Zdarza się, że pies zjadł tabletki na nadciśnienie, które były przeznaczone dla człowieka. Taka sytuacja może być nie tylko niepokojąca, ale także niebezpieczna dla zdrowia i życia psa. Kluczowe jest odpowiednie postępowanie i natychmiastowa reakcja.

Jak działają tabletki na nadciśnienie?

Tabletki na nadciśnienie działają poprzez kontrolowanie ciśnienia krwi w organizmie, pomagając rozszerzyć naczynia krwionośne, zmniejszając objętość krwi lub spowalniając bicie serca. Niektóre z nich blokują receptory adrenergiczne, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, inne hamują produkcję hormonu angiotensyny II, który zwęża naczynia krwionośne. Z kolei leki diuretyczne zwiększają wydalanie soli i wody z organizmu, co zmniejsza objętość krwi. Wszystko to składa się na obniżenie ciśnienia krwi. Co więc się stanie w sytuacji, gdy pies zjadł tabletki na nadciśnienie?

Pies zjadł tabletki na nadciśnienie. Jakie mogą być konsekwencje?

Z połknięciem tabletek na nadciśnienie przez psa wiąże się wiele potencjalnych zagrożeń. Medykamenty te są przeznaczone dla ludzi i nie będą odpowiednie dla zwierząt domowych. Skutki mogą obejmować niskie ciśnienie krwi, biegunkę, wymioty i letarg. Przede wszystkim zawsze należy mieć na względzie, że tabletki na nadciśnienie należą do grupy leków, których czworonogi bezwzględnie powinny unikać.

Trzeba też pamiętać, że leki „ludzkie” nie nadają się dla zwierząt. Nie można ich podawać pupilom na własną rękę.

Jak reagować, gdy pies zjadł tabletki na nadciśnienie?

Pierwszym i najważniejszym krokiem, gdy pies zjadł tabletki na nadciśnienie, jest natychmiastowy kontakt z weterynarzem. Nie należy próbować wymusić wymiotów na psie bez konsultacji z ekspertem. Weterynarz jest najbardziej kompetentny, aby udzielić porad w takiej sytuacji i zasugerować odpowiednie działania.

Zachowanie po incydencie

Po tym, jak pies zjadł tabletki na nadciśnienie, istotne jest monitorowanie jego zachowania. Zmiany, takie jak letarg, brak apetytu czy problemy z oddychaniem, powinny być natychmiast zgłoszone weterynarzowi.

Zapobieganie sytuacjom, gdy pies zjada tabletki na nadciśnienie

Najlepszą strategią na zabezpieczenie psa, jest zapobieganie takim sytuacjom. Wszystkie leki, w tym tabletki na nadciśnienie, powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla zwierząt. Zabezpieczenie szuflad i szafek, w których przechowuje się leki, to doskonały krok w tym kierunku.

W sytuacji, gdy pies zjadł tabletki na nadciśnienie, nadrzędną zasadą jest spokój i szybkie działanie. Natychmiastowy kontakt z weterynarzem, obserwacja zachowania psa, a przede wszystkim zapobieganie takim sytuacjom – to kluczowe elementy, które pomogą zadbać o zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.