Kwestia higieny jamy ustnej to pięta achillesowa większości opiekunów czworonogów. Kamień nazębny u psa jest tak powszechny, że często uznaje się go za coś oczywistego, tymczasem zaniedbanie tej kwestii może prowadzić nie tylko do poważnych chorób jamy ustnej. Jest bowiem także źródłem zaburzeń ważnych narządów wewnętrznych. Z poniższego artykułu dowiesz się jak usunąć kamień i właściwie dbać zęby swojego pupila.
Jak powstaje kamień nazębny u psa?
W jamie ustnej psa bytują bakterie, które w kontakcie z resztkami jedzenia zmieniają się w płytkę nazębną. Jej powstawanie jest całkowicie naturalne. Jeżeli jednak płytka nie jest regularnie usuwana, pod wpływem śliny twardnieje i w konsekwencji dochodzi do powstawania kamienia nazębnego u psa. Najwięcej kamienia pojawia się zazwyczaj na tylnych zębach oraz w okolicy kłów.
Kamień odkładający się na psich zębach jest prawdziwą pożywką dla bakterii. To właśnie z tego powodu w jamie ustnej pojawiają się stany zapalne dziąseł i przyzębia. W skrajnych przypadkach może to doprowadzić do uogólnionego stanu zapalnego i wypadnięcia wszystkich zębów.
Rasy narażone na kamień nazębny
Osad i kamień na zębach mogą dotknąć każdego psa. Najbardziej narażone są starsze osobniki oraz psy małe, miniaturowe, te z syndromem brachycefalicznym oraz z krzywym zgryzem. Na kamień i choroby przyzębia dziedzicznie narażone są takie rasy, jak na przykład:
- jamniki;
- owczarki szkockie;
- maltańczyki,
- yorkshire terriery;
- buldogi francuskie;
- charty i whippety.
Jak rozpoznać kamień nazębny u psa?
Jak sprawdzić, czy na zębach twojego psa tworzy się kamień? Oznaki odkładania się kamienia można zobaczyć gołym okiem, dlatego przynajmniej raz w tygodniu warto przejrzeć stan jamy ustnej swojego czworonoga. Nagromadzony osad nazębny ma szary lub brązowy kolor. Pojawia się w okolicach dziąseł, a niekiedy nawet nachodzi za ich brzegi.
Kamień nazębny u psa a stan zapalny i inne objawy
Bardzo ważne są regularne przeglądy stomatologiczne u lekarza weterynarii. Na każdej wizycie proś weterynarza, aby skontrolował stan zębów i dziąseł zwierzęcia. Czasami kamień nazębny u psa gromadzi się na tylnej stronie zębów i nie jest widoczny gołym okiem.
Kiedy płytka bakteryjna nagromadza się w dużej ilości, a w psiej jamie ustnej pojawia się stan zapalny, można zaobserwować poniższe symptomy:
- nieprzyjemny zapach z pyska;
- zaczerwienienie dziąseł;
- ślinotok,
- krwawienie, opuchlizna, wypadanie zębów.
W bardzo skrajnych przypadkach ból może uniemożliwić zwierzęciu spożywanie pokarmu. W konsekwencji prowadzi to do utraty wagi i apatii.
Jakie są skutki nazębnego kamienia u psa?
Kamień nazębny u psa to nie tylko przykry zapach z pyska i nie najlepszy wygląd psich zębów. Powoduje też stany zapalne i ropnie, które z czasem sprawiają zwierzęciu coraz większy ból. Na domiar złego z każdym przełknięciem śliny do organizmu dostają się bakterie, które mogą realnie uszkadzać ważne narządy wewnętrzne. Psy z bardzo złym stanem zębów i dziąseł, który utrzymuje się latami, mogą w konsekwencji zapadać na choroby:
- serca;
- wątroby;
- nerek.
Odkładanie się kamienia nazębnego jest więc bardzo niebezpieczne i powinno być jak najszybciej zahamowane.
Jak usunąć kamień nazębny u psa?
Istnieje wiele teorii na temat domowych sposobów radzenia sobie z problemem, jakim jest kamień na zębach u psa. Producenci proponują specjalne gryzaki i suche karmy, które służą do czyszczenia zębów. Niekiedy można zetknąć się także z opinią, jakoby zęby psa dało się oskrobać z kamienia paznokciem. Niestety, to nie pomoże.
Kiedy nalot i płytka nazębna zamienią się w kamień, konieczne będzie jego usunięcie, a do tego potrzebny jest przegląd dentystyczny i odpowiedni zabieg. Usuwanie kamienia nazębnego u psa odbywa się pod narkozą w gabinecie weterynaryjnym.
Profilaktyka kamienia i chorób jamy ustnej psa
Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Dbanie o uzębienie psa jest tak samo ważne, jak troska o kondycję jego sierści, zdrowie czy żywienie. Nieodłącznym elementem higieny psiej jamy ustnej jest szczotkowanie. Chociaż wielu osobom może wydać się to zaskakujące, to psu również powinno się codziennie myć zęby. Do szczoteczki i pasty do zębów (koniecznie przeznaczonej dla zwierząt) warto przyzwyczajać już małe szczeniaki.
Mycie zębów to podstawa!
Tylko regularne usuwanie płytki nazębnej i osadu może powstrzymać rozwój kamienia nazębnego u psa. Istnieje mit, który mówi, że sucha karma czyści zwierzęce zęby, jednak suche chrupki nie mają mocy czyszczącej. Mokre jedzenie faktycznie bardziej osadza się na zębach. Każdy rodzaj pożywienia powinien być jednak regularnie usuwany.
Jak jeszcze można dbać o higienę psich zębów?
Czy można zrobić coś poza myciem zębów? Zachęcaj psa do żucia! Dobrej jakości gryzaki oczyszczające zęby, żwacze, czy surowe mięso to dobry sposób na mechaniczne usuwanie osadu. W sklepach zoologicznych znajdziesz także specjalne preparaty w formie nasączonych wacików lub sprejów, które pomagają zachować odpowiednią higienę jamy ustnej.
Kamień nazębny u psa i kota to poważny problem, któremu warto zapobiegać. Pamiętaj o tym, aby dbać o higienę jamy ustnej swojego pupila. Codzienne szczotkowanie powierzchni zębów i dziąseł twojego psa pozwoli uniknąć kosztownego zabiegu pod narkozą.