Pies może mieć twarde pazury, które wymagają okresowego przycinania. Można to robić samodzielnie lub zdać się w tej kwestii na weterynarza. Czworonogi zasadniczo same powinny ścierać sobie pazury podczas biegania po twardym podłożu, np. płytach chodnikowych czy kamieniach. Jeśli jednak zwykle spacerujesz ze swoim zwierzakiem w parku czy po polu, gdzie ziemia jest miękka, a na co dzień psiak przebywa w domu i chodzi po dywanach, nie ma szans na naturalne skrócenie. Jak wygląda obcinanie pazurów u psa? Jak często powinieneś to robić?

Obcinanie pazurów u psa w ramach profilaktyki zdrowotnej

Bagatelizowanie tej kwestii może prowadzić do tego, że czworonóg będzie mieć przerośnięte pazury. U psa taka sytuacja ma wymiar nie tylko estetyczny. Jeśli pazury są zbyt długie, to wpływają na obniżenie komfortu życia, ponieważ uniemożliwiają normalne poruszanie się czworonoga.

Aktywność na świeżym powietrzu pomaga zwierzęciu w pozbyciu się zbyt długich pazurów. W sposób mechaniczny powinny się zużywać na tyle szybko, by mogła narosnąć nowa płytka. Jednak obcinanie pazurów u psa może być potrzebne, jeśli czworonóg najczęściej porusza się po miękkim podłożu, jest mniej aktywny, np. z uwagi na wiek, albo ma do tego indywidualne predyspozycje. Rasa i dieta także mają tu znaczenie.

Jeśli czworonóg najczęściej porusza się po łąkach, parkach i lasach, nie będzie w stanie zetrzeć płytki sam. W takim przypadku trzeba ścinać za długie pazury u psa.

Czym skutkuje niewłaściwa pielęgnacja pazurów u psa?

Za długie pazury u psa uniemożliwiają mu prawidłowe stawianie łap na podłożu. Obijają się o ziemię, a to powoduje, że łapy stawiane są pod złym kątem – obciążenia przenoszą się na stawy. Jeśli stan związany z przerośniętymi pazurami u psa będzie się przedłużał, może to nawet spowodować nieodwracalne zmiany, jak:

  • uszkodzenia kości palców;
  • kulawiznę;
  • nieprawidłową postawę ciała;
  • zwyrodnienie stawów.

Zawinięte, przerośnięte pazury psa wbijają się w skórę, powodując ból. Dojść może u zwierzęcia do powstawania stanów zapalnych i ropni. Dlatego należy pamiętać, aby obciąć pazury psu na czas. Ten zabieg pielęgnacyjny jest bardzo istotny dla komfortu i zdrowia zwierzęcia.

Jak obciąć psu paznokcie?

By nie dopuścić do przerośniętych pazurów u psów, należy je regularnie obcinać. Warto zadbać, aby zabieg odbywał się w przyjaznej atmosferze, by zmniejszyć stres u czworonoga. Zanim przystąpisz do obcinania pazurów u psa, weź go na spacer po deszczu lub zabierz nad wodę. Kiedy pazury będą „wymoczone” i staną się miękkie – łatwiej będzie je przyciąć.

Chwyć delikatnie jego łapę (możesz zrobić to, kiedy będzie zrelaksowany, albo nawet podczas snu) i szybkim stanowczym ruchem obetnij pazur. Skracaj za długie pazury u psa pod kątem 45 stopni, zachowując mniej więcej około 1 mm odstępu od ich macierzy. Wykorzystaj do tego celu specjalny obcinacz, którym obetniesz tak samo skutecznie pazurki psów i kotów. Dopasowane jest on do fizjologicznego kształtu tej części ciała zwierząt. Dzięki antypoślizgowej rączce takie cążki poradzą sobie z twardym paznokciem, a ty będziesz musiał tylko ustawić element tnący w odpowiednim miejscu.  Ludzkie nożyczki do paznokci nie zdadzą egzaminu w przypadku psich pazurów.

Jeśli pupil ma ciemne lub czarne pazury, posłuż się latarką, by rozpoznać, gdzie dokładnie zaczyna się żywa część paznokcia. Kiedy będzie już po wszystkim nagródź psa smaczkiem.

Uważaj, by nie skrócić psich pazurów zbyt mocno!

Zmuszanie czworonoga do obcinania za długich paznokci, robienie tego na siłę lub z użyciem cążek dla ludzi, może spowodować bolesne doświadczenia. Pies odczuwać będzie dotkliwy ból, jeśli zbyt głęboko utniesz pazury, zwłaszcza w obrębie części żywej, czyli w macierzy. Mieszczą się tam liczne naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Lepiej obetnij mniej niż za dużo.

Kiedy obciąć psu pazury?

Nie ma jednych, uniwersalnych zasad mówiących o tym, kiedy należy przeprowadzić obcinanie pazurów u psa. Kiedy jest to konieczne? Na pewno wtedy, gdy czworonóg nie zdziera sobie pazurów o podłoże. Częstotliwość obcinania paznokci u psa trzeba zwiększyć, jeśli spożywa posiłki bogate w mikro- i makroelementy. Sprzyjają one szybszemu wzrostowi tej części ciała.

Kiedy podczas chodzenia psa po parkiecie czy panelach słyszysz charakterystyczny odgłos, jego pazury są zbyt długie. Ponadto nie powinny być dłuższe niż opuszka palca, gdy zwierzę stoi na płaskim podłożu – a więc nie powinny go dotykać.

Podsumowanie

Obcinanie pazurów u psa jest koniecznością, by nie doszło do bolesnych infekcji. Trzeba przeprowadzić taki zabieg, gdy pazury są przerośnięte i utrudniają chodzenie. Możesz obciąć je samodzielnie, wykorzystując do tego celu specjalne cążki, albo udać się do specjalisty.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)