Zdrowa psia dieta to podstawa

Podobnie jak w przypadku ludzi, również u psów bardzo istotna w utrzymaniu zdrowych zębów jest właściwa dieta. Najlepsza karma dla psa powinna być pełnowartościowa, dostarczać wszystkich składników odżywczych i mineralnych w odpowiednich proporcjach. Nawet jeżeli decydujesz się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla psa, musisz pamiętać o ich uzupełnianiu w razie potrzeby odpowiednimi suplementami – witaminowymi, mineralnymi czy zdrowymi tłuszczami. Nie podawaj psu pokarmów typowo ludzkich – słodyczy, czy toksycznej dla czworonoga czekolady – mają one podobnie jak u człowieka negatywny wpływ na zęby.

Przysmaki dbające o czystość zębów psa

Obok działania od wewnątrz mającego wpływ na dobrą mineralizację kości i zębów psa, a także zdrowe dziąsła, ważne jest również utrzymanie psich zębów w czystości. Nie oznacza to oczywiście, że trzeba je regularnie czyścić – ważne jest zadbanie, by pies miał możliwość ich wyczyszczenia w naturalny, „psi sposób”. To między innymi:

  • ogryzanie kości, patyków,
  • żucie twardej skóry,
  • korzystanie z naturalnych gryzaków, zabawek czyszczących zęby,
  • specjalne gryzaki – szczoteczki dla psów.

Czasami podobne zadanie odgrywają niektóre rodzaje najlepszych karm dla psa w suchej postaci. Jeżeli jednak pies nie jest zainteresowany żadnym z wymienionych sposobów, pozostaje wsparcie w pielęgnacji jego zębów.

Pielęgnacja psich zębów

W sytuacjach, gdy naturalne oczyszczanie zębów psa nie odnosi pożądanych skutków, albo też pupil trafił do Ciebie z już zaawansowanym problemem z zębami, konieczne jest bardziej „ludzkie” wsparcie w ich pielęgnacji. Na rynku dostępne są specjalne pasty do zębów dla psów, a także odpowiednio skonstruowane szczoteczki. Oczywiście początki w myciu zębów psa mogą być trudne, jednak z czasem i spokojnym podejściem może stać się to normalnym, codziennym rytuałem. Jeżeli osady na zębach są mocne, albo pojawiają się ubytki, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Kontrolne wizyty u weterynarza

Weterynarza warto odwiedzić nie tylko w sytuacji pojawienia się problemów z uzębieniem psa, ale również kontrolnie. To swoista profilaktyka, znana w ludzkim wydaniu z wizyt u dentysty. W razie pojawiania się osadów nazębnych weterynarz może polecić specjalistyczną najlepszą karmę dla psa w danej sytuacji, albo też poradzić co jeszcze można zrobić, by pomóc zwierzęciu.

Jak jeszcze można zadbać o psie uzębienie?

Chcesz zadbać o swojego czworonoga jak najlepiej i szukasz szerszych informacji na temat zdrowych psich zębów? Odwiedź Magazyn.Ceneo.pl, a poznasz porady ekspertów i znajdziesz wiele cennych informacji. Otaczanie troską psa pod każdym kątem pomoże Ci w utrzymaniu jego zdrowia przez długi czas, a on z pewnością odwdzięczy Ci się ogromem bezwarunkowej psiej miłości.

Archiwum: wrzesień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.