Niewydolność nerek jest chorobą, która dotyka dość często psy w starszym wieku, ale zdarza się również o młodych osobników. Diagnoza choroby nie zawsze jest tak oczywista, jak mogłoby się zdawać. Zwłaszcza że schorzenie może rozwijać się również w formie bezobjawowej. Sprawdź, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek i w jaki sposób wpłynąć na poprawę rokowań i stanu zwierzęcia.

Niewydolność nerek u psa – rodzaje i objawy

Chore nerki u psa mogą występować w wyniku:

  • ostrej niewydolności nerek;
  • przewlekłej niewydolności nerek u psa.

Pierwszy stan łatwiej zdiagnozować i leczyć. W przypadku drugiego to, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek, zależy od stadium choroby, stanu narządu i jego wpływu na czynności nerek. W przypadku poważnego uszkodzenia nerek pies ma w oczywisty sposób mniejsze szanse na powrót do zdrowia. Właśnie dlatego ważne jest, aby szybko wykryć schorzenie. Co powinno cię zaniepokoić u pupila? Są to:

  • częste oddawanie moczu;
  • wstrzymanie moczu;
  • zwiększone lub zmniejszone zapotrzebowanie na płyny;
  • zachowanie psa chorego na nerki – m.in. apatia;
  • wymioty i biegunki;
  • bladość błon śluzowych.

Diagnostyka niewydolności

Aby zdiagnozować niewydolność nerek, lekarz weterynarii musi wykonać szereg badań. Zazwyczaj do rozpoznania niezbędne są:

  • badanie morfologiczne krwi;
  • badanie moczu;
  • USG jamy brzusznej.

Rzadziej, w razie potrzeby, wykonywane są dalsze czynności. Jako że objawy niewydolności nerek często są niespecyficzne, to wyniki badań decydują o dalszym postępowaniu. Wysokie ciśnienie krwi, znaczne zwiększenie poziomu sodu, fosforu, kreatyniny we krwi to najczęstsze czynniki wskazujące zarówno na ostrą niewydolność nerek u psa, jak i przewlekłą formę choroby. Oczywistym stanem zagrażającym życiu psa jest wysoki poziom mocznika, czyli mocznica, która daje dodatkowe objawy, np. wymioty, biegunki. To wszystko składa się na kondycję zwierzęcia i decyduje o tym, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek.

Choroba nerek a rasa psa

Częściej odwiedzaj weterynarza, jeśli masz czworonoga rasy:

Dlaczego? Niewydolność nerek u psa jest chorobą typową dla tych właśnie ras. Jako że to, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek, zależy przede wszystkim od momentu wykrycia choroby, profilaktyka jest tutaj bardzo ważna. Zaburzenia czynności nerek można częściowo wykluczyć badaniami genetycznymi. Warto też wyeliminować dodatkowe przyczyny niewydolności nerek, aby przedłużyć życie swojego psa.

Jak długo żyje pies z niewydolnością nerek? Rokowania

Stopień zaawansowania choroby ma decydujący wpływ na to, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek. Zazwyczaj, gdy choroba nerek u psa występuje nagle (mowa o stanie ostrym), szybka interwencja lekarska jest wystarczająca. Pies wraca wówczas całkowicie do zdrowa. Jeśli zaś nerki nie są w stanie filtrować szkodliwych substancji przez dłuższy czas, sytuacja jest o wiele poważniejsza. Rokowania zależą również od stanu zdrowia psa. Z tego powodu zwierzęta w kiepskiej kondycji, z otyłością, żywione resztkami i starsze mają najmniejsze szanse na wiele lat życia.

Jaką rolę odgrywa dieta w łagodzeniu choroby?

Zmiana diety psa na zaleconą przez specjalistę karmę może pozytywnie wpłynąć na to, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek. To ona, wraz z odpowiednim leczeniem i przestrzeganiem zaleceń, a także stałym kontrolowaniem stanu czworonoga, wpływa na ostateczne rokowania i stan psiaka. Dobrze prowadzone zwierzę może być tyle samo, co jego zdrowi pobratymcy. Decyzję o eutanazji podejmuje się dopiero wówczas, gdy żadne metody leczenia niewydolności nerek nie przynoszą rezultatów, a praca nerek zostanie całkowicie wstrzymana.

To, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek, jest podstawowym pytaniem zadawanym przez opiekunów. Nic w tym dziwnego – nikt nie chce żegnać swojego pupila, a funkcjonowanie nerek jest ważne dla całego organizmu. Jeśli nerki nie funkcjonują prawidłowo, powodują, że w organizmie gromadzą się toksyny i szkodliwe substancje. W efekcie prowadzi to do uszkodzenia innych narządów. Z tego powodu szybka diagnostyka i stosowanie się do zaleceń lekarza są bezwzględnie ważne.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.