Brzydki zapach z pyska psa to nic przyjemnego. W jamie ustnej każdego ssaka znajdują się bakterie, dlatego musisz liczyć się z tym, że psyk twojego pupila raczej nigdy nie będzie miał neutralnego zapachu. Jeżeli jednak nieświeży oddech u psa jest na tyle intensywny, że wyczuwasz go z pewnego oddalenia, można założyć, że w organizmie zwierzęcia zaszły jakieś zmiany. Dobrze jest poznać ich przyczynę, a potem rozpocząć leczenie.
Nieświeży oddech u psa – skąd się bierze?
Oto kilka przyczyn nieświeżego oddechu u psa.
Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej
Chociaż posiadanie psa w naszej kulturze nie jest niczym niezwykłym, to w gruncie rzeczy niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo istotna jest higiena jamy ustnej pupila. Zwierzak nie może sam umyć sobie zębów, dlatego opiekun musi robić to za niego. Codzienne szczotkowanie zębów psa to najlepsza profilaktyka chorób jamy ustnej. Zęby należy czyścić specjalną szczoteczką oraz pastą przeznaczoną dla zwierząt. W ten sposób zapobiegniesz nadmiernemu gromadzeniu się płytki nazębnej a w konsekwencji powstawaniu kamienia.
Na rynku zoologicznym znajdują się różne preparaty przeznaczone do pielęgnacji zębów i dziąseł. Mają formę chusteczek, płynów czy sprejów. Niestety, tylko mechaniczne usuwanie płytki poprzez mycie zębów może naprawdę skutecznie zapobiegać kamieniowi.
Kamień nazębny i choroby przyzębia
Kiedy naturalnie bytujące w pysku bakterie wchodzą w reakcję z resztkami, na zębach tworzy się osad. O ile jest on regularnie usuwany, o tyle nie stanowi zagrożenia dla zwierzaka. Nadmiar płytki szybko jednak zamienia się w kamień nazębny, który może doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł.
Nieświeży oddech u psa bardzo często jest efektem właśnie chorób przyzębia. Oprócz przykrego zapachu pojawia się wówczas zaczerwienienie dziąseł. Jeżeli na tym etapie nie udasz się do weterynarza, z czasem dojdą jeszcze opuchlizna, krwawienie oraz poluzowanie zębów.
Koprofagia, czyli spożywanie odchodów
Niekiedy przyczyną brzydkiego oddechu jest koprofagia, czyli zjadanie odchodów innych psów lub ludzi. U psów takie zachowanie ma podłoże atawistyczne. Przodkowie naszych czworonogów w ten sposób usuwali swoje ślady zapachowe. Koprofagia może być jednak nabyta, na przykład w procesie nieprawidłowej nauki czystości. Zjadanie odchodów znacznie wzmaga ryzyko zakażenia pasożytami. Jeżeli zdarza się psu nagminnie, warto skorzystać z pomocy behawiorysty, zamiast tylko skupiać się na usuwaniu nieświeżego oddechu u psa.
Problemy z układem oddechowym
Brzydki zapach z pyska psa może być także skutkiem infekcji układu oddechowego. Ropne zapalenie w obrębie migdałków, czy gardła powodują smród z pyska. Zazwyczaj w takich sytuacjach pojawiają się również dodatkowe objawy, bardziej typowe dla schorzeń dróg oddechowych – kichanie, kaszel, problemy z przełykaniem.
Problemy z układem pokarmowym
Jeżeli zauważysz nieświeży oddech u psa, zastanów się, czy problemy nie wynikają z nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego. Nieprawidłowy zapach z pyska często pojawia się w przypadkach refluksu albo niedoborów enzymów trawiennych. Oddech psa zmienia również cukrzyca, która jest chorobą metaboliczną. Oczywiście, zanim dojdzie do diagnostyki, trzeba wykluczyć bardziej prawdopodobne kwestie. Jeżeli jednak nieświeży oddech u psa utrzymuje się przez dłuższy czas pomimo zachowania higieny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.
Choroby nerek
Dla wielu osób zaskoczeniem może okazać się, że przykry zapach z jamy ustnej psa może być wynikiem choroby, a nawet niewydolności nerek. Dlaczego? Głównym zadaniem tego organu jest usuwanie toksyn z krwi zwierzęcia. Jeżeli jego praca zostaje zaburzona, wzrasta poziom mocznika we krwi. W takich sytuacjach oddech psa zaczyna mieć wyraźny zapach amoniaku.
Nieświeży oddech u psa – jak sobie z nim radzić?
Do mycia zębów warto przyzwyczajać już małego szczeniaka. Jeżeli jednak do tej pory twój dorosły psiak nie miał kontaktu ze szczoteczką do zębów, nic straconego. Rozpoczynaj trening od podsuwania zwierzęciu szczoteczki do gryzienia. Jeżeli spotka się to z akceptacją, stopniowo wprowadzaj pastę do zębów. Oczywiście musi to być produkt przeznaczony dla zwierząt.
Niestety, jeżeli pojawiły się już przykry zapach z pyska i zaczerwienienie, prawdopodobnie doszło do zapalenia dziąseł. Konieczna będzie wizyta u weterynarza i podanie antybiotyku, a następnie zdjęcie kamienia w sedacji.
Wykonuj badania kontrolne
Każdy pies raz w roku powinien przejść przez przynajmniej podstawowe badania kontrolne. Wiesz już, że przyczyny nieświeżego oddechu u psa mogą być spowodowane chorobami metabolicznymi (cukrzyca), a nawet niewydolnością nerek lub wątroby. Aby móc kontrolować stan narządów, wystarczy wykonać proste badanie biochemiczne krwi.
Przy każdej wizycie kontrolnej proś swojego lekarza weterynarii o kontrolę stanu psiej paszczy. Odkładający się kamień czy stan zapalny gardła są widoczne gołym okiem i można rozpoznać je we wczesnym stadium rozwoju. Profilaktycznie możesz podawać przysmaki dentystyczne, ale jeśli kamień już się odłożył, będą one tylko maskowały problem.
Konsultuj się z trenerem lub behawiorystą
W przypadku koprofagii konieczna może okazać się wizyta u psiego behawiorysty lub trenera (niektóre osoby łączą obydwa te zawody). Skorzystaj z tego szczególnie wtedy, kiedy jedzenie odchodów często się powtarza, a pies nie reaguje na komendę „zostaw” pomimo nauki.
Jeżeli masz w domu także kota, który załatwia się do kuwety, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies będzie szukał w niej przysmaków. Kocie odchody są dla psów wyjątkowo atrakcyjne i walka z ich zjadaniem zazwyczaj przypomina walkę z wiatrakami. Sprzątaj kuwety na bieżąco i nie zapominaj o odrobaczaniu mruczków.
Nieświeży oddech u psa – podsumowanie
Przyczyny nieświeżego oddechu u psa mogą być różne. Od złego stanu jamy ustnej po zaawansowaną niewydolność nerek. Jedno jest pewne – jeżeli zapach z pyska twojego psa jest trudny do zniesienia, z pewnością dzieje się coś, co wymaga twojej uwagi. W pierwszej kolejności umów się na przegląd dentystyczny, a potem, w razie potrzeby, rozpocznij z weterynarzem dalszą diagnostykę.