Właściciele psów doskonale wiedzą, że czworonożny przyjaciel to nie tylko wierny towarzysz codziennych aktywności, ale także obowiązek. Trzeba pamiętać o tym, by dobrać odpowiednią karmę do potrzeb, rasy, wieku czy masy ciała. Niezwykle istotna jest także pielęgnacja oraz zapewnienie psu bezpieczeństwa w różnych sytuacjach. Poza tym zwierzęta wymagają uwagi, spacerów, zabawy, ale to czysta radość dla wszystkich. Zdrowie czworonożnego pupila zależy od wielu czynników. Z pewnością dostępne w sklepie internetowym akcesoria znacznie będą ułatwiać opiekę. Także sprawią, że codzienna rutyna stanie się przyjemniejsza i psy będą szczęśliwsze, będą miały lepszą kondycję oraz będą świetnie wyglądać.

O czym muszą pamiętać właściciele psów

Pies wykonuje codziennie szereg czynności, które dają nam sygnały dotyczące jego stanu zdrowia i kondycji. Je widać także w wyglądzie sierści czy na przykład oczu. I dlatego można szybko ocenić, czy coś niepokojącego dzieje się z psem. Czasem złe samopoczucie wynika z takich czynników jak niewłaściwa dieta, zmiana środowiska, stres czy też na przykład choroba. Niebagatelne znaczenie ma także wiek psa i z czasem z pewnością będziemy obserwować jak pupil się zmienia. Zupełnie inaczej zachowują się szczenięta i mają zupełnie odmienne potrzeby niż seniorzy. Z drugiej strony niezwykle ważna jest także ocena stanu fizjologicznego. Psy po kastracji czy w czasie ciąży będą potrzebować na pewno zupełnie innej diety. Trzeba również pamiętać o tym, że zwierzę będzie wymagało odpowiednich akcesoriów. Kierowcy powinni zadbać o transporter dla psa. Musi być on dopasowany do wielkości pupila. Niewątpliwie ułatwia bezpieczne przewożenie zwierzęcia do lekarza, na urlop czy też wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba. Alternatywą jest mata do samochodu dla psa. W tym wariancie będzie także chronić przed zabrudzeniem tapicerki.

Wymagający przyjaciel

Może się wydawać, że zdecydowanie mniej uwagi będą wymagać rybki akwariowe, ale to tylko pozory. Tu także niezwykle ważne będzie stworzenie odpowiednich i przyjaznych warunków do życia. Zresztą wymagają ich wszystkie zwierzęta, którymi się opiekujemy, które są dla nas świetnym towarzystwem, sprawiają, że dzień jest zdecydowanie lepszy. Oczywiście w polskich domach najczęściej pojawiają się psy. W modzie są niektóre rasy, choć i kundelki nie tracą na popularności. Chodzi przecież o to, by tworzyć w domu atmosferę miłości. Warto też zadbać o to, by dzieci również uczyły się szacunku dla zwierząt, ponieważ będzie to procentować przez wszystkie kolejne lata.

Czy ważny jest wiek psa?

Pies wymaga pielęgnacji skrojonej na miarę. Warto pamiętać o tym, że sam wygląd sierści i skóry już dużo mówi o jego kondycji i stanie zdrowia. I dlatego nawet w czasie codziennych pieszczot jesteśmy w stanie zauważyć plamy, zgrubienia, niepokojące zmiany. Pies będzie także reagować, gdy w jakiś miejscu odczuwa dolegliwości bólowe. Takich objawów nie wolno lekceważyć. Psy również borykają się z alergiami, czasem chorują i wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a także wsparcia specjalistów. Weterynarz może również doradzić, jaką karmę wybrać do konkretnych potrzeb, na jakie akcesoria się zdecydować i jak pielęgnować psa, by był on zdrowy i czuł się świetnie. Zabiegów będzie wymagać nie tylko sierść, ale także oczy, pazury, uszy oraz zęby. Czasem trzeba zmienić nawyki, wprowadzić inny jadłospis, nowy szampon, by sprawić, że pies odzyska wigor i będzie aktywniejszy. A właściciel spokojniejszy i szczęśliwszy.

Archiwum: lipiec 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)