udaj się po poradę do lekarza, który pomoże twojemu zwierzakowi.