Zapamiętaj!

 • Zjadanie papieru przez psa może wynikać z różnych przyczyn, np. nudy, stresu, lęku separacyjnego, instynktu polowania, problemów zdrowotnych czy niewłaściwej diety.
 • Chociaż zjadanie papieru nie jest zazwyczaj zagrożeniem dla życia psiaka, może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych – od zaparcia po zablokowanie przewodu pokarmowego czy rzadziej zatrucia atramentem.
 • Jeśli pies zjadł papier, kluczowe jest obserwowanie jego zachowania i skonsultowanie się z weterynarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy (letarg, brak apetytu, wymioty czy problemy z wypróżnianiem).
 • Zapobieganie zjadaniu papieru przez psa wymaga odpowiednich działań, takich jak zapewnienie psu wystarczającej ilości zabawy i ćwiczeń oraz kontrolowanie dostępu do papieru w jego otoczeniu.

Pies zjadł papier toaletowy, gazetę, karton itp. Możliwe przyczyny

Oto niektóre z nich:

 • nuda – jeżeli twój pies nie ma wystarczająco dużo zajęć lub nie jest odpowiednio stymulowany, może szukać różnych sposobów na zabawę. To dotyczy zwłaszcza tych zwierzaków, które spędzają dużo czasu samotnie w domu;
 • stres i lęk – psy reagują na nie w różny sposób. Jeżeli zauważasz, że twój pies zjada papier, gdy jest sam w domu, może cierpieć na lęk separacyjny;
 • polowanie – psy są naturalnymi drapieżnikami i mogą zjadać różne rzeczy, które znajdują na swojej drodze. Ciągnięcie i szarpanie papieru w pewnym stopniu przypomina uśmiercanie ofiary. To oznaka instynktu, niekoniecznie nadmiernej agresji.

Kolejne powody najczęściej wymieniane przez specjalistów to także:

 • przyczyny medyczne – zjadanie papieru może być objawem pewnych problemów zdrowotnych, takich jak syndrom Pica. To zaburzenie polegające na zjadaniu przedmiotów, które są niejadalne (inaczej zespół łaknienia spaczonego). Jeżeli twój pies regularnie zjada papier i inne przedmioty, które nie są jedzeniem, skonsultuj się z weterynarzem.
 • niewłaściwa dieta – jeśli czworonóg nie dostaje wystarczająco dużo jedzenia albo potrzebnych składników odżywczych.

Czy papier jest szkodliwy dla psa?

Papier w swoich różnych formach – np. karton, gazeta, książka, papier toaletowy, ręcznik papierowy i wiele innych – nie jest oczywiście naturalnym pokarmem dla psów, a zatem spożycie go może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Nie zawiera żadnych wartościowych składników odżywczych, a wypełnia żołądek. W ten sposób zjadanie papieru przez psa może prowadzić do niedożywienia, jeśli czworonóg stawia, gazety, kartki, chusteczki, kartonowe pudełka etc. ponad prawdziwe jedzenie.

Zjedzenie papieru toaletowego

Co może się stać, jeżeli pies zjadł papier toaletowy albo coś podobnie miękkiego i chłonnego? Pierwszym problemem jest ryzyko zaparcia. Papier, szczególnie w większych ilościach, może zablokować przewód pokarmowy psa, co może prowadzić do trudności z wypróżnieniem. Zablokowanie przewodu pokarmowego może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, które wymagają natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

Istnieje także ryzyko zadławienia. 

Inne rodzaje papieru

Jeśli twój pies zjadł dużą ilość papieru na raz, lub jeśli zjadł coś z grubego kartonu, istnieje ryzyko, że może się zakrztusić. Papier zawierający atrament, takie jak gazety czy niektóre rodzaje opakowań, może stanowić dodatkowe zagrożenie. Tusz drukarski może być toksyczny dla psów i spożycie dużych ilości papieru z atramentem może prowadzić do zatrucia. To jednak dość skrajne sytuacje, do których dochodzi niezmiernie rzadko. Zjadanie papieru przez psa nie jest zazwyczaj zagrożeniem dla jego życia, ale z pewnością nie jest to zdrowe zachowanie.

Co robić, gdy pies zjadł papier?

Najistotniejsze jest, aby nie ignorować całej tej sytuacji, ale także nie panikować bez potrzeby. Wiele zależy od tego, jaki to był rodzaj papieru i ile twój pupil go połknął. Przede wszystkim obserwuj zachowanie swojego psa. Jeśli czworonóg wygląda na zdrowego i nie ma problemów z jedzeniem i wypróżnianiem, prawdopodobnie nie musisz się martwić.

Kiedy do weterynarza?

Jednak jeśli po tym jak pies zjadł papier, zauważysz jakiekolwiek zmiany w zachowaniu pupila, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Do objawów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, należą przede wszystkim:

 • letarg;
 • brak apetytu;
 • wymioty;
 • biegunka lub zaparcia.

Powstrzymywanie psa od zjadania papieru

Skuteczne zapobieganie niepożądanym, potencjalnie szkodliwym dla zdrowia czworonoga zachowaniom zależy od rozwiązania problemu u źródła. Być może pies zjadł papier z powodu nudy lub stresu, więc jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu temu problemowi jest zapewnienie psu wystarczającej ilości zabawy i ćwiczeń.

Jeśli twój pies zjadł papier, sprawdź jego otoczenie i zastanów się, skąd mógł dostać dostęp do papieru. Czy zostawiasz czasopisma lub książki w zasięgu wzroku? Czy twój kosz na śmieci jest łatwo dostępny dla psa? Upewnij się, że twój pies nie ma dostępu do tych rzeczy.

Archiwum: lipiec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.